Rury w mieszkaniu - jak je zamaskować? Niezawodne sposoby

Rury w mieszkaniu - jak je zamaskować? Niezawodne sposoby

Rury w mieszkaniu - jak je zamaskować? Niezawodne sposoby

Widoczne rury w starszych mieszkaniach to częsty widok. Warto je zamaskować lub odpowiednio wyeksponować, by nie szpeciły wnętrza. Sprawdź, jak najprościej ukryć nieestetyczne elementy instalacji w salonie, kuchni lub łazience!

Jak zamaskować rury w mieszkaniu?

Kiedyś nikt nie martwił się estetyką, a łatwym dostępem do rur w razie awarii. Dlatego w wielu mieszkaniach w starszym budownictwie rury od centralnego ogrzewania poprowadzone są na powierzchni ścian, pod sufitem lub wzdłuż listwy podłogowej. Najprostszym sposobem na zmniejszenie ich widoczności jest pomalowanie ich na ten sam kolor, jaki ma ściana. Nie jest to rozwiązanie idealne, ponieważ rury wciąż są widoczne, jednak nie będą się mocno rzucać w oczy. Ten sposób najlepiej sprawdzi się w przypadku cienkich rur biegnących nisko nad podłogą lub wysoko pod sufitem, które nie znajdują się na wysokości wzroku. Jeżeli chcesz ukryć rury, a nie tylko je przemalować, wypróbuj inne sposoby.

Pomalowanie rur na kolor ściany

Zasłonięcie rur w salonie - zasłony lub meble

Równie prostym sposobem jest zasłonięcie rur. Najbardziej problematyczne są te, które biegną w nieoczywistych miejscach, np. przez środek ściany. Tam, gdzie znajduje się taka rura, można postawić płytki regał, który zasłoni nieestetyczną instalację. Przy oknach dobrze sprawdzają się zasłony. Oprócz tego, że długie zasłony do ziemi wyglądają bardzo stylowo, przy okazji maskują rury od kaloryfera.

Jak ukryć rury centralnego ogrzewania? Maskownica do rur

Bardzo wygodnym rozwiązaniem są gotowe maskownice do rur. Są zrobione z karton-gipsu, PVC lub stali nierdzewnej i mają kształt rynienki. Wystarczy wybrać odpowiednią szerokość, dociąć maskownicę na długość i przykręcić ją do ściany za pomocą kątowników dołączonych do zestawu. 

Najbardziej praktyczna jest maskownica kartonowo-gipsowa, którą możesz samodzielnie dociąć i odpowiednio zaszpachlować, by zakryć łączenia czy śruby. Ostatnim krokiem jest wyszlifowanie łączeń i pomalowanie maskownicy na kolor ściany. Rura ukryta w ten sposób będzie całkowicie niewidoczna, a na ścianie powstanie uwypuklenie, które można wykorzystać aranżacyjnie. Maskownicy PVC możesz użyć do schowania rur poprowadzonych poziomo nad podłogą lub pod sufitem. Zamontowana na całej długości ściany wygląda jak ozdobna listwa. 

Jak ukryć rury w łazience?

Pomieszczeniem, w którym również jest sporo rur, jest łazienka. Przy okazji remontu warto ukryć je pod płytkami lub zabudową. Powszechnie stosowanymi rozwiązaniami są stelaże instalacyjne lub systemu podtynkowe, dzięki którym rury wodno-kanalizacyjne są niewidoczne. Pamiętaj, by w łazience używać zielonych, odpornych na wilgoć płyt kartonowo-gipsowych. Syfon od umywalki można ukryć także w szafce.

Jeżeli w łazience znajdują się liczniki i zawory, należy zabudować je tak, by dostęp do nich wciąż był możliwy. Najlepszym sposobem jest wycięcie otworu w płycie gipsowej i zamontowanie magnetycznych drzwiczek rewizyjnych. Pozwoli to na łatwy dostęp do liczników i innych części instalacji bez konieczności rozkuwania ścian. Równocześnie schowek jest niemal niewidoczny. 

Maskowanie rur płytami MDF lub K-G

Zabudowanie rur płytami kartonowo-gipsowymi lub MDF jest opcją nieco bardziej pracochłonną i wymagającą większych zdolności manualnych. Z drugiej strony, dzięki niej możesz zasłonić instalacje w nietypowych kształtach, do których maskownice nie pasują. Przed przystąpieniem do pracy dokładnie wymierz i przytnij płyty. Przytwierdź je do ściany za pomocą kątowników oraz kleju i zaszpachluj. W taki sposób możesz uformować półki lub wnęki w ścianie, które będą dodatkową ozdobą pomieszczenia. Jeżeli decydujesz się na płyty MDF, możesz okleić je specjalną folią. Łatwo w nich wyciąć również otwór na drzwiczki, jeżeli potrzebny jest dostęp do instalacji. 

Jak zasłonić rury w kuchni?

Kolejnym pomieszczeniem, w którym warto zasłonić rury, jest kuchnia. Oprócz ogrzewania centralnego mogą się tam znajdować np. instalacje gazowe. Najprostszą metodą na zamaskowanie rur w kuchni jest ukrycie ich za zabudową kuchenną. Szafki z wyciętymi w pleckach otworami pozwolą nie tylko na schowanie nieestetycznych elementów instalacji, ale ułatwią dostęp do niej w razie potrzeby. Możesz również ukryć rury używając maskownic lub płyt gipsowych lub MDF. 

Rury w kuchni

Maskownice do rur z poliwęglanu

Maskownice do rur z poliwęglanu to doskonałe rozwiązanie dla osób wynajmujących mieszkania i wszystkich, którzy wolą najprostsze rozwiązania. Ich zamontowanie jest bardzo proste. Wystarczy zamontować drewniane listewki po obu stronach rury. Następnie osłonkę docina się na potrzebny wymiar i składa w literę U. Ostatnim krokiem jest przykręcenie jej do listew i gotowe. Montaż osłony z poliwęglanu jest szybki i prosty, a w razie potrzeby można ją zdjąć.

Maskowanie rur - podwieszany sufit

To rozwiązanie wymaga więcej pracy, jednak efekt jest tego warty. Podwieszany sufit to bardzo efektowny sposób na wykończenie salonu. Umożliwia zamontowanie punktowego oