Jak dobrać kolory we wnętrzu? Czyli kolorowy zawrót głowy

Jak dobrać kolory we wnętrzu? Czyli kolorowy zawrót głowy

Jak dobrać kolory we wnętrzu? Wybór właściwych kolorów to niełatwe zadanie, szczególnie jeżeli planujemy poszerzyć paletę spokojnych, naturalnych kolorów, takich jak beż czy brąz oraz odcienie bieli o barwy żywe, czyste i nasycone – czerwony, pomarańczowy, turkusowy czy róż.

Aranżujesz mieszkanie? Nie zapominaj o tym, że bardzo dużo zależy nie tylko od doboru mebli ale także od prawidłowego zestawienia kolorów. Za pomocą barw możesz optycznie powiększyć lub zmniejszyć pomieszczenie, ocieplić je lub sprawić, by stało się bardziej przytulne. Jak dobrać kolory we wnętrzu? Skorzystaj z naszego poradnika!

Metraż ma znaczenie

W małych mieszkaniach najlepiej sprawdzają się jasne kolory. Odbijają one promienie słoneczne dają one wrażenie większej przestrzeni, powiększają optycznie przestrzeń. Jeśli nie zachwycasz się bielą, pamiętaj, że i ona ma swoje ciepłe i zimne odcienie. Może wpadać w szarość albo beż. Doskonale sprawdzą się jasne odcienie kremu, ecru, szarości, a także pastelowe jasne odcienie różowego czy błękitu. Duże pomieszczenia dają o wiele większe pole do popisu. Można z większą swobodą stosować w tym wypadku barwy o ciemnym odcieniu, a także czerń we wszystkich odmianach. Również czarne lub meble w odcieniach mahoniu czy ciemnego brązu sprawdzą się w dużych pomieszczeniach o wiele lepiej niż w małych.

Deluxe Longchair

Deluxe Longchair

Ciepłe czy zimne?

Ciepłe kolory optycznie zmniejszają wnętrze, zimne powiększają przestrzeń, tworząc iluzję głębi. Gdy zastanawiasz się, jak dobrać kolory we wnętrzu, zacznij od określenia temperatury koloru, jaki chcesz użyć. Warto pamiętać, że kolory uważane powszechnie za ciepłe (czerwień, pomarańczowy) także mają swoje zimne odcienie. I odwrotnie, kolory zimne występują w ciepłych odmianach. Jeżeli zależy ci na ociepleniu chłodnego wnętrza, wprowadź meble z drewna, podłogę z desek, drewniany stół. Jeśli nie chcesz rezygnować z żywych kolorów wprowadź kolorowe akcenty: może to być kanapa z różową lub pomarańczową tapicerką, fioletowe pufy, turkusowe donice. Ważne, by zdecydować się na jedną temperaturę kolorów – ciepłą albo zimną.

Meblościanka/System Arco - Dąb Artisan

Meblościanka/System Arco - Dąb Artisan

Jak łączyć kolory?

Jak dobrać kolory we wnętrzu, by stworzyć udaną kompozycję kolorystyczną? To nie takie łatwe zadanie. Warto kierować się kilkoma prostymi zasadami. Najprościej jest dobrać kolory z kolory z jednej rodziny – niech będą to różne odcienie zieleni o zróżnicowanym nasyceniu czy odcienie błękitu. Druga prosta zasada, która pozwoli ci stworzyć udaną kompozycję kolorystyczną to dobranie dwóch kontrastujących ze sobą kolorów. Niech będzie to błękit i pomarańczowy albo fiolet i żółty. Bardzo modne jest połączenie czerni z bielą. Zastanawiając się, jak dobrać kolory we wnętrzu warto także pamiętać, że określone barwy kojarzone są z konkretną stylistyką. Jeśli stawiamy na minimalizm, będziemy korzystać z bieli, szarości, skontrastowanych z czernią lub jaskrawymi, żywymi kolorami. Do stylu vintage pasują róże, błękity. Glamour to bordo i ciemne odcienie niebieskiego.

Kolory odgrywają bardzo ważną rolę w życiu człowieka. Wpływają na nasze samopoczucie nawet wtedy, gdy nie jesteśmy do końca tego świadomi. Jasne kolory działają uspokajająco, kolory żywe, w szczególności czerwień pobudzają do działania, dodają energii. Zieleń uspokaja, a dzięki brązom pomieszczenie staje się bardziej przytulne. Dlatego na prawdę warto poświęcić czas i zastanowić się, jak dobrać kolory we wnętrzu. Od ich właściwego doboru będzie zależy w dużej mierze jakość naszego życia.

Szafka Nocna Labirynt - LA9

Szafka Nocna Labirynt - LA9