Sprytne rozwiązania do małego salonu

Sprytne rozwiązania do małego salonu

Salon to szczególne pomieszczenie na mapie każdego domu. To właśnie pokój dzienny jest wspólną przestrzenią skupiającą w sobotnie wieczory całą rodzinę przed telewizorem, wizytówką wiele mówiącą o gospodarzach, miejscem odpoczynku i spotkań z przyjaciółmi. Aranżacja dużego, przestronnego salonu jest czystą przyjemnością i polem do popisu dla kreatywności. Niestety, zadanie urządzenia modnej, funkcjonalnej strefy dziennie znacząco się komplikuje, kiedy mamy do dyspozycji nie przestronne, dobrze nasłonecznione pomieszczenie z wyjściem na taras, ale malutki pokój w bloku. Jak wydobyć maksymalny potencjał z małego salonu? Sprawdź nasze rady!

KOLEKCJA NORDI

KOLEKCJA NORDI

Meble skrojone na miarę małego salonu

Wbrew pozorom nawet ograniczony metraż nie musi stać na drodze do stworzenia atrakcyjnego wizualnie i praktycznego salonu. Kierując się zasadami wyznawanymi przez architektów, możesz niskim kosztem stworzyć w swoim mieszkaniu kompozycję rodem z okładki katalogu wziętej marki meblowej.

Podstawowa zasada, do jakiej należy stosować się podczas urządzania ciasnego salonu, brzmi: im jaśniej i prościej, tym lepiej. Zwolenników aranżacji skąpanych w ciemnych barwach musimy nieco zmartwić. Czarne, ciemnobrązowe czy grafitowe meble z matowymi frontami, ciężka zabudowa pokrywająca ścianę od podłogi aż po sam sufit oraz bogato zdobione formy mogą przytłoczyć kompozycję. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się tutaj minimalistyczne meble o prostym fasonie. Zrezygnuj z matowych powierzchni na rzecz białej płyty pokrytej połyskującym laminatem.

Błyszczące fronty będą odbijać światło, przez co pomieszczenie będzie optycznie wydawało się większe. Wybierając umeblowanie, staraj się przemyślanie wybierać komponenty zabudowy. Skup swoją uwagę na meblach, które będą nie tylko dobrze się prezentować, ale przede wszystkim będą praktyczne i pojemne. Do podstawowego zestawu, który przeważnie znajduje się w każdym salonie, zaliczyć możemy stolik kawowy, komodę i stolik RTV. W pokoju brakuje miejsca na regał? Z powodzeniem zastąpią go proste półki przywieszone na ścianie. Ciekawy efekt uzyskasz, kiedy postawisz na nich nie tylko opasłe tomy, ale również rodzinne zdjęcia, doniczki z żywymi kwiatami (doskonale będą prezentować się zwisające gatunki).

Obawiasz się, że połyskująca biel będzie wprowadzać do salonu chłód? Prostym sposobem na przełamanie zimnych powierzchni jest zestawienie ich z ciepłymi materiałami o naturalnym pochodzeniu. Drewniany parkiet, designerski kwietnik, zasłonki z jasnej bawełny dodadzą całości ciepłego wyrazu.

KOLEKCJA SWEDEN

KOLEKCJA SWEDEN

Przemyślane oświetlenie

Przestrzeń w pomieszczeniu możesz modelować światłem. Unikaj dużych żyrandoli i lamp z kloszem skierowanym do dołu. Tego typu lampa rzuca na sufit cień, przez co pokój wydaje się niższy. Mile widziane będą szklane kinkiety równomiernie porozstawiane po pokoju oraz punktowe diody LED na suficie. Pamiętaj również o tym, aby nie zasłaniać okien ciężkimi zasłonami. Im więcej naturalnego światła wpadnie do salonu, tym lepiej.

Kolekcja Franka

Kolekcja Franka

Kropka nad „i” – komplet wypoczynkowy

Nieodłączną częścią salonowej mozaiki jest komplet wypoczynkowy. Jasną, pastelową aranżację ożywisz, jeśli zestawisz białe meble ze zgrabną kanapą obitą modną, welurową tapicerką w kolorze butelkowej zieleni, amarantu albo turkusu. Dzięki kanapie o rozkładanej konstrukcji zyskasz dodatkowe miejsce do spania.

Zestaw Salamanka 3R+2+1

Zestaw Salamanka 3R+2+1