Łóżka z baldachimem - powrót do romantycznych sypialni

Łóżka z baldachimem - powrót do romantycznych sypialni

Łóżka z baldachimem - powrót do romantycznych sypialni

Sypialnia jest miejscem intymnym i prywatnym, więc warto zadbać o jej wyjątkowy klimat. Jeżeli podoba Ci się romantyczny styl, jednym ze sposobów wprowadzenia go do wnętrza jest łóżko z baldachimem. Choć kojarzy się ono z pałacowym stylem, bogactwem i przepychem, dzisiejsze baldachimy są lekkie i dodają aranżacji romantyzmu. Mają też wiele funkcji praktycznych. Sprawdzą się zarówno w sypialni małżeńskiej, jak i pokoju dziecięcym. Z tego artykułu dowiesz się, o czym warto pamiętać, decydując się na nie. Sprawdź, czy łóżko z baldachimem jest dla Ciebie!

Baldachim do łóżka - ozdoba i praktyczny gadżet

Łóżka z baldachimem to wynalazek bardzo dawny. Kiedyś służyły arystokratom i władcom. Ich komnaty były bardzo obszerne i zazwyczaj nie były tylko do spania. Zasłony przy łóżkach mały zapewniać prywatność, odgradzać część sypialną od użytkowej, a także chronić przed zimnem czy wygłuszać. Materiały zawieszane na drewnianej, masywnej ramie były grube i ciężkie. Inaczej wyglądają łóżka z baldachimem, które wciąż można spotkać w egzotycznych krajach. Zasłonki są raczej zwiewne i delikatne, pełnią funkcję praktyczną - chronią przed owadami. W Polsce łóżka z baldachimem kojarzą się raczej z romantycznym, delikatnym stylem i są przede wszystkim ozdobą. Można stosować je w sypialni małżeńskiej lub dziecięcej, gdzie sprawdzą się także w roli zasłonki czy moskitiery.

Romantyczna sypialnia - zalety łóżka z baldachimem

Łóżko z baldachimem to nieczęsty widok w sypialni. Tego typu modele wydają się duże i ciężkie, a obecnie we wnętrzach panuje moda na lekkość. Masywne łóżka w stylu kolonialnym z ciężkim baldachimem nie pasują do większości współczesnych mieszkań, ale lżejsza arabska stylistyka sprawdzi się świetnie. Udrapowana tkanina jest przepiękną ozdobą i pasuje szczególnie do sypialni w stylu prowansalskim, ale też rustykalnym czy boho. Po rozwinięciu osłoni przed owadami czy ostrym światłem.

Dodatkowo łóżka z baldachimem zapewniają większą prywatność. Warto się na nie zdecydować, kiedy w sypialni znajduje się kącik do pracy. Zasłonki oddzielą przestrzeń sypialną od reszty pokoju i pomogą stworzyć przyjemną atmosferę do spania. Chronią także przed światłem, co ważne z perspektywy osób pracujących w nocy i odsypiających za dnia lub mających problem z zaśnięciem. Jeżeli wybierzesz grubszy materiał zasłon, ochroni on także przed chłodem, na przykład przeciągami. Z kolei decydując się na delikatny woal, można zabezpieczyć się przed owadami i spać w lecie przy otwartym oknie bez obaw o ukąszenia.

Łóżko z baldachimem w sypialni dziecka

Łóżka z baldachimem najczęściej można spotkać w pokojach dziecięcych. Tkanina rozwieszona nad miejscem do spania pełni tam nie tylko funkcję ozdobną, ale też osłania przed światłem podczas drzemek w ciągu dnia. Łóżko z baldachimem w pokoju dziewczynki to z pewnością przepiękna dekoracja. Jeśli Twoja pociecha lubi bajki i postaci, takie jak księżniczki czy wróżki, łóżko z baldachimem z pewnością jej się spodoba. Możesz zaangażować swoje dziecko do pomocy przy urządzaniu pokoju w stylu Disneya. Do łóżka dla dziewczynki warto wybrać baldachim w kolorze różowym, liliowym lub bardziej neutralny - w bieli lub błękicie. Chłopcu spodoba się za to ozdoba w kształcie indiańskiego tipi. Możesz je uszyć samodzielnie bądź kupić gotowe w sklepie z artykułami dziecięcymi.

Zrób to sam - łóżko z baldachimem do romantycznej sypialni

Łóżka z baldachimem to rzadkość w sprzedaży, ale nie ma żadnego problemu w tym, by zamontować go do łóżka, które już masz. Baldachim może mieć różny kształt i wielkość, a także być przymocowany na wiele sposobów. W łatwy sposób i niewielkim kosztem wykonasz go samodzielnie. Wystarczy, że kupisz karnisze do zasłon. Mogą być plastikowe lub aluminiowe. Wybierz wsporniki mocowane do sufitu i zamontuj karnisze tak, by stworzyły ramę nad łóżkiem. Dzięki temu będzie można zawiesić na nich zwiewne firanki lub grubszą tkaninę. Jeżeli zechcesz spać bez zasłonek, wystarczy je odsłonić i upiąć przy rogach łóżka. Utworzą w ten sposób fantazyjną ozdobę.

Okrągły baldachim do łóżka

Innym sposobem na zrobienie baldachimu do łóżka jest wykorzystanie obręczy. Możesz do tego wykorzystać stelaż do abażuru lub małe dziecięce koło hula hop. Oprócz niego będziesz potrzebować haka i sznurka do zawieszenia gotowego baldachimu na suficie, a także materiału, igły i nitki lub maszyny do szycia. Do obręczy należy przywiązać sznurek w czterech miejscach, tak by można było stabilnie zawiesić ją na haku wkręconym w sufit. Następnie wybrany materiał (tiul lub lekką bawełnę) doszyj wokół obręczy i gotowe. Długość materiału powinna wystarczać do tego, by mógł on swobodnie zwisać z sufitu aż do podłogi.

Baldachim jako ozdoba

Jeżeli Twój baldachim ma być tylko ozdobą, warto zdecydować się na maksymalnie uproszczoną konstrukcję. Do jego wykonania będziesz potrzebować jednego wspornika do karnisza oraz zasłonki lub firanki. Wspornik należy przywiercić do ściany nad łóżkiem, na wysokości, na której ma być baldachim. Następnie dwie zasłony lub firanki zszyć razem i zawiesić na wsporniku. Na koniec materiał można upiąć po obu stronach łóżka, by utworzył ozdobny “daszek” i gotowe.

Jaką tkaninę wybrać do łóżka z baldachimem?

Baldachim ma dużo zalet i może spełniać wiele funkcji. Do stylu boho czy skandynawskiego sprawdzą się zarazem lekkie, jak i naturalne materiały, takie jak bawełna czy len. Jeżeli zależy Ci na efekcie romantycznej sypialni, wybierz  lekki tiul. Możesz też zakupić gotową moskitierę umocowaną na obręczy. Do jej montażu wystarczy hak w suficie. Uszyta z delikatnego tiulu będzie nie tylko chronić przed owadami, ale także rewelacyjnie wyglądać jako dekoracja. Jeśli zasłony nie mają przepuszczać światła i chronić przed przeciągami, najlepszym pomysłem będzie elegancki welur lub tkanina blackout. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj materiału się zdecydujesz, ważne jest utrzymanie go w czystości. Baldachim nad łóżkiem chroni je dodatkowo przed zakurzeniem, ale na materialne także mogą osadzać się kurz i pył. Jeżeli chcesz uniknąć objawów alergii, regularnie pierz tkaninę baldachimu.


Komentarze