Kolory mebli w salonie – kiedy wybrać jasne, a kiedy ciemne?

Kolory mebli w salonie – kiedy wybrać jasne, a kiedy ciemne?

Mogłoby się wydawać, że to wyłącznie kwestia gustu i w dużej mierze będzie to prawda. Jednak każdy, kto choć raz stał przed trudnym wyborem mebli doskonale wie, że nie zawsze własne upodobania mają największe znaczenie. Bardzo ważne w sprawie wyboru koloru mebli do salonu jest nasłonecznienie pomieszczenia. Będzie ono miało wpływ na to, czy aranżacja salonu będzie udana.

Kiedy warto wybrać jasne meble do dziennego pokoju?

To bardzo proste. Jasne meble do salonu, a więc w odcieniach naturalnego drewna, bieli czy szarości, warto wybierać do pomieszczeń, do których z różnych przyczyn nie dociera wystarczająca ilość naturalnego światła. Jeśli pokój położony jest od strony wschodniej, z okien salonu widać sąsiedni np. blok czy kamienicę, w pobliżu jest park i sporo drzew, które przysłaniają światło, to naturalne, że pomieszczenie będzie ciemniejsze. W związku z tym, by nie czuć się przytłoczonym przez niewystarczającą ilość światła i by rozjaśnić wnętrze, warto postawić nie tylko na jasne ściany, ale także na lekkie, jasne meble. Mile widziane są wszelkie połyski, które dodatkowo odbijają światło, i elementy szklane, np. w witrynach. Dobrze także zastanowić się nad tapetami lub farbami, które będą zwierały…brokat – delikatnie rozświetli pomieszczenie. Także w małych salonach lepiej sprawdzą się jasne meble, które będą optycznie nieco powiększały pokój.

Meblościanka Primo II

Meblościanka Primo II

Ciemne meble w salonie

Ciemny kolor od razu kojarzy się z ciepłem i przytulnością. Taki też klimat będą tworzyły meble do salonu w ciemnych kolorach. Kiedy warto się na takie zdecydować? Jeśli pomieszczenie jest wystarczająco jasne, mocne nasłonecznione i nie ma ryzyka zbytniego zaciemnienia – można bez obaw kupić ciemne meble, dzięki którym pokój nie będzie miał dusznego, nieco rażącego klimatu, spowodowanego zbytnią jasnością. Także do dużych salonów można bez obaw wybierać ciemne meble – nie będą one ograniczały przestrzeni i przytłaczały, a wręcz przeciwnie, sprawią, że pomieszczenie nabierze przytulności. Jeśli chodzi o kolor ścian – tutaj warto uważać, by nie wybrać zbyt ciemnego koloru. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się jasne, ale w chłodnych barwach, które będą dobrze współgrały z ciemnymi meblami.

Meblościanka Monsun 2

Meblościanka Monsun 2

Małe dodatki – wielkie wrażenie

Niezależnie od tego, które kolory mebli się wybierze, warto pamiętać o dodatkach. W ciemnych pokojach sprawdzą się jasne dodatki w rozświetlających kolorach, jednak warto mieć na uwadze, by w asyście jasnych mebli nie traciły one swojego wyrazu, tworząc wrażenie swoistego wyjałowienia. Warto więc przełamać wszechobecną jasność np. ciemną ramką na zdjęcia czy osłonką doniczki, co nie wpłynie na klimat wnętrza, ale znacznie uatrakcyjni aranżację. Podobnie będzie w przypadku ciemnych mebli. Ciemne dodatki warto przełamywać jasnymi akcentami, np. wkładając jasną świecę do ciemnej latarenki czy jasnym obrazem na ścianie. Słowem – należy uważać, by zbytnio nie przyciemnić lub też nie rozjaśnić salonu i nie stworzyć mdłej, zbyt ujednoliconej aranżacji. Nie bez znaczenia są także tekstylia – dywan czy zasłony są wyraźnym, mocnym akcentem, i w obu przypadkach warto postawić na kolory – ciepłe, w przypadku zbyt jasnego pomieszczenia i chłodne, w przypadku ciemnego.