Nowoczesne sofy do salonu – klasyka i moda w jednym

Nowoczesne sofy do salonu – klasyka i moda w jednym

Nowoczesne sofy do salonu mogą być zarazem modne i nobliwe. Paradoks? Decydujący może okazać się rodzaj materiałów użytych do ich wykończenia, dzięki którym nowoczesne sofy do salonu w odświeżonej wersji mogą nabrać zupełnie innego wymiaru, jednoznacznie nawiązując do klasyki, a jednocześnie odnosząc się do najnowszych trendów. Meble inspirowane tradycyjnymi wzorami zawsze warto mieć w domu.

Nowoczesne sofy do salonu inspirowane klasykami designu to szczyt szyku i elegancji. Taki mebel jest nie tylko nowoczesny i atrakcyjny z estetycznego punku widzenia, ale także bardzo funkcjonalny. Nic w tym zresztą dziwnego – klasyczny model, do którego nawiązuje przetestowany został przecież przez pokolenia użytkowników. Przyjrzyjmy się dwóm słynnym sofom, które od dziesięcioleci, a nawet wieków stanowią źródło inspiracji dla designerów.

Powtórka z klasyki

Na początek cofnijmy się w czasie i poznajmy najsłynniejszego przodka dzisiejszych kanap, któremu charakterystyczny kształt zawdzięczają liczne nowoczesne sofy do salonu. Spodziewalibyście się, że pikowana kanapa z zaokrąglonymi podłokietnikami, która może wyglądać naprawdę nowocześnie zyskała swój kształt jeszcze w osiemnastym wieku? Jak głosi anegdota, ojcem owego, jednego z najbardziej popularnych dziś, modeli sof był Philip Stanhope, hrabia Chesterfield. Ów brytyjski arystokrata postanowił zamówić dla siebie mebel wypoczynkowy godzien prawdziwego dżentelmena. Wypoczywający na nim człowiek powinien móc zrelaksować się w pozycji siedzącej, a tapicerka nie powinna się marszczyć. Tak powstał miękki fotel ze wznoszącym się w pionie oparciem i zaokrąglonymi podłokietnikami pokryty charakterystycznymi pikowaniami. Mebel znany jest pod nazwą sofy Chesterfield. Jest synonimem luksusu i stylu, nawiązują do niego liczne nowoczesne sofy do salonu i bardzo często, mimo że zakorzeniony jest w tradycji, przybiera ultra nowoczesne formy. Wszystko zależy od rodzaju materiału, którymi zostanie pokryty. Lakierowane tworzywo w jaskrawym, pomarańczowym kolorze doda mu drapieżności i nowoczesnego sznytu. A jeśli pokryjemy go błękitnym futerkiem, idealnie wpisze się w styl camp.

Malmo Sofa

Malmo Sofa

Nowoczesne zmarszczki

Druga z kultowych kanap, które nieustannie inspirują kolejne pokolenia designerów i w oparciu o które powstały już liczne nowoczesne sofy do salonu ma o wiele krótszą historię, na stałe jednak zdążyła się już wpisać się w krajobraz współczesności. Jej znak rozpoznawczy to charakterystyczne „marszczenia” na tapicerce. Mowa o sofie Togo projektu Michaela Ducaroy’a. Mebel ten zdobył serca miłośników designu na Targach Meblowych w Paryżu w 1973 roku. Sofa jest wykonana z pianki, pokryta miękką tkaniną, ma nisko osadzone siedzisko. Jest bardzo funkcjonalna, a przede wszystkim wygodna, ponieważ kształtem dopasowuje się idealnie do linii ludzkiego ciała. Warto dodać, że wraz z sofą Togo narodziła się idea komponowania mebli wypoczynkowych z modułów. Poszczególne elementy można dobierać w komplety w zależności od wielkości i wyposażenia salonu. Jest to rozwiązanie bardzo funkcjonalne i przyjazne użytkownikom, szczególnie tym, którzy urządzając mieszkanie chcą uczynić je wyjątkowym, nadać mu zindywidualizowany charakter. Nowoczesne sofy do salonu tym właśnie między innymi odróżniają się od starszych modeli, że ich ostateczna forma to dzieło ich właściciela.

Sofa Prince 2ES

Sofa Prince 2ES