Łóżko dla dziecka – jak wybrać najlepsze dla malucha, starszaka czy nastolatka?

Łóżko dla dziecka – jak wybrać najlepsze dla malucha, starszaka czy nastolatka?

Sen jest ważny dla każdego, ale najmłodsi w okresie wzrostu potrzebują go dużo bardziej niż dorośli. Własne łóżko dla dziecka to nie tylko wygodne miejsce do spania, ale także ważny element wystroju pokoju, dlatego warto zadać o jego odpowiedni wybór. Jakie łóżko kupić dla malucha, a jakie dla starszego dziecka lub nastolatka? Sprawdź nasze propozycje!

Jakie łóżko dla malucha?

Pierwsze duże łóżko dla dziecka to bardzo ważna sprawa. Przede wszystkim ma być komfortowym miejscem do spania. Własny pokój z łóżkiem powinien dawać maluchowi poczucie bezpieczeństwa i zachęcać do samodzielności. Z tego powodu warto wybrać łóżko nie tylko wygodne, ale też atrakcyjne dla dziecka. Wtedy maluch chętniej wybierze do spania własny pokój zamiast sypialni rodziców.

Łóżko dla małego dziecka – jaki rozmiar wybrać?

Kiedy dziecko wyrasta ze swojego pierwszego łóżeczka, czas większy mebel dla przedszkolaka. Łóżko dla malucha powinno mieć wymiary 140x70 lub nawet 160x70. Po pierwsze wystarczy na dłużej, a po drugie umożliwi rodzicowi położenie się obok dziecka, aby je uśpić. Nie jest to jeszcze duże łóżko jak dla osoby dorosłej, dzięki czemu w pokoju dziecięcym zmieszczą się inne elementy wyposażenia i zabawki.

Kształt łóżka dla dziecka – standardowy lub niebanalny

Wybierając łóżko dla małego dziecka, trzeba wziąć pod uwagę jego kształt. Przede wszystkim warto postawić na model z barierkami. Zastąpią one szczebelki łóżeczka, do których przywykło małe dziecko i uniemożliwią upadek na podłogę. Łóżeczko powinno także mieć zaokrąglone krawędzie. To bezpieczniejsza opcja niż ostre ranty, o które dziecko mogłoby się uderzyć podczas zabawy.

Kolejna kwestia to sam wygląd łóżka. Na rynku dostępne są standardowe modele, ale także łóżka dla dzieci w ciekawych kształtach. Są one bardziej atrakcyjne dla najmłodszych i zachęcają do spania w nich. Ponadto stanowią ozdobę pokoju, a także miejsce do zabawy. Ciekawym rozwiązaniem są na przykład łóżka w kształcie domku, które sprawdzą się zarówno dla dziewczynek, jak i dla chłopców.

Łóżko dla starszaka – jakie wybrać?

Dzieci rosną bardzo szybko. Zmieniają się także ich potrzeby, więc kiedy Twoja pociecha idzie do szkoły, czas na zmianę aranżacji pokoju. Powinno się w nim znaleźć przede wszystkim biurko do nauki. Jest to także dobra okazja do zmiany łóżka na większe. Jeżeli chcesz, by służyło dziecku przez cały okres szkolny i nastoletni, postaw na standardowe wymiary. Doskonale sprawdzi się łóżko 70x180, 80x200 czy nawet 90x200 cm. Nie tylko zapewni dziecku lepszy komfort snu, ale też wytrzyma wiele lat.

Praktyczne łóżka młodzieżowe z półkami

Łóżka dziecięce najczęściej wykonane są z wysokiej jakości laminowanych płyt MDF. Są dostępne w wielu modnych kolorach, więc łatwo dopasować je do aranżacji pokoju dziecięcego. Są także łatwe do utrzymania w czystości, więc hipoalergiczne i odpowiednie dla najmłodszych. Praktycznym rozwiązaniem są łóżka młodzieżowe z półkami, które mogą zastąpić szafkę nocną, a także służyć jako miejsce do chowania zabawek i innych przedmiotów. W pokoju dziecka lub nastolatka każde miejsce do przechowywania jest na wagę złota.

Wygodne łóżka tapicerowane dla dzieci

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się łóżka tapicerowane dla dzieci. Nie tylko przepięknie się prezentują, ale także są wygodne. Ich zaletą jest również miękkie obicie i brak ostrych krawędzi. Dzięki temu nie ma ryzyka, że dziecko zrani się podczas zabawy. Warto zwrócić uwagę na modele z zagłówkami, które często przybierają ciekawe kształty – np. korony czy muszli. Stanowi to niebanalną ozdobę pokoju i spodoba się przede wszystkim dziewczynkom. Łóżka tapicerowane dla dzieci wymagają systematycznego odkurzania, by nie rozwinęły się alergenne roztocza.

Łóżko do małego pokoju lub sypialni rodzeństwa – jakie wybrać?

Pokoje dzieci często są niewielkich rozmiarów, a muszą pomieścić wiele przedmiotów. Są nie tylko sypialnią, ale także pokojem do nauki, zabawy czy spotkań towarzyskich. Także w pokoju zamieszkanym przez rodzeństwo, warto zastosować sprytne rozwiązania takie jak łóżko na antresoli, piętrowe czy połączone z biurkiem. Jest to oszczędność miejsca, a ponadto łóżko takie jest dodatkową atrakcją, bo dzieci lubią spać na górze.

Łóżko na antresoli to również świetne rozwiązanie dla nastolatka. Zapewni mu więcej prywatności i pozwoli zachować porządek w dziennej części pokoju. Łóżkami, które doskonale sprawdzają się w pokoju rodzeństwa, są też modele z wysuwanym drugim materacem. Będą idealne w przypadku młodszych dzieci, albo na wyjątkowe okazje np. nocowanie przyjaciół.

Łóżko z pojemnikiem na pościel – niezastąpione dla dziecka

Kupując łóżko dla dziecka należy mieć na uwadze wygodę i atrakcyjność, ale również funkcjonalność. Elementem, który znacząco ją podnosi, jest pojemnik na pościel. Można w nim przechowywać nie tylko kołdrę i poduszkę, ale także zabawki, ubranka czy inne przedmioty. Dodatkowy schowek w pokoju dla dziecka warto wykorzystać na wiele sposobów. W naszym sklepie AMDK meble znajdziesz łóżka młodzieżowe z szufladami na pościel w modnych i atrakcyjnych dla dzieci kolorach!


Komentarze