Pralka w zabudowie czy wolnostojąca - jaki model wybrać?

Pralka w zabudowie czy wolnostojąca - jaki model wybrać?

Pralka to niezbędny sprzęt w domu, choć w małym mieszkaniu trudno znaleźć na nią miejsce. Popularnym rozwiązaniem jest pralka w kuchni lub łazience, gdzie niekoniecznie pasuje do wystroju. Coraz więcej osób decyduje się na zabudowę, która zasłania urządzenie, by nie zaburzało aranżacji. Czy jest to dobry pomysł? Przedstawiamy wady i zalety takiego rozwiązania. Z artykułu dowiesz się także, na co zwrócić uwagę decydując się na pralkę do zabudowy.

Zabudowana pralka – dlaczego warto?

Główną motywacją osób, które zabudowują pralkę, jest chęć ukrycia jej, by nie zaburzała aranżacji swoim wyglądem. Osobna pralnia to przywilej nielicznych – właścicieli większych domów. Jeżeli Twoja pralka mieści się w kuchni, łazience lub korytarzu i nie pasuje do wystroju, ukrycie jej w szafce wydaje się doskonałym pomysłem. Nawet najnowocześniejszy model może psuć aranżację. Pralka w zabudowie pozwala zachować estetyczny wygląd pomieszczenia.

Pralka w zabudowie – funkcjonalność i cichsza praca

Oprócz korzyści estetycznych pralki w zabudowie mają także inne zalety. Umieszczenie urządzenia w szafie niweluje hałas wydawany podczas pracy. Delikatne wygłuszenie to doskonały pomysł – zwłaszcza jeżeli pierzemy w późnych porach lub w domu są dzieci, które śpią w ciągu dnia. Zabudowa pralki pozwala także lepiej zagospodarować miejsce w łazience. Bezpośrednio nad urządzeniem można bowiem umieścić blat lub nadbudowę z półkami czy szafką. Dzięki temu przestrzeń ta jest lepiej wykorzystana.

Zabudowa pralki w łazience – jak to zrobić?

O ile umieszczając pralkę w kuchni, nie mamy dużego pola do popisu, ale w łazience można zabudować ją na kilka sposobów. Jedną z propozycji jest słupek meblowy – pralka ukryta jest w szafce, a bezpośrednio nad nią znajduje się druga, w której możesz trzymać kosmetyki, ręczniki, przybory toaletowe, zapas papieru czy detergenty. Szersze słupki często wyposażone są w ukryty kosz na pranie, dzięki czemu brudna bielizna nie jest widoczna dla gości. Alternatywą są tzw. nadbudowy, czyli otwarte półki. Jeżeli oprócz pralki, planujesz umieścić w łazience suszarkę bębnową, warto postawić jedno urządzenie na drugim. Wykorzystuje się do tego specjalne łączniki, które często posiadają także funkcjonalną wysuwaną półkę. Sprawdza się ona doskonale do składania prania wyciągniętego z suszarki.

Kolejną propozycją jest umieszczenie pralki pod przedłużonym blatem umywalki. To rozwiązanie nie tylko wygląda estetycznie, ale też pozwala uzyskać więcej miejsca na odłożenie suszarki do włosów, ustawienie szczoteczek czy kosmetyków. Warto jednak pamiętać, że standardowa pralka ma ponad 80 cm wysokości. Doliczając kilka centymetrów blatu, uzyskujemy już poziom, na którym powinna się znajdować górna krawędź umywalki. Wyklucza to zastosowanie modnych modeli nablatowych – chyba że w mieszkaniu żyją same wysokie osoby.

Pralka w zabudowie – czy to zawsze dobry pomysł?

Mimo wielu zalet pralka w zabudowie to nie zawsze dobry pomysł. Po każdym użyciu, urządzenie powinna wyschnąć w środku. W tym celu warto pozostawić uchylone drzwiczki i szuflady na detergenty jeszcze na jakiś czas po zakończeniu prania. Zapobiega to zawilgoceniu pralki, rozwojowi grzybów i pleśni  co za tym idzie przykremu zapachowi ubrań po praniu. Jeżeli pralka jest zabudowana szafką, trudniej jest pozostawić drzwiczki uchylone. Wygląda to również mniej estetycznie, a może nawet przeszkadzać w użytkowaniu łazienki.

Wadą pralek w zabudowie jest także utrudniony dostęp do złącza wody czy pod pokrywę urządzenia w razie awarii. Należy wysunąć pralkę z szafki, by móc ocenić problem. W przypadku wolnostojących pralek jest to dużo łatwiejsze.

Na co zwrócić uwagę decydując się na pralkę w zabudowie?

Jest wiele aspektów, które należy uwzględnić, decydując się na pralkę w zabudowie. Po pierwsze umieszczenie pralki w szafce wyklucza wykorzystanie modelu ładowanego od góry. Pralki takie są węższe i zajmują mniej miejsca, są więc chętnie wykorzystywane przez właścicieli małych łazienek. Łatwiej jest umieścić taki model we wnęce, można go także ustawić w dowolną stronę – krótszym lub dłuższym bokiem do ściany. Pozwala to zaoszczędzić kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt centymetrów. Pralki ładowanej od góry nie da się jednak zbudować, co trzeba wziąć pod uwagę podczas wyboru modelu.

Decydując się na pralkę w szafie, trzeba uwzględnić wymiary standardowych modeli ładowanych od frontu. Ich szerokość to ok. 50-60 cm, a wysokość ok. 80-85 cm. Dodatkowo należy zadbać o pozostawienie miejsca za pralką na podłączenie wody i odpływu, a także margines kilku centymetrów od góry i po bokach. Ułatwi to wysunięcie pralki z szafki podczas awarii, a także zapewni odpowiedni przewiew.

Wybierając zabudowaną pralkę umieszczoną pod blatem, warto mieć na uwadze jeszcze jedną rzecz – wiele modeli pralek ma krótkie szuflady na detergent, których używanie w połączeniu z blatem będzie utrudnione. Z tego powodu warto wybrać pralkę przeznaczoną do zabudowy, która ma też zazwyczaj nieco niższą cenę niż standardowe modele wolnostojące.


Komentarze