Materac na dobranoc

Materac na dobranoc

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak dużą rolę w Twoim życiu odgrywa materac? Każdy z nas spędza w łóżku około jedną trzecią życia. Aby maksymalnie wykorzystać ten czas, należy zadbać o swój komfort. Nic nie pozwoli Ci lepiej zregenerować ciała i umysłu niż solidny materac idealnie dopasowany do Twojej budowy anatomicznej. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej materacom dostępnym na rynku. Jakie rozwiązania do sypialni proponują producenci wysokiej jakości materacy? Jak spośród ogromu możliwości wybrać model spełniający indywidualne oczekiwania? Sprawdź!

Dobry materac gwarancją dobrego samopoczucia

Według ekspertów, materac nie powinien nam służyć dłużej niż siedem lat. Codzienna eksploatacja sprawia, że nawet wysokiej jakości wypełnienie zacznie z czasem tracić swoją formę, odkształcać się czy pękać. Co więcej, ciepłe zakamarki naszego łóżka stwarzają idealne warunki do rozwoju bakterii i roztoczy, z którymi kontakt może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie (skutki bliskich spotkań z drobnoustrojami i zanieczyszczeniami szczególnie mocno odczują na sobie alergicy). Ponadto, spanie na odkształconej, zbyt miękkiej lub zbyt twardej powierzchni będzie wpływać na nasze funkcjonowanie w ciągu dnia. Ból pleców i głowy, spadek koncentracji, rozdrażnienie czy wzmożony apetyt to tylko część skutków, jakie niesie ze sobą niewyspanie.

Materac Alabama

Materac Alabama

Jaki materac wybrać?

Pierwszym krokiem na drodze do budzenia się codziennie z ogromną porcją energii i pozytywnym nastawieniem jest wymiana materaca na nowy model. Producenci sypialnianego wyposażenia oferują obecnie szeroki wachlarz modeli różniących się od siebie budową wewnętrzną oraz wykorzystanymi do produkcji materiałami. To, jaki model sprawdzi się w Twojej sypialni, zależy przede wszystkim od budowy anatomicznej, osobistych preferencji, ewentualnych schorzeń, a nawet ilości osób śpiących w łóżku.

Jeszcze do niedawna popularna była opinia, według której im materac jest twardszy, tym lepiej. Ortopedzi stanowczo zaprzeczają tej tezie: stopień twardości materaca powinien być dostosowany do wagi użytkownika. Materac powinien dopasowywać się do kształtów ciała w taki sposób, aby równomiernie podpierać kręgosłup na całej jego długości, odciążając tym samym mięśnie. Osobom o niskiej wadze rekomenduje się materace nieco bardziej miękkie, natomiast cięższym – modele twardsze. Nie bez znaczenia jest również rozmiar materaca. Długość materaca powinna być o minimum 20 cm dłuższa, niż wynosi wzrost śpiącej na nim osoby. W przeciwnym razie przybranie swobodnej, wygodnej pozycji w czasie snu nie będzie możliwe.

Materac Hela Plus

Materac Hela Plus

Wypełnienie ma znaczenie!

Lateksowe, piankowe, bonellowe, sprężynowe… Wybór dostępnych opcji jest naprawdę szeroki! Zanim zdecydujesz się na konkretny produkt, warto wybrać się do sklepu i przetestować wszystkie warianty. Każdy materiał inaczej „zachowuje się” pod wpływem nacisku, dlatego warto mieć świadomość, jaka opcja będzie dla Ciebie najwygodniejsza.

Osoby borykające się z alergiami powinny szczególną uwagę zwrócić na materace zbudowane z lateksu – materiału naturalnego pochodzenia wykazującego właściwości antybakteryjne. Ruchy partnera śpiącego obok nie będą zakłócać Twojego snu, jeśli wyposażysz łóżko w materac punktowo reagujący na nacisk (zaliczyć możemy do nich wysokiej jakości materace bonellowe, czyli kieszeniowe, oraz innowacyjne modele z pianki termoelastycznej).

Materac Hela Lux

Materac Hela Lux