Najpopularniejsze tekstury i sploty w meblarstwie

Najpopularniejsze tekstury i sploty w meblarstwie

Najpopularniejsze tekstury i sploty w meblarstwie

W produkcji mebli wykorzystuje się wiele materiałów naturalnych i syntetycznych. Różnią się trwałością i ceną, jednak tym, na co przyciąga wzrok, jest wygląd. Producenci mebli starają się nawiązać do aktualnych trendów, zachowując dbałość o jakość i uniwersalność produktów. Dzięki temu możesz cieszyć się ponadczasowym wyposażeniem przez długi czas! Poznaj najpopularniejsze sploty i tekstury wykorzystywane w meblarstwie i wybierz meble najlepsze dla swojego wnętrza!

Najpopularniejsze tekstury w meblarstwie - meble laminowane

Popularność minimalizmu, szczególnie w skandynawskim wydaniu, przyczyniła się do tego, że najmodniejsze są obecnie meble o gładkiej teksturze. Dominuje biel, fronty lakierowane na wysoki połysk lub naturalne drewno. Także wśród mebli tapicerowanych najwięcej można spotkać modeli jednokolorowych.

Materiały używane w meblarstwie

Zwrot w stronę ekologi zaowocował też wzrostem popularności naturalnych materiałów, takich jak kamień, drewno, juta czy rattan. Dzięki temu najmodniejszymi teksturami są te, nawiązujące do świata przyrody. Blaty imitujące naturalny kamień są często stosowane głównie w niewielkich stolikach i ławach kawowych. Połączenie jasnego marmuru i złota doskonale pasuje do wnętrz glamour, natomiast blat lastryko sprawdzi się w aranżacjach minimalistycznych.

Często spotykane tekstury w meblarstwie to również imitacje różnych gatunków drewna. Sprzęty takie jak szafy, regały, stoły jadalne czy łóżka wykonane z wytrzymałych płyt MDF i pokryte laminatem są dużo tańszą opcją niż meble dębowe. Nowoczesna okleina o teksturze drewna sprawia, że trudno zgadnąć, z jakiego materiału są zrobione. Ponadto ich jakość i trwałość niemal dorównuje droższym odpowiednikom. Dlatego wzory naturalne to najpopularniejsze tekstury w meblarstwie.

Najpopularniejsze sploty w meblarstwie - jaką tapicerkę wybrać?

Wśród tkanin obiciowych od lat popularnych jest kilka rodzajów. Przede wszystkim tkaniny są gładkie lub o prążkowanej fakturze, ale pozbawione wzorów. Dzięki temu są bardziej uniwersalne i nadążają za zmieniającą się modą. Jeżeli masz ochotę wprowadzić do wnętrza ciekawe tekstury, postaw na printy na zasłonach czy poduszkach. Dzięki takiemu rozwiązaniu łatwo jest dokonać szybkich metamorfoz w aranżacji.

Tkaniny obiciowe muszą być przede wszystkim wytrzymałe, by intensywnie eksploatowane meble nie ulegały przetarciom. Równocześnie tapicerka powinna być przyjemna w dotyku i miła dla oka. Ważne jest też, by łatwo było utrzymać ją w czystości. Najpopularniejsze sploty w meblarstwie to m.in. płócienny, skośny, panama czy gazejski.

Plecionka - najpopularniejszy splot w meblarstwie

Splot płócienny, czyli plecionka to technika wykorzystywana najczęściej w tapicerstwie. Tkaniny obiciowe tkane w ten sposób są grube, mocne i wytrzymałe. Wyglądają dość surowo, dlatego sprawdzą się we wnętrzach nowoczesnych lub minimalistycznych. Najczęściej plecionka wykonana jest z mieszanki bawełny i lnu albo z włókien syntetycznych.

Wybór materiału obiciowego na meble

Jej powierzchnia jest impregnowana, dzięki czemu ten najpopularniejszy splot w meblarstwie jest doskonałym rozwiązaniem na obicie kanap i krzeseł do jadalni. Są to najbardziej eksploatowane meble w mieszkaniu, więc potrzebny jest mocny i odporny na zabrudzenia materiał. Plecionka ma charakterystyczny wygląd przypominający płótno i jest farbowana na przeróżne kolory, dzięki czemu łatwo jest znaleźć meble do salonu w rozmaitych odcieniach. Narożnik obity tkaniną o płóciennym splocie w kolorze ecru lub popielatym to obowiązkowy element nowoczesnego wnętrza.

Plusz i welur - najmodniejsze sploty wśród mebli glamour

Plusz jest materiałem z runem, czyli delikatnym meszkiem. Dzięki temu jest bardzo przyjemny w dotyku i doskonale sprawdza się jako materiał obiciowy. Charakteryzuje się gęstym splotem otrzymywanym przez dodanie do plecionki dodatkowej nitki osnowy, która po przecięciu tworzy runo.

