Okap kuchenny - jak wybrać dobry pochłaniacz pary?

Okap kuchenny - jak wybrać dobry pochłaniacz pary?

Okap to sprzęt AGD, którego nie może zabraknąć w kuchni. Pochłania on parę wodną wytworzoną podczas gotowania, zapobiegając jej skraplaniu. Ponadto neutralizuje nieprzyjemne zapachy, ale to nie jedyne jego funkcje. Zastanawiasz się, jakie są rodzaje okapów i na co zwrócić uwagę kupując ten sprzęt do swojej kuchni? Przeczytaj nasz artykuł, a z pewnością wybierzesz odpowiedni model!

Okap w kuchni – niezbędny sprzęt przy gotowaniu!

Kuchnia to pomieszczenie wymagające dobrej wentylacji. Podczas gotowania ulatnia się dużo pary wodnej. Rolą okapu jest wciąganie jej, co zapobiega skraplaniu się wody na kafelkach, szybach czy meblach. Zbyt wysoka wilgoć w zamkniętym pomieszczeniu sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni, co w konsekwencji jest niebezpieczne dla zdrowia. Jednak to nie jedyna rola okapu kuchennego. Podczas smażenia potraw drobinki tłuszczu osadzają się na ścianach, meblach i podłodze. Aby tego uniknąć, warto używać pochłaniacza wyposażonego w specjalne filtry. Ponadto zasysając powietrze z pomieszczenia, okap kuchenny pozwala pozbyć się intensywnych zapachów potraw. Niektóre z nich nie są zbyt przyjemne. Z pewnością nie chcesz czuć smażonej ryby czy cebuli w całym mieszkaniu. Okap warto zamontować w każdej kuchni, ale w szczególności pozbawionej okien lub otwartej na salon.

Wyciąg czy pochłaniacz – na który się zdecydować?

Okapy kuchenne różnią się między sobą zasadą działania. Wyciągi podłączone są do szybu kominowego i dzięki wentylacji zasysają gorące opary znad kuchenki. Następnie są one kierowane na zewnątrz. Pochłaniacz z kolei filtruje powietrze, ale nie odprowadza go poza mieszkanie. Pozwala on pozbyć się zapachu potraw, jednak nie zmniejsza znacząco wilgotności. Na tę opcję decydują się głównie osoby, które nie mają możliwości podłączenia okapu do szybu wentylacyjnego. Taka sytuacja ma miejsce w blokach, kamienicach i innych budynkach wielorodzinnych, w których z jednego szybu korzysta wielu mieszkańców. Koszt używania pochłaniacza jest wyższy niż wyciągu, ponieważ wymaga on wymiany filtrów co kilka miesięcy.

Zaletą wyciągu jest to, że nie wymaga filtrów, a powietrze w pomieszczeniu jest stale wymieniane. Dzięki temu zmniejsza się wilgotność, a tym samym ryzyko skraplania wody i rozwoju grzybów spada. Wydajność wyciągów kuchennych jest większa niż pochłaniaczy, a ponadto charakteryzuje je cichsza praca. Jest to rozwiązanie szczególnie polecane w przypadku kuchni otwartych na salon. Wiele urządzeń dostępnych na rynku łączy funkcję pochłaniacza i wyciągu. Mając możliwość podłączenia okapu do wentylacji, warto z niej skorzystać dla lepszych efektów.

Rodzaje okapów kuchennych

Okapy różnią się od siebie nie tylko zasadą działania, ale też sposobem i miejscem montażu. Najpopularniejsze okapy to:

