Pokój dla nastolatka – sypialnia czy coś więcej?

Pokój dla nastolatka – sypialnia czy coś więcej?

Pokój dziecka to nie tylko miejsce do spania, ale także przestrzeń do zabawy. To tu Twoja pociecha układa puzzle, bawi się lalkami i klockami, rysuje... Pokój nastolatka wygląda już nieco inaczej. Jest przede wszystkim azylem, w którym Twoje dziecko będzie spędzało coraz więcej czasu. Zastanawiasz się, w jaki sposób urządzić pokój dla nastolatka, by jednocześnie zapewnić mu wygodę i niezależność?

Zacznijcie od wspólnego remontu

O ile w przypadku pokoju dziecka kluczowe decyzje podejmuje rodzic, to jednak w tym wypadku to nie przejdzie – nastolatek bardzo szybko i dobitnie da Ci do zrozumienia, jeśli coś mu się nie spodoba w nowym wnętrzu. Aby oszczędzić czas i pieniądze, siądźcie do tego projektu wspólnie i ustalcie kolorystykę oraz wybierzcie meble. Przy okazji będzie to niezła lekcja kompromisu. Co zrobić, jeśli Twoje dziecko życzy sobie czarnych ścian, a Ty myślisz raczej o pastelowym błękicie? Spróbujcie znaleźć takie połączenie kolorystyczne, które będzie odpowiadało obojgu. Pamiętaj, że w pokoju nastolatka to on lub ona spędza przede wszystkim czas – Ty będziesz zaglądać tam raczej sporadycznie. Dobrym kompromisem jest także wprowadzenie ścian w dwóch kolorach. Czerń świetnie komponuje się z musztardowym odcieniem, jasną zielenią czy szarością. Samo malowanie ścian nie zajmuje zbyt wiele czasu i nie jest bardzo kosztowne, więc jeśli zdecydujesz, że Twoje dziecko może zaszaleć, daj nastolatkowi wolną rękę – w końcu to Twoja pociecha ma się czuć u siebie najlepiej, prawda? Kiedy już macie wybrany wstępny projekt nowego pokoju dla nastolatka, przychodzi pora na wybór mebli. Pamiętaj, że nie zawsze to, co podoba się Tobie, będzie także podobało się Twojemu dziecku.

Meblościanka Tablo

Meblościanka Tablo

Meble do pokoju nastolatka – wybierz trwałość i wygodę

Jeśli chodzi o meble, tu liczy się przede wszystkim wygoda. Mało który nastolatek będzie chciał posiadać w swoim pokoju dębowe meble, sekretarzyki czy duże ławy. Zamiast nich lepszym rozwiązaniem będzie wygodna meblościanka, która pomieści ubrania, książki i przedmioty osobiste. Możesz także zdecydować się na proste meble, które będą pasowały niemal do każdego wnętrza – nastolatek może ozdobić je wedle uznania plakatami czy naklejkami. Ważnym elementem w pokoju nastolatka będzie biurko; w późniejszych klasach nauka zajmuje coraz więcej czasu, więc dziecko powinno posiadać komfortowe warunki. Duże i dobrze oświetlone biurko przyda się nie tylko do nauki, ale również do rozwijania własnych zainteresowań. Malarstwo, decoupage, gra na instrumentach, gry komputerowe – niezależnie od tego, czym będzie zajmowało się Twoje dziecko, z pewnością przyda mu się dużo miejsca. Kolejnym istotnym meblem będzie łóżko.

Z jednej strony powinno być wygodne i dopasowane do wzrostu nastolatka, z drugiej – w przypadku niewielkiego pomieszczenia może spełniać funkcję kanapy. Nastolatki bardzo często odwiedzają się w domach, spotykają na wspólne granie w gry komputerowe czy na wspólną naukę. Wygodne miejsce do przyjmowania gości z dala od hałasu rodzinnego życia umożliwia łóżko, które w ciągu dnia bez problemu można zmienić w wygodną kanapę. Łóżko Tablo łączy w sobie taką funkcjonalność i jednocześnie umożliwia dodatkowe przechowywanie pościeli lub innych przedmiotów, więc będzie doskonałą propozycją do niewielkich pokoi dla nastolatków.

Meblościanka Mobi

Meblościanka Mobi