Jak udekorować komodę w salonie? Nasz poradnik pobudzi twoją kreatywność

Jak udekorować komodę w salonie? Nasz poradnik pobudzi twoją kreatywność

Stoisz przed zadaniem udekorowania komody w salonie i nie wiesz, na co się zdecydować? Masz za dużo pomysłów na to, jak udekorować komodę w salonie? A może wprost przeciwnie, masz całkowitą pustkę w głowie?

Aranżacja komody w salonie może okazać się nie lada wyzwaniem. W sklepach dostępne są tysiące różnych drobiazgów, którymi można upiększyć ten nobliwy mebel. Na co się zdecydować? Przeczytaj nasz poradnik, a wybór okaże się łatwiejszy!

1. Mniej znaczy więcej

Po pierwsze, prawie zawsze mniej znaczy więcej. Zdecyduj przede wszystkim, jaki styl preferujesz i jaki charakter ma mieć twoja dekoracja. Nie łącz stylistyk, nie dodawaj zbędnych elementów do całości. Łącząc różne style nie uzyskasz wrażenia przepychu, przeciwnie, całość będzie sprawiała wrażenie chaosu. Prostota to podstawa.

2. Dopasuj styl dekoracji do stylistyki komody i całego wnętrza

Twoja komoda to zabytkowy drewniany mebel, który kupiła jeszcze twoja babcia? Udekoruj ją w stylu retro, dopasowując ozdoby do wnętrza. Ideałem byłoby, gdyby detale, którymi upiększysz swoją komodę pochodziły z czasów, kiedy powstał mebel. Twoja komoda powstała w latach 60.? Wybierz się na targ staroci i poszukaj tam wazonów, popielniczek i figurek z tamtego okresu. Twoja komoda prezentuje styl rustykalny? Dobierz do niej dekoracje nawiązujący do wiejskich klimatów, wazon w kształcie konewki albo maselnicy, figurkę z grubo ciosanego drewna. Zdefiniowanie preferowanej przez ciebie stylistyki ułatwi ci odpowiedź na pytanie, jak udekorować komodę w salonie.

Komoda Pedro

Komoda Pedro

3. Total look

Obawiasz się, że nie potrafisz połączyć elementów dekoracyjnych tak, by razem stworzyły spójną kompozycję? Zastanawiasz się, jak udekorować komodę w salonie, by nie wywołać wrażenia nieporządku? Jeśli nie masz żyłki dekoratora, zdecyduj się na proste ale efektowne rozwiązanie. To efekt „total look” – zdecyduj się na jeden rodzaj ozdoby i powiel ją w kilku wariantach i odmianach. Najprostszym rozwiązaniem mogą okazać się rodzinne fotografie. Zwróć jednak uwagę, by ramki, w których je umieścisz dobrze komponowały się z meblem, na którym zostaną ustawione. Jeśli coś kolekcjonujesz, komoda może stać się miejscem, na którym wyeksponujesz swój zbiór. Mogą to być mini modele samochodów albo figurki słoni.

4. Bez ograniczeń

Pozwól sobie na kreatywność. Pamiętaj, na komodzie możesz postawić wszystko, co tylko chcesz. Nie tylko tradycyjne dekoracje, wazon, figurki z porcelany, świece czy dekoracyjne lampki sprawdzą się w roli dekoracji. Świetne mogą okazać się też lustro, pluszowe zabawki, globus czy zasuszone dekoracyjne dynie. Zaufaj swojej kreatywności i wyobraźni.

Komoda Primo - PKSZ160

Komoda Primo - PKSZ160

5. Komoda jako dekoracja

Jeśli już wiesz, jak udekorować komodę w salonie, ale jeszcze ci mało, możesz spróbować upiększyć samą komodę. Do dyspozycji masz całkiem sporo sposobów na to, by dać twojej komodzie nowe oblicze. Najbardziej popularną metodą na to, jak udekorować komodę w salonie jest decoupage. W internecie znajdziesz liczne tutoriale, które pomogą ci nauczyć się tej techniki. W sklepach dostępne są specjalne ozdobne pinezki, które wbite we front komody utworzą ciekawy wzór, a także liczny wybór narożników i gałek, którymi możesz upiększyć twój mebel. Komodę można także po prostu pomalować albo okleić tapetą. Wszystkie te techniki i ozdoby można także połączyć, tworząc absolutnie unikalny mebel. Powodzenia!

Komoda Alvaro

Komoda Alvaro