Mieszkanie przyjazne dla seniora - jak dostosować lokum do potrzeb osoby starszej?

Mieszkanie przyjazne dla seniora - jak dostosować lokum do potrzeb osoby starszej?

Wraz z wiekiem zmieniają się nasze potrzeby - również mieszkaniowe. Lokum dla seniora powinno być przede wszystkim bezpieczne i funkcjonalne. Dzięki temu osoba starsza będzie w stanie samodzielnie w nim funkcjonować, a ryzyko wypadków zostanie zminimalizowane. Zastanawiasz się, jak dostosować mieszkanie do potrzeb osoby starszej? Sprawdź!

Mieszkanie dla seniora - kiedy potrzebny remont?

Jeżeli mieszkanie nie jest dostosowane do potrzeb osoby starszej, najlepiej jest wykonać całościowy remont jak najwcześniej. Z wiekiem ludzie gorzej znoszą niewygody i zmiany, a warto dać im jeszcze czas na przyzwyczajenie się do nowego mieszkania. Już na etapie remontu warto zadbać przede wszystkim o:

  • Bezpieczne podłogi - powinny być równe, bez progów. Warto wybrać antypoślizgowe kafelki lub panele, by zminimalizować ryzyko poślizgnięcia. Dobrze jest także zrezygnować z dywanów i chodników, o które osoba starsza mogłaby się potknąć. Alternatywnym rozwiązaniem jest przymocowanie ich brzegów do podłogi za pomocą listewek lub przyklejenie.
  • Szerokie korytarze i przejścia - osoba starsza powinna mieć możliwość poruszać się z kulami lub podpórką. Są ważne także w razie, gdyby zaistniała potrzeba użycia wózka inwalidzkiego lub łóżka ortopedycznego.
  • Poręcze - mieszkanie dla osoby starszej powinno być przystosowane do poruszania się osób o niższej sprawności. Niektórzy seniorzy potrzebują się podeprzeć podczas chodzenia. Najlepiej zamontować specjalne rączki, na których będą się mogli oprzeć i ochronić przed upadkiem.
  • Sprawna wentylacja, system grzewczy, a w mocno nagrzewających się mieszkaniach również klimatyzacja. Osoby starsze gorzej znoszą upały niż młode, częściej też marzną. W mieszkaniu dla seniora powinna być dobra cyrkulacja powietrza, ale również stała temperatura.

Jak dostosować łazienkę do potrzeb osoby starszej?

Łazienka to pomieszczenie intensywnie używane. Korzystanie z nieprzystosowanej toalety jest mocno uciążliwe, a ponadto może być niebezpieczne. Mokre płytki, wysoka wilgoć i temperatura sprzyjają zasłabnięciom i wypadkom. Mieszkanie dla osoby starszej powinno być przede wszystkim wyposażone w antypoślizgową podłogę. Dodatkowo najlepszym rozwiązaniem dla osób starszych jest prysznic walk-in. Brak brodzika czy wysokich krawędzi wanny sprawi, że wchodzenie tam będzie łatwiejsze. Aby mycie się było wygodniejsze, dobrym pomysłem jest zamontowanie wewnątrz składanego krzesełka, na którym można usiąść. Wewnątrz kabiny warto również położyć matę antypoślizgową i zamontować uchwyt do przytrzymania się. Jest on niezbędny także w przypadku wanny, jeżeli wymiana jej na prysznic nie jest możliwa. Dla osób, które poruszają się z trudem, warto zamontować specjalne rączki także przy toalecie.

Kuchnia - jak przygotować ją dla seniora

Kuchnia jest miejscem, w którym również łatwo o wypadek. Jeżeli planujesz dopasować ją do potrzeb osoby starszej, zadbaj przede wszystkim o bezpieczeństwo. Mieszkanie dla seniora powinno być wyposażone w łatwe w obsłudze urządzenia, najlepiej bez wielu funkcji. Ważne są także zabezpieczenia - na przykład automatyczne odcinanie gazu. Ciekawym rozwiązaniem są także gniazdka, które odłączają dopływ prądu do urządzeń np. w nocy, dzięki czemu minimalizują ryzyko wypadku.

