Łóżko tapicerowane czy kontynentalne – które lepsze do sypialni?

Łóżko tapicerowane czy kontynentalne – które lepsze do sypialni?

Łóżka tapicerowane cieszą się dużą popularnością. Są eleganckie, wygodne, a dostępne w rozmaitych kolorach. Jeżeli marzysz o miękkim łóżku z obiciem i zastanawiasz się, czy wybrać kontynentalne, czy z tapicerowaną ramą? Przeczytaj, jakie są pomiędzy nimi różnice. Z artykułu dowiesz się też, na co zwrócić uwagę, kupując tapicerowane łóżko.

Łóżko tapicerowane – czy warto je kupić?

Łóżka tapicerowane składają się z trzech głównych elementów. Należą do nich rama wykonana z płyty wiórowej i obita tkaniną, stelaż oraz materac. Ten ostatni często kupowany jest osobno. Z tego powodu decydując się na zwykłe łóżko tapicerowane, należy wziąć pod uwagę, że ostateczny koszt będzie wyższy, gdyż trzeba doliczyć cenę materaca. Wiele modeli posiada także zagłówek oraz pojemniki na pościel lub szuflady, choć nie jest to element obowiązkowy. Łóżko tapicerowane jest dość lekkie i łatwe w montażu, co jest niewątpliwą zaletą.

W małych mieszkaniach problematyczna może się okazać szerokość mebla. Wybierając łóżko tapicerowane 160x200, trzeba liczyć się z tym, że może być ono nawet o kilkanaście centymetrów szersze. Jest tak ze względu na budowę tego modelu łóżka – materac wchodzi w ramę. Zrobiona jest ona z płyty meblowej, a dodatkowo obita materiałem, co sprawia, że jest grubsza niż w przypadku łóżek bez tapicerki. Jeśli sypialnia jest mała lub wąska, kilkanaście centymetrów przestrzeni robi sporą różnicę.

Łóżko kontynentalne do małej sypialni – czy to dobry wybór?

Łóżka kontynentalne sprawiają wrażenie masywniejszych, przez co mogą się wydawać nieodpowiednie do małych sypialni. Czasami jednak stanowią lepszy wybór niż łóżka tapicerowane z ramą. Dzięki charakterystycznej budowie są wyższe, ale za to węższe. Materac na łóżku kontynentalnym nie wchodzi w ramę, a spoczywa na stelażu, który ma formę skrzyni. Dzięki temu mebel nie bardzo szeroki, ale zyskuje kilka centymetrów wysokości. Często materac jest również zintegrowany z łóżkiem lub sprzedawany w zestawie.

Nie tylko mniejsze rozmiary powierzchni, ale także kilka dodatkowych centymetrów wysokości to atuty łóżka kontynentalnego. Polecane jest szczególnie osobom mającym trudności ze wstawaniem, np. starszym. Podczas siedzenia na nim kolana są ugięte pod kątem szerszym niż 90 stopni, co ułatwia podnoszenie się. Łóżko kontynentalne jest również wygodniejsze dla osób o wyższym wzroście. Zwykle modele te wyposażone są w schowek na pościel, rzadziej szuflady. W małej sypialni to spore ułatwienie, które pomaga zagospodarować niewykorzystane miejsce i zaoszczędzić przestrzeń w szafie. Łóżka kontynentalne posiadają także ozdobne wezgłowia, które sprawiają, że meble te wyglądają niezwykle elegancko i stylowo.

Dwa łóżka zamiast jednego – jaki model najlepszy?

Coraz częstszą praktyką jest zakup dwóch wąskich łóżek zamiast jednego szerokiego. To rozwiązanie sprawdza się w wielu sytuacjach – do pokoju dla gości, na wynajem czy hotelowego, ale także w domu. Bywają sytuacje, kiedy potrzebne są osobne miejsca do spania. Wystarczy wtedy rozsunąć łóżka, a w razie potrzeby można zsunąć je ponownie. Nie jest to jednak możliwe w przypadku łóżek tapicerowanych z ramą. Jest on na tyle szeroka, że pomiędzy dwoma materacami utworzyłaby się duża szpara. Jeżeli myślisz o zakupie dwóch osobnych łóżek, wybierz modele kontynentalne, które można ze sobą łączyć.

Łóżko kontynentalne lub tapicerowane – zagłówek

Zagłówek do łóżka to nie tylko estetyczny, ale też praktyczny dodatek, który umili wieczory spędzane w sypialni. Jeżeli jesteś osobą, która lubi czytać lub oglądając telewizję w łóżku, wygodne wezgłowie to strzał w dziesiątkę. Zdecydowanie podniesie ono komfort wypoczynku. Jest wygodne, a ponadto chroni ścianę przed zabrudzeniem się od opierania plecami.

Warto wspomnieć, że niektóre łóżka tapicerowane i kontynentalne mają możliwość wyboru wysokości zagłówka. Jest to przydatna opcja, kiedy szukasz łóżka do sypialni ze skosami czy mającego stanąć pod oknem. Wysokie wezgłowie mogłoby się tam nie zmieścić lub wyglądać nieestetycznie.

Pojemnik na pościel – praktyczny dodatek 

Zarówno łóżka tapicerowane, jak i kontynentalne często są wyposażone w pojemnik na pościel. Jest on praktycznym dodatkiem, który może mieć  różne zastosowania. W takim dodatkowym schowku zmieścisz nie tylko zapasowe pościele, ale też ubrania, ozdoby świąteczne czy zimowy sprzęt sportowy. Pomaga to zaoszczędzić miejsce w szafie i uniknąć kupowania kolejnych mebli.

Dodatkowe miejsce do przechowywania przyda się w każdym mieszkaniu, nie tylko tym o ograniczonym metrażu. Schowek na pościel to niewielki koszt, gdyż ceny łóżek z pojemnikiem i bez niewiele się różnią. Jest to opłacalna inwestycja. Jeżeli szukasz łóżka tapicerowanego lub kontynentalnego, zajrzyj do naszego sklepu AMDK meble. Mamy bogaty wybór modeli w różnych stylach i kolorach.


Komentarze