Stół – prosty mebel o ogromnym znaczeniu

Stół – prosty mebel o ogromnym znaczeniu

Gromadzi wokół siebie rodzinę i znajomych, jest idealny do wspólnych posiłków. Służy nauce, rozrywce i pracy, bywa świadkiem burzliwych dyskusji i chwil niezwykłej radości, sprzyja owocnym rozmowom i podejmowaniu wyzwań, przy nim się planuje i marzy. Można powiedzieć, że stół to centrum małego świata każdej rodziny.

Stół Oslo 9

Stół Oslo 9

Jak wybrać idealny stół?

Blat i cztery nogi – oto cały stół. W czym więc problem? Otóż – stół stołowi nierówny! Na rynku widać ogromną różnorodność tych pozornie prostych mebli, dzięki czemu każdy ma możliwość wyboru najlepszego dla siebie stołu. Na co zwracać uwagę? Przede wszystkim – na ilość użytkowników, a więc na fakt, ile osób codziennie będzie zasiadało do stołu. Powinien być przestronny i wygodny, tak, by każdy mógł w komfortowych warunkach zjeść posiłek, a czasem także dłużej przy nim posiedzieć, np. podczas rodzinnych spotkań. Jeśli często miewa się gości, warto zastanowić się nad rozkładanym stołem, który idealnie sprawdzi się podczas większych uroczystości. Oczywiście, duże znaczenie ma także odpowiednia wysokość, dlatego warto zwracać uwagę na wartości prezentowane przez producenta. A sam wygląd stołu? Tutaj jest już całkowita dowolność! Jako jeden z najważniejszych mebli w domu, powinien być dobrze dopasowany do wnętrza stylem, kolorem i tworzywem, a przy tym praktyczny, czyli łatwy do utrzymania w czystości (choć i to jest kwestią bardzo indywidualną). Słowem – idealny stół to suma rozmiaru, wyglądu i tworzywa.

Stół Rozkładany Nordi - PST140 Dąb

Stół Rozkładany Nordi - PST140 Dąb

Gdzie najlepiej postawić stół?

W zasadzie nie ma takiego problemu, jeśli ma się do zagospodarowania większą przestrzeń, np. dom czy duże mieszkanie. Wtedy najczęściej stół stawia się w jadalni, nieco rzadziej w salonie, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by i w pokoju dziennym był duży stół, wykorzystywany okazjonalnie lub do nauki czy pracy. Częściej jednak wybiera się ławy, czyli mniejsze stoliki kawowe, zamiast drugiego dużego stołu do salonu. Ale już w mieszkaniach o mniejszym metrażu najczęściej stawia się stół właśnie w salonie. Tutaj wygląd wydaje się mieć jeszcze większe znaczenie, ponieważ będzie to mebel wykorzystywany codziennie w różnych celach, nie tylko do spożywania posiłków. Warto więc, by był nie tylko wygodny, ale i wyjątkowo cieszył oczy, pasował do reszty mebli (z racji tego, że nie będzie stał w wydzielonej strefie, tak jak w przypadku jadalni), a przede wszystkim funkcjonalny. Znowuż można wybrać stół rozkładany, który będzie bardzo praktyczny, szczególnie podczas większych imprez. W salonie w mieszkaniu dobrze jest postawić stół pod ścianą, szczególnie, jeśli na co dzień korzysta z niego mniej osób, a ewentualne dodatkowe krzesła po prostu schować lub wynieść, by zaoszczędzić przestrzeń w pokoju.

Stół Wenus 2 XL

Stół Wenus 2 XL

Okrągły czy prostokątny? Jaki stół będzie najlepszy?

Jest to kwestia indywidualnych upodobań, jednak i tutaj nie bez znaczenia pozostaje metraż. Okrągły stół idealnie sprawdzi się na większych przestrzeniach, przy czym zazwyczaj dedykowany jest mniejszej ilości osób. Nie można go też ustawić pod ścianą tak, by zaoszczędzić miejsce. Z kolei prostokątny stół wydaje się nieco bardziej praktyczny z racji tego, że z łatwością można go ustawić właśnie pod ścianą czy nawet w kącie, szczególnie przy mniejszej liczbie użytkowników. Który stół lepiej wybrać? Ten, który pozwoli na jak najlepsze zagospodarowanie miejsca.

Stół Viktor II

Stół Viktor II