Klasyczne łóżko czy rozkładana sofa?

Klasyczne łóżko czy rozkładana sofa?

Nie od dziś wiadomo, że sen jest dobry na wszystko, a jeśli jeszcze śpi się w wygodnym miejscu – nie ma nic lepszego! Niestety, nie zawsze jest możliwość, by urządzić osobną sypialnię, która będzie oazą spokoju. Jednak czy mały metraż musi oznaczać rezygnację z wygody? Niekoniecznie – wystarczy odpowiednio wydzielić miejsce do spania i wybrać mebel, który świetnie sprawdzi się także jako łóżko.

Duży metraż – mały kłopot, czyli idealna sypialnia

Najlepszym sposobem na to, by stworzyć idealną sypialnię, jest poświęcenie na nią jednego pokoju. Zapewnienie sobie intymności i spokoju jest pierwszym krokiem do tego, by móc się wysypiać w komfortowych warunkach. Nie bez znaczenia jest także aranżacja sypialni, w tym kolorystyka. Najpopularniejsze są dwa trendy: stosuje się albo pastelowe, delikatne odcienie, kojarzące się z relaksem i spokojem, albo stawia na ciemne, ciężkie barwy, takie jak granat czy butelkowa zieleń, a nawet czerń (zazwyczaj na jednej, dwóch ścianach), które stworzą nieco ciasny, ale bardzo przytulny klimat, w który z łatwością będzie można się wczuć. Jeśli chodzi o spanie – możliwości jest mnóstwo, ale w osobnym pokoju można sobie pozwolić na klasyczne, szerokie łóżko z wygodnym materacem, które jest najbardziej komfortowym rozwiązaniem. Dobór dodatków jest kwestią indywidualną, ale najważniejsze, to uczynić z sypialni miejsce sprzyjające odpoczynkowi i wyciszeniu, z intymną atmosferą, w którym sen będzie prawdziwym ukojeniem.

Łóżko Julia I

Łóżko Julia I

Mały pokój, ale… dużo możliwości, czyli łóżka do sypialnianego pokoju dziennego

Jeśli nie ma się możliwości, by wydzielić jeden osobny pokój na sypialnię, trzeba znaleźć inny sposób na to, by urządzić sobie wygodne i komfortowe miejsce do spania. Ciekawym rozwiązaniem jest antresola, jednak jej wykonanie – a przede wszystkim wygodne użytkowanie – możliwe jest głównie w starych kamienicach, gdzie pomieszczenia są wyższe niż standardowo. Jeśli w pokoju są dwa okna – można się zastanowić nad postawieniem ścianki działowej i wydzieleniem z pomieszczenia małego pokoiku, który będzie służył wyłącznie do spania. Takie rozwiązanie nie zawsze jednak jest wygodne, bo dodatkowe ściany w salonie znacznie ograniczają przestrzeń i mogą stanowić problemy aranżacyjne, jeśli pokój nie jest odpowiednio duży. Pozostają jeszcze dwie możliwości – postawienie klasycznego łóżka w salonie i oddzielenie go np. ażurowym regałem czy składaną ścianką. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że ma się osobne miejsce do spania z wygodnym, klasycznym łóżkiem, ale wadą fakt, że jest to jednak przestrzeń w salonie i każdy ma wgląd do sypialni, a więc miejsca bardzo osobistego i intymnego. Pozostaje więc zakup wygodnej, rozkładanej sofy lub narożnika z funkcją spania, który w ciągu dnia będzie pełnił rolę kanapy dla wszystkich domowników, a wieczorami zmieniał się w wygodne łóżko. Pozwoli to na oszczędność miejsca, a przede wszystkim pozostawi mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Jeśli takie rozwiązanie wydaje się mało „osobiste”, warto dołożyć wszelkich starań, by zapewnić sobie maksymalny komfort, a przy tym bez stresu korzystać z kanapy zgodnie z jej przeznaczeniem. Pomóc mogą w tym ciekawe koce czy narzuty, które zabezpieczą siedzisko i pozwolą dłużej cieszyć się jego dobrym stanem.

Narożnik Lens

Narożnik Lens