  • podszafkowy – zajmuje mało miejsca, jest ukryty w szafce, dzięki czemu niemal niewidoczny. Sprawdza się w małych kuchniach, aranżacjach klasycznych i tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia wyciągu,
  • kominowy inaczej przyścienny – to najpopularniejszy rodzaj okapu, połączony z szybem wentylacyjnym, dlatego posiada charakterystyczny komin. Najczęściej spotykany w kształcie trapezu lub odwróconej litery T, choć zdarzają się także inne np. okrągłe czy tuby. Dostępny w rozmaitych wersjach kolorystycznych i niezwykle popularny,
  • wyspowe – okazałe okapy, przeznaczone do zawieszania nad wyspą kuchenną, najlepiej więc sprawdzą się w przestronnej kuchni, dostępne w różnych kształtach i kolorach,
  • blatowe – nowoczesne pochłaniacze, które zajmują naprawdę niewiele miejsca. Przeważnie zintegrowane są z płytą indukcyjną i wysuwają się z blatu po jej uruchomieniu. Pochłaniają wilgoć i zapachy dużo szybciej niż klasyczne okapy, ale ich cena również jest sporo wyższa.

Okap do kuchni – jak dobrać rozmiar?

Wielkość wyciągu to kolejny aspekt, na który należy zwrócić uwagę. Aby pochłanianie wilgoci i zapachów było skuteczne, okap kucheny powinien być szerszy niż płyta indukcyjna czy kuchenka. Zazwyczaj na rynku dostępne są modele w szerokości 40, 60 czy 70 cm, ale są także dedykowane do większych kuchni o szerokości 90, a nawet ponad 100 cm. Inaczej jest w przypadku okrągłych. Ich powierzchnia jest zazwyczaj mniejsza, dlatego decydując się na taki model, warto wybrać większą moc.

Wydajność – jak dobrać moc okapu do metrażu kuchni?

Czym jest wydajność okapu? To bardzo ważny parametr wskazujący ile powietrza w ciągu godziny jest on  stanie przefiltrować. Przyjmuje się, że powinno to być minimum 6 razy więcej niż objętość pomieszczenia. Aby dowiedzieć się, jakiej wydajności pochłaniacza potrzebujesz, skorzystaj z kalkulatorów dostępnych w internecie lub oblicz pojemność pomieszczenia, mnożąc jego powierzchnię przez wysokość:

np. dla kuchni o powierzchni 12 m² i wysokości 2,5 m

12 m² x 2,5 m = 30 m³

2. Następnie otrzymaną wartość pomnóż przez 6, a otrzymasz minimalną wartość wydajności pochłaniacza.

np. 30 m³ x 6 = 180 m³/h

Warto wybrać nieco wyższą wydajność niż potrzebna. Dzięki temu unikniesz pracy na najwyższym trybie, która wiąże się także z większą głośnością.

Okap w kuchni – styl, kształt i kolor 

Wiedząc już, jakich rozmiarów i wydajności pochłaniacza potrzebujesz, a także mając na uwadze możliwości kuchni, wybierz ostateczny wygląd okapu. W aranżacjach klasycznych czy retro sprawdzą się modele ukryte w szafce, z kolei w jasnych pomieszczeniach w stylu skandynawskim popularne kominowe.

We wnętrzach nowoczesnych okap jest eksponowany, stanowi ozdobę wnętrza. W takich aranżacjach sprawdzą się popularne ostatnio modele – okap kuchenny w kształcie tuby, a także pochłaniacz w pastelowym kolorze. Styl okapu warto dopasować do aranżacji, ale nie jest to konieczne. Wybierając popularny okap kominowy, możesz skupić się na spójności kolorystycznej i dobrać go do pozostałych sprzętów AGD, blatów czy frontów szafek.

Dodatkowe funkcje okapów kuchennych

Ostatnią rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, są dodatkowe funkcje okapu. Może to być sterowanie dotykowe, dzięki któremu wygląda on nowocześnie poprzez brak przycisków. Standardowym dodatkiem jest też oświetlenie, które ułatwia przygotowywanie potraw. Wśród innych udogodnień można wymienić m.in. automatyczne włączanie się po wykryciu pary czy wskaźnik zużycia filtrów. Dzięki nim okap kuchenny jest intuicyjny i dużo wygodniej się z niego korzysta. Nie trzeba pamiętać o jego włączeniu czy wymianie filtrów.


Komentarze