Podłoga w jodełkę – hit czy kit?

Podłoga w jodełkę – hit czy kit?

Wzór podłogi w jodełkę od kilku lat przeżywa renesans. Właściciele mieszkań z ubiegłego wieku chętnie odnawiają oryginalne parkiety, a na rynku pojawiają się nowsze rozwiązania – panele we wzór jodły angielskiej czy francuskiej. Czy w nadchodzącym roku jodełka na podłodze wciąż będzie modna? Sprawdź!

Podłoga w jodełkę – popularne wzory

Jodełka to sposób ułożenia parkietu z małych deseczek w kształcie prostokątów. Występuje w kilku wariantach:

  • jodełka angielska, inaczej klasyczna – najpopularniejsza i najbardziej efektowna. Klepki ułożone są pod kątem 90° naprzemiennie, tworzą charakterystyczny wzór. W Polsce można ją spotkać w kamienicach czy blokach z lat 70. i 80.
  • jodełka francuska – wzór składa się z deseczek przyciętych pod kątem 45°, co nadaje mu wygląd przypominający grot strzały.
  • jodełka węgierska – delikatniejsza niż francuska, w której klepki są przycięte pod kątem 60°.

Parkiet w jodełkę jest czasochłonny do ułożenia, dlatego warto odnowić oryginalną podłogę w kamienicy czy bloku. Z pewnością nada ona wnętrzu niepowtarzalny klimat i doda mu uroku.

W jakich wnętrzach sprawdzi się podłoga w jodełkę?

Podłoga w jodełkę pasuje do wielu stylów, które są obecnie w trendach. Drewno lub jego imitacja doskonale sprawdzi się w aranżacji eko czy japandi. Pasuje także do delikatniejszych stylów: skandynawskiego, minimalistycznego i nowoczesnego. Jednak wnętrza, w których podłoga w jodełkę wygląda najlepiej to te nawiązujące do lat 70. i 80. Ten wyjątkowy wzór w połączeniu z meblami vintage lub retro będzie hitem 2024 roku.

Biorąc pod uwagę metraż mieszkania, podłoga w jodełkę zdecydowanie wygląda lepiej w przestronnych pomieszczeniach. Warto zastosować ją w salonie lub sypialni. Nie pasuje za to do wąskich pomieszczeń. Lepiej unikać jej np. w korytarzu, który optycznie dodatkowo zwęzi. Nie powinno się jej także łączyć ze zbyt krzykliwymi wnętrzami. Jodełka sama w sobie jest bardzo dekoracyjna, dlatego ściany w aranżacji powinny być raczej jednokolorowe, gładkie i jasne. Jeżeli zastanawiasz się nad odcieniem, w mniejszych pokojach warto postawić na jasne drewno – buk lub dąb. Im większy metraż, tym większa dowolność kolorystyczna.

Podłoga w jodełkę – nie tylko drewniana

Kiedy powstał wzór jodełki, podłogi układało się z niewielkich deseczek. Wymagało to precyzji i było czasochłonne. Dziś możesz cieszyć się podłogą w jodełkę, wybierając panele drewniane, laminowane czy winylowe. Drewno ma wiele zalet. Przede wszystkim jest naturalnym materiałem, który wykazuje wyjątkową trwałość. Nawet z biegiem lat nie traci swojego uroku. Prawdziwe drewno jest szlachetne, dlatego dodaje wnętrzu szyku i elegancji. Jest jednak jednym z droższych rozwiązań, a ponadto wymaga ostrożności w pielęgnacji.

Producenci podłóg oferują alternatywne rozwiązania. Panele winylowe lub laminowane są mniej kosztowne, łatwiejsze w montażu, a także w użytkowaniu czy pielęgnacji. Doskonale imitują wygląd podłogi z drewna, a na dodatek są dużo tańsze. Charakteryzuje je także odporność na wodę czy uszkodzenia mechaniczne. Ponadto w przeciwieństwie do drewna można pod nimi zamontować ogrzewanie podłogowe.

Na rynku można spotkać nawet płytki imitujące jodełkę. To rozwiązanie pozwala cieszyć się przepiękną podłogą nawet w kuchni czy łazience, gdzie panuje wyższa wilgotność i łatwiej o zabrudzenia.

Z czym połączyć podłogę w jodełkę?

Jodełka na podłodze to ponadczasowy wzór. Dzięki temu, że pasuje do różnych stylów wnętrz, możesz połączyć ją z wieloma rozwiązaniami. Wybierając kolor ścian, warto postawić na gładkie i jednokolorowe. Doskonale sprawdzą się odcienie bieli, beżu, szarości, a także modne w ostatnim czasie pastele. Jeżeli planujesz włączyć do aranżacji elementy retro, wybierz żywszy kolor – np. musztardowy żółty.

Decydując się na podłogę w jodełkę, warto wybrać klasyczne, drewniane meble, dzięki którym wnętrze nabierze elegancji. Do tego modnego wzoru pasuje także minimalizm w każdej postaci. Lekkie, proste i zrobione z naturalnych materiałów sprzęty podkreślą piękno podłogi. Meble tapicerowane również powinny mieć prostą bryłę, gładkie obicie i neutralne odcienie. Całości dopełnią subtelne ozdoby – wazony, doniczki z kwiatami, poduszki czy zasłony. Podłogi w jodełkę nie warto zasłaniać dywanami, gdyż sama w sobie jest ozdobą.

W sypialni warto postawić na styl scandi boho, w którym dominują ciepłe i neutralne odcienie bieli, beżu i brązu. Meble z drewna lub w bieli, a także jasne ściany oraz dodatki idealnie pasują do podłogi we wzór jodełki.

Hit wnętrzarski – podłoga w jodełkę

Podłoga w jodełkę to ponadczasowe rozwiązanie. Pasuje do wielu aranżacji, a dzięki swojej uniwersalności nie wychodzi z mody. Ze względu na to, że kojarzy się z wnętrzami z lat 70. i 80. doskonale wpisuje się w obecne trendy – eko czy vintage. Na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań – panele laminowane czy winylowe we wzór jodełki. Dzięki temu przepięknym wzorem podłogi możesz cieszyć się w każdym pomieszczeniu i przy niższym budżecie! Podłoga w jodełkę to zdecydowanie hit i warto zastosować ją w swoim wnętrzu.


Komentarze