Najpopularniejszym rodzajem pluszu wykorzystywanym we wnętrzach jest welur. Zazwyczaj odbija się nim fotele, kanapy, pufy czy łóżka. Najbardziej efektownie wyglądają wyraziste odcienie tego materiału. Narożnik odcieniu butelkowej zieleni, ciemnoniebieski fotel czy czerwone łóżko idealnie wpiszą się w stylistykę glamour. Welur mieni się w świetle i ma delikatny połysk, co sprawia, że jeszcze bardziej pasuje do tego rodzaju aranżacji.

Ten popularny splot w meblarstwie sprawia również, że tkanina jest miękka i miła w dotyku. Welurowe i pluszowe meble dodają wnętrzom przytulności. Z tego powodu pasują też do wnętrz skandynawskich i hygge. Zaletą pluszu jest to, że jest odporny na odbarwienia  uszkodzenia mechaniczne, co czyni go idealną tkaniną tapicerską.

Sztruks - trend ostatnich sezonów

Kolejną tkaniną o płóciennym splocie jest sztruks. To znany i ceniony materiał. Szyje się z niego ubrania, ale sprawdza się również jako tapicerka. Sztruks jest odporny na odkształcenia i uszkodzenia. Ma charakterystyczne prążki, które sprawiają, że wyróżnia się na tle innych materiałów. Jest miły w dotyku, miękki i elastyczny. Pasuje do wnętrz nowoczesnych, a także vintage. Duży i wygodny narożnik z pojemnikiem obity sztruksem będzie idealny do rodzinnego salonu.

Sztruks na kanapie

Szenil - efektowny i popularny splot gazejski

Jednym z materiałów popularnych do tapicerowania mebli jest szenil. To wytrzymała i miła w dotyku tkanina o splocie gazejskim. Używa się jej do produkcji tapicerowanych łóżek kontynentalnych, kanap czy foteli. Doskonale dopasowuje się do kształtu mebla. Jest nazywany sztucznym aksamitem i podobnie jak on mieni się w świetle. Obite nim meble wyglądają efektownie. Jest odporny na przecieranie i łatwy do czyszczenia. Bardzo szeroka paleta kolorystyczna szenilu sprawia, że wybór mebli nim obitych jest szeroki.

Flok i tkaniny hydrofobowe - sploty w meblarstwie dla właścicieli zwierząt

Bardzo ciekawym rodzajem materiału jest folk. Do jego produkcji nie wykorzystuje się tradycyjnych technik tkania, a specjalną metodę zwaną flokowaniem. Polega ona na podklejaniu włókien. Dzięki tej technologii flok jest odporny na zaciąganie i poleca się go właścicielom zwierząt.

Z wyglądu przypomina zamsz. Doskonale wygląda na kanapie, łóżku tapicerowanym, fotelu czy jako obicie krzeseł. Jego zaletą jest wytrzymałość i odporność na uszkodzenia. Jest miękki, przyjemny w dotyku. Tkanina flokowana występuje w różnych kolorach. Najefektowniej wygląda ciemna, ponieważ mieni się pod wpływem światła, a jej włoski pod wpływem dotyku układają się w różne strony, co tworzy ciekawy efekt. Inną propozycją dla właścicieli czworonogów są tkaniny hydrofobowe, które nie wchłaniają wody, co przekłada się na to, że są dużo bardziej odporne na zabrudzenia i łatwiej je wyczyścić.

Żakard i boucle - mniej popularne sploty w meblarstwie

Żakard to luksusowa i bogato zdobiona tkanina, która była wykorzystywana do obijania mebli w przeszłości. Została wynaleziona w 1805 roku przez Josepha Jacquarda. Stworzył on maszynę, z pomocą której możliwe stało się przenoszenie wzoru na materiał. Dziś żakard może być gratką dla wielbicieli mebli vintage i retro. Jest lekko połyskująca i mieni się w świetle. Najczęściej żakardy są we wzory kwiatowe. Tkanina ta jest określana jako “mięsista”, gruba, ma tłoczoną fakturę i jest wyjątkowo wytrzymała. Dzięki temu długo cieszyła się popularnością.

Sztuczna skóra obiciowa na kanapie

Kolejną tkaniną o ciekawej fakturze jest boucle. To materiał tworzony w splocie supełkowym, dzięki czemu wygląda miękko i dodaje meblom wrażenia miękkości. Doskonale nadaje się do obicia kanap, puf czy podnóżków o opływowym kształcie. Od jakiegoś czasu meble boucle zyskują popularność. Najlepiej wyglądają narożniki i kanapy w kolorze beżowym, jasnoróżowym lub w innych pastelowych barwach.

Sklep AMDK dba o to, by meble wpisywały się w aktualne trendy, a ponadto były solidnie wykonane i trwałe. Jeżeli szukasz mebli tapicerowanych i ciekawych splotów w meblarstwie, sprawdź naszą ofertę!


Komentarze