Materac dla dwojga – dwuosobowy czy dwa osobne do podwójnego łóżka?

Materac dla dwojga – dwuosobowy czy dwa osobne do podwójnego łóżka?

Kupując łóżko dwuosobowe, trzeba także zaopatrzyć się w materac. Wybór odpowiedniego modelu dla dwóch osób jest zdecydowanie trudniejszym zadaniem niż zakup pojedynczego. Istnieje jednak druga opcja – dwa mniejsze materace do jednego podwójnego łóżka. Jakie są zalety i wady obu rozwiązań? Czy lepszy jest podwójny materac dla dwojga, czy dwa osobne? Przekonaj się!

Materac dwuosobowy czy dwa osobne dla dwóch osób?

Materac dwuosobowy wydaje się najrozsądniejszym wyborem do dwuosobowego łóżka. Jest on zwykle tak samo twardy na całej powierzchni, co stanowi wygodne rozwiązanie dla jednej osoby, ale niekoniecznie dla dwóch. Materac dla dwojga powinien odpowiadać potrzebom obu osób. Jeżeli mają one diametralnie inne preferencje dotyczące twardości, trzeba iść na kompromis. Takie rozwiązanie nie jest jednak najlepsze. Wybranie materaca, który nie będzie ani tak twardy, jakby życzyła sobie jedna osób ani wystarczająco miękki dla drugiej, nie usatysfakcjonuje żadnej ze stron. Niekiedy zdarza się także, że pary narzekają na spanie w jednym łóżku, gdyż czują, jak materac „faluje”, kiedy druga osoba się porusza. Jest to niekomfortowe i potrafi wybudzić ze snu.

Kiedy warto wybrać dwa materace do podwójnego łóżka?

Wybór dwóch materaców zamiast jednego większego ma plusy i minusy. Warto postawić na to rozwiązanie przede wszystkim w sytuacji, kiedy pomiędzy partnerami jest duża różnica wagi ciała. Odgrywa ona ogromną rolę przy dopasowaniu odpowiedniego materaca, ponieważ to szczególnie do niej należy dobierać twardość. Materace miękkie oznaczone jako H1 lub H2 przeznaczone są dla osób o niższej wadze ciała – odpowiednio do 50 i 80 kg. Sprawdzą się szczególnie w przypadku dzieci, nastolatków czy kobiet. W przypadku osób, których waga przekracza 100 kg, zdecydowanie rekomendujemy materac H3 lub H4.

Dwa materace do podwójnego łóżka to lepsza opcja także dla osób, które różnią się preferencjami doboru twardości podłoża do snu. Mężczyźni częściej wolą twarde materace, podczas kiedy ich partnerki stawiają zdecydowanie na miękkie. Jeżeli jesteś w takiej sytuacji, rozważ wybór dwóch materacy zamiast jednego. Jeden materac może też stanowić problem, kiedy jedna z osób często zmienia pozycję podczas snu lub wstaje w nocy. Jej ruchy mogą obudzić śpiącego partnera, gdyż wiele materacy przenosi drgania.

Dwa materace do podwójnego łóżka – plusy i minusy

Możliwość dopasowania twardości do wagi i preferencji osób śpiących jest niewątpliwą zaletą zastosowania dwóch materaców zamiast jednego dużego. Plusów tego rozwiązania jest jednak więcej. Dwa osobne materace nie przenoszą drgań, dzięki czemu osoba, która w nocy się wierci lub wstaje, nie obudzi śpiącego obok partnera. Ponadto dwa materace mają także przewagę praktyczną – pojedynczo są lżejsze, łatwiej jest więc je przewrócić na drugą stronę czy zdjąć pokrowiec do prania.

Z drugiej strony to rozwiązanie ma też wady. Jedną z nich jest fakt, że pośrodku łóżka pozostaje szpara. Na szczęście można ją zniwelować w bardzo łatwy sposób – dokupując specjalny materac nawierzchniowy. Jest on dużo cieńszy niż standardowy, a jego zadaniem jest wyrównać powierzchnię i dopasować twardość. Wybór dwóch materaców jest także trudniejszy niż jednego. Nie powinny różnić się grubością, bo wtedy ich krawędzie spotkają się pośrodku na różnych wysokościach, co jest niekomfortowe w trakcie użytkowania. Ponadto decyzja zakupu dwóch osobnych materacy dla małżonków wiąże się z wyższymi kosztami.

Kiedy wybrać podwójny materac do łóżka dla dwóch osób?

Jeżeli jedynym argumentem przemawiającym za zakupem dwóch materaców zamiast jednego jest tylko obawa przed przenoszeniem drgań, nie warto decydować się na tę opcję. Wystarczy postawić na dwuosobowy materac dobrej jakości, by wyeliminować ten problem. W naszym sklepie internetowym dostępne są nowoczesne modele multipocket, w których zastosowano solidny wytrzymały wkład sprężynowy odporny na odkształcenia. Każda ze sprężyn działa niezależnie od innych dzięki umieszczeniu w osobnej kieszeni. Ten zabieg sprawia, że nawet przewracanie się na drugi bok czy wstawanie w nocy nie obudzi śpiącej obok osoby, gdyż nie poczuje ona ruchów przenoszonych przez materac. Warto wybrać model z warstwą wysokoelastycznej pianki, która dodatkowo zwiększa komfort wypoczynku, dopasowując się do kształtu ciała. Jest także hipoalergiczna i hydrofobowa, dzięki czemu nie wchłania wilgoci np. z potu. 

Dodatkowo materace multipocket posiadają często kilka stref twardości, by lepiej podpierać kręgosłup, co zdecydowanie poprawia komfort snu. Zapewnienie odpowiedniego wsparcia dla pleców jest ważne szczególnie w obecnych czasach, kiedy niewielka ilość ruchu i siedzący tryb życia obciążają kręgosłup. Sen powinien umożliwić pełną regenerację. Należy jednak podkreślić, że materac dwuosobowy sprawdzi się w przypadku par, których preferencje co do twardości oraz waga nie różnią się diametralnie.

Materac dla pary – jaki wybrać?

Wybór materaca dla dwojga – jednego większego czy dwóch oddzielnych to wyzwanie. Warto jednak szczegółowo rozważyć zakup, ponieważ odpowiedni materac przełoży się na komfort wysypiania i funkcjonowanie za dnia. Jeden materac dla dwóch osób to opcja dla par, które mają podobne preferencje dotyczące twardości oraz zbliżoną wagę ciała. Nowoczesne materace nie przenoszą drgań, dzięki czemu są wygodne nawet dla dwóch osób, a ich ceny są przystępne.

Osoby, które mocno różnią się preferencjami lub wagą, powinny rozważyć zakup dwóch oddzielnych materaców i wygodnego topera, który zniweluje ewentualną szczelinę pośrodku. Na rynku dostępne są również materace małżeńskie, w których zastosowano dwie twardości. Są to jednak wciąż niszowe produkty.


Komentarze