Aby korzystanie z kuchni było wygodne, blaty powinny być ustawione w kształt litery L lub U, a podstawowe sprzęty znajdować się w zasięgu ręki. Górne szafki warto powiesić nieco niżej niż normalnie, dzięki czemu osoba starsza będzie mogła bez trudu sięgnąć po potrzebne przedmioty i nie będzie potrzebowała drabinki czy taboretu. Szafki dolne z kolei dobrze jest wyposażyć w wysuwane wkłady cargo, dzięki którym sięgnięcie po schowane tam sprzęty nie będzie wymagało schylania się. Ułatwieniem pracy będzie także dodatkowe oświetlenie blatu. Można zamontować nad nim ledowy pasek. W kuchni dla seniora powinien także znaleźć się stół, aby nie było potrzeby noszenia posiłków do jadalni czy salonu.

Sypialnia osoby starszej - o co zadbać?

Mieszkanie przyjazne dla seniora powinno mieć dobrze dostosowaną sypialnię. Przede wszystkim łóżko powinno stać w dostępnym miejscu. Z drogi pomiędzy sypialnią a łazienką warto usunąć wszelkie przeszkody, które mogą utrudniać przejście. Osoby starsze często wstają do toalety, w związku z tym potrzebują wygodnego dojścia - również w nocy.

Samo łóżko także powinno zostać odpowiednio dobrane. Dla seniorów sprawdzą się wyższe, ok. 60-70 cm, z których łatwiej się wstaje. Dobrym rozwiązaniem są także łóżka ortopedyczne, które mają regulowaną wysokość. Dodatkowo warto zaopatrzyć seniora w materac ortopedyczny. Stanowi on odpowiednie podparcie dla kręgosłupa, ułatwia zmianę pozycji, a także zapobiega drętwieniu kończyn czy powstawaniu odleżyn.

Salon osoby starszej - wygodne miejsce do odpoczynku

Osoby starsze są mniej sprawne i mniej mobilne. Więcej czasu spędzają w pozycji siedzącej, dlatego należy zapewnić im odpowiednią liczbę wygodnych miejsc do siedzenia. Kanapa czy fotele powinny mieć twardsze obicie i optymalną wysokość. Osobie starszej łatwiej będzie wstać, jeżeli nie zapadnie się w siedzisko, a jej nogi będą zgięte pod kątem prostym podczas siedzenia. Doskonałym udogodnieniem są także fotele z podłokietnikami i wysuwanym podnóżkiem. Wszystko to sprawia, że miejsce do siedzenia jest jeszcze wygodniejsze dla kręgosłupa. Mieszkanie dla seniora powinno być także przytulne i urządzone indywidualnie. W salonie warto także zapewnić osobie starszej rozrywkę. Dobrym pomysłem jest wstawienie telewizora, biblioteczki czy zapewnienie seniorowi miejsca do praktykowania hobby - na przykład robótek ręcznych.

Oświetlenie w mieszkaniu seniora

Seniorzy mają zwykle słabszy wzrok, dlatego szczególnie ważne jest, aby mieszkanie dla osoby starszej było dobrze oświetlone. Warto pomalować ściany na jasne kolory, by dodatkowo rozjaśnić wnętrze. Włączniki świateł powinny znajdować się w intuicyjnych miejscach. Warto wybrać takie z diodą, aby osoba starsza bez trudu odnalazła je w ciemności. Ogromnym udogodnieniem będą listwy ledowe działające na czujnik ruchu. Dzięki nim nie trzeba zapalać światła, wstając w nocy do toalety. W sypialni przyda się lampka, która będzie pełniła funkcję nocnej oraz do czytania. Najlepsze są te z regulowanym natężeniem światła.

Dostosowanie mieszkania do potrzeb osoby starszej nie jest trudną rzeczą, wymaga jednak przemyślenia i rozplanowania. Korzyści, jakie za sobą niesie, warte są jednak nakładu pracy. Dzięki odpowiedniemu przystosowaniu mieszkanie będzie funkcjonalne i bezpieczne dla seniora.


Komentarze