Modny salon w stylu skandynawskim wciąż na czasie!

Modny salon w stylu skandynawskim wciąż na czasie!

Styl skandynawski pewnym krokiem kroczył na salony już kilka lat temu. Pomimo tego, że każdy kolejny sezon przynosi architektom nowe inspiracje, które zupełnie zmieniają oblicze wnętrz, pozycja ciepłego minimalizmu rodem z północnej Europy jest niezachwiana. Czym charakteryzuje się uwielbiany przez estetów styl skandynawski? Sprawdź!

Jasno, przestronnie, funkcjonalnie

Klimat panujący na Północy nie napawa optymizmem. Długie, ciemne noce, niskie temperatury i wilgoć to dla Norwegów, Duńczyków i Szwedów codzienność. Styl skandynawski jest pewnego rodzaju kontrą do niełatwych warunków. Jego esencją są jasne kolory, naturalne materiały, prostota i przytulność. Drewniana podłoga pachnąca lasem, białe meble pozbawione zbędnych ozdobników, komplety wypoczynkowe obite grubymi, przyjemnymi w dotyku materiałami oraz dekoracje nadające całości domowego, ciepłego wyrazu to elementy, które znajdują się w każdym mieszkaniu inspirowanym stylem nordyckim. Dominującymi w aranżacjach kolorami jest wcześniej wspomniana biel, szarość, pastele. Wyrazistości kompozycji dodają czarne akcenty.

W skandynawskich wnętrzach dużą rolę odgrywa światło. Przez duże okno, koniecznie z naturalnymi, usłojonymi ramami, powinno wpadać do mieszkania maksimum światła. Przeszklenia nie powinny być zasłonięte ciężkimi kotarami. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się lekkie zasłony, niemal przezroczyste, gładkie firanki lub jasne rolety.

KOLEKCJA NORDI

KOLEKCJA NORDI

Minimalizm ocieplony

Meble dedykowane wnętrzom skandynawskim charakteryzują się określoną budową. W kolekcjach czołowych producentów znajdziemy minimalistyczne komody, szafki, stoliki, szafy i inne elementy zbudowane z białych płyt lub malowanego na biało drewna. Proste bryły osadzone są zazwyczaj na drewnianych, delikatnych nóżkach dodających projektom lekkości i subtelności. Uniwersalna biel doskonale komponuje się z każdą barwą, co stwarza szerokie pole do popisu podczas kompletowania dodatków oraz kompletu wypoczynkowego. W sercu salonu lub jadalni warto znaleźć miejsce dla dużego, drewnianego stołu, który skupi całą rodzinę podczas posiłków. Meble stanowiące wyposażenie skandynawskich domów mają być nie tylko estetyczne, ale również maksymalnie funkcjonalne – pojemne, wytrzymałe i łatwe do utrzymania w czystości.

Relaks w rytmie hygge

Pod pojęciem stylu skandynawskiego kryje się nie tylko wystrój wnętrz, ale również styl życia. W filozofię kształtującą codzienność mieszkańców Skandynawii wpisane jest delektowanie się małymi przyjemnościami, czerpanie radości z prostych rzeczy, celebrowanie wolnego czasu w towarzystwie najbliższych, obcowanie z naturą i dystans do pędu i gonitwy za karierą. To właśnie równowaga i dostrzeganie piękna tam, gdzie wielu z nas może go nie dostrzegać sprawiają, że Duńczycy, Szwedzi i Norwegowie plasują się w ścisłej czołówce rankingów na najszczęśliwsze narody świata.

Aby mieszkanie stało się kojącą oazą odpoczynku, nie może zabraknąć w nim dodatków. Na łóżku powinno znaleźć się miejsce dla grubego pledu z wełny czesankowej i sterty poduszek, na komodzie i szafce nocnej nie może zabraknąć świec roztaczających po zmroku romantyczną, kojącą atmosferę, a na ścianach – rodzinnych zdjęć i ciekawych grafik oprawionych w delikatne, wąskie ramki. Mile widzianym dodatkiem w każdym wnętrzu inspirowanym Skandynawią są rośliny doniczkowe ustawione na wolnostojących lub podwieszanych pod sufitem kwietnikach.