Kiedy dziecko staje się nastolatkiem… Urządzamy pokój młodzieżowy

Kiedy dziecko staje się nastolatkiem… Urządzamy pokój młodzieżowy

W życiu każdego rodzica przychodzi moment, kiedy pociecha przestaje być małym dzieckiem, a staje się wymagającym nastolatkiem, który nie chce dłużej mieszkać w przesłodzonym, niebieskim lub różowym pokoju. Wchodzenie w burzliwy etap dorastania oznacza konieczność wielkich zmian w domu, a dokładniej – remont. Dzisiaj przychodzimy z pomocą wszystkim rodzicom stojącym przed wyzwaniem zaadaptowania kąta dla dojrzewającej córki lub syna. Czym kierować się podczas urządzania pokoju młodzieżowego? Sprawdź!

Przede wszystkim: współpraca

Pogodzenie rodzicielskiej praktyczności z młodzieńczą fantazją nie jest łatwym zadaniem. Zanim zaczniesz torpedować wszystkie pomysły swojego dziecka, zastanów się dwa razy. Dla nastolatka chwiejnym krokiem wkraczającego w dorosłość własny pokój jest niezwykle ważną przestrzenią, która powinna spełniać jego potrzeby i współgrać z charakterem. Trzymaj w ryzach wszystkie zwariowane pomysły, ale nie blokuj kreatywności swojej pociechy. Zakupy w sklepie meblowym warto poprzedzić małym researchem trendów i stworzeniem planu działania. Dopiero po nakreśleniu koncepcji należy przejść do realizowania jej krok po kroku.

Meblościanka Tablo

Meblościanka Tablo

Trzy strefy

Pokój młodzieżowy powinien łączyć w sobie funkcje trzech pomieszczeń – sypialni, domowego biura oraz salonu. Wśród wyposażenia pokoju nie może zabraknąć więc mebli, które umożliwią nastolatkowi naukę, odpoczynek, relaks z przyjaciółmi. Do podstawowego zestawu zaliczyć możemy biurko wraz z krzesłem biurowym o regulowanej wysokości, łóżko z materacem o stopniu twardości dopasowanym do budowy anatomicznej użytkownika, niewielką kanapę lub pufy. Pomieścić książki, pomoce naukowe i inne akcesoria pomogą Ci komody, półki oraz szafki. Ważne jest, aby meble były nie tylko ładne, ale również wytrzymałe. Pojemna, dobrze zorganizowana zabudowa pomieści ogrom rzeczy osobistych i pomoże utrzymać wśród nich bezwzględny porządek. Jeśli metraż pokoju na to pozwala, warto wstawić do pomieszczenia dużą szafę. Kochająca modę nastolatka szczególnie ucieszy się z designerskiej, otwartej garderoby.

Zadbaj o oświetlenie, zwłaszcza w okolicach biurka. Na blacie powinno znaleźć się miejsce dla lampki emitującej naturalne, delikatnie rozproszone światło.

Meblościanka? Dlaczego nie!

Meblościanka Next

Meblościanka Next

Możesz samodzielnie kompletować wszystkie elementy zabudowy lub skorzystać z gotowych meblościanek. Meblościanki proponowane przez czołowych producentów znacznie różnią się od znanych z przeszłości kompletów. Po nieciekawych, topornych zestawach nie ma już śladu. Ich miejsce zajęły minimalistyczne, modne zabudowy łączące w sobie wysoką wytrzymałość, pojemność i elegancki wygląd. W pokoju młodzieżowym sprawdzą się uniwersalne meblościanki z białej płyty meblowej, która doskonale łączy się z dodatkami w każdej kolorystyce i każdym stylu lub meble skandynawskie. Czarny mat? Dlaczego nie! Jeśli pomieszczenie nie jest zbyt małe, warto zastanowić się nad modnymi w ostatnich sezonach ciemnymi meblami o matowej powierzchni. Znów w małych pokojach młodzieżowych mile widziane będą wielofunkcyjne meble z antresolą. Zabudowa łącząca w sobie biurkołóżko będzie ciekawie się prezentować, a jednocześnie nie zajmie zbyt dużo cennego miejsca.

Dekoracje, które podkreślą indywidualność

Najważniejszym elementem kształtującym charakter wnętrza są dodatki. Aranżacja nabierze wyrazistości, kiedy nastolatek wzbogaci kompozycję o akcenty współgrające z jego charakterem. Fototapeta z ulubionym motywem, oprawione w antyramę grafiki lub plakaty ulubionego zespołu, przywieszony na specjalnym wieszaku rower albo gitara, stojące lustro ustawione w rogu pokoju czy lampki typu cotton balls sprawią, że pokój stanie się osobistą przestrzenią odzwierciedlającą osobowość młodego lokatora.

Biurko Blog - BL13

Biurko Blog - BL13