Pokój gościnny – przeżytek czy potrzebne pomieszczenie?

Pokój gościnny – przeżytek czy potrzebne pomieszczenie?

Zastanawiasz się nad zagospodarowaniem pokoju gościnnego w swoim domu? Coraz więcej osób rezygnuje z takiego pomieszczenia; pokoje gościnne kojarzą nam się z dużym łóżkiem przykrytym narzutą, meblami w pokrowcach i rzadko odwiedzanym miejscem. Tymczasem pokój gościnny może łączyć w sobie kilka funkcji i jednocześnie pozostawać przygotowany na wizytę niespodziewanych gości. Warto posiadać takie pomieszczenie, by w przypadku odwiedzin nie szukać dodatkowej pościeli, ręczników czy zastanawiać się nad zakupem dmuchanego materaca. Jak wyposażyć nowoczesny pokój gościnny, by stał się wygodnym i jednocześnie funkcjonalnym pomieszczeniem?

Meblościanka/System Arco - Dąb Artisan

Meblościanka/System Arco - Dąb Artisan

Najważniejszy element pokoju gościnnego? Łóżko!

Jeszcze do niedawna domy projektowano w ten sposób, by znajdowała się w nich co najmniej jedna sypialnia dla gości. Odwiedziny trwały kilka lub nawet kilkanaście dni – począwszy od przyjazdu dzieci na święta po wizytę teściowej czy przyjazdu przyjaciółki na urlop. Obecnie większość osób chętniej wynajmuje pokój w hotelu – to komfortowe rozwiązanie i dla gospodarzy, i dla gości. W przypadku jednodniowych wizyt wychodzimy z założenia, że „jakoś to będzie” - na podłodze w salonie można chociażby rozłożyć materac. Jeśli jednak zastanawiasz się nad zaaranżowaniem dodatkowej sypialni, może ona pełnić rolę pokoju gościnnego. Nie musi to być od razu duże, dwuosobowe łoże małżeńskie – coraz częściej do dyspozycji mamy także wygodne rozkładane sofy. W dzień może pełnić rolę kanapy, w nocy zamienia się w całkiem wygodne miejsce do spania; takie rozwiązanie idealnie sprawdzi się, jeśli pokój gościnny na co dzień ma być pokojem dziennym lub gabinetem. Jeśli goście pojawiają się u Ciebie bardzo często i regularnie, duże i wygodne łóżko będzie tak naprawdę jedynym niezbędnym elementem. Nie warto szukać oszczędności i wybierać niewygodnej sofy, tańszej o 200 – 300 zł; wygodne łóżko zapasowe to komfort nie tylko dla gości, ale również domowników.

Jakie meble wybrać do pokoju gościnnego?

Twoi rodzice przeprowadzają się do Ciebie na kilka miesięcy? Córka z mężem wpada do domu rodzinnego na dłużej? A może wraz z gronem znajomych planujecie wspólny urlop? Jeśli goście zatrzymują się u Ciebie na dłużej, przyda im się kilka mebli. Zestaw Margo to przykład na to, jak w prosty sposób urządzić wygodną i jednocześnie elegancką dodatkową sypialnię. Goście potrzebują nie tylko miejsca do spania, ale również możliwości przechowywania swoich ubrań i innych przedmiotów codziennego użytku. Duża szafa przyda się także domownikom – możesz w niej przechowywać zapasową pościel czy sezonowe ubrania. Zamiast szafy możesz wybrać także pojemną komodę. Wcale nie musi stać pusta – część miejsca mogą zająć obrusy, zasłony czy inne tekstylia. Pamiętaj, że goście, nawet najbardziej towarzyscy, będą potrzebowali trochę czasu i przestrzeni dla siebie. Zapewnij im komfort poprzez odpowiednie wyposażenie ich pokoju; wygodny fotel, szafka nocna czy lampka do czytania przed snem to drobiazgi, które dodadzą pomieszaniu przytulności. Urządzaj pokój gościnny tak, jakby miała to być Twoja własna sypialnia – w końcu zależy Ci na wygodzie gości, prawda? Zainwestuj w wygodne łóżko i praktyczne, eleganckie meble, by stworzyć komfortową przestrzeń do odpoczynku dla rodziny i przyjaciół.

Sypialnia Margo

Sypialnia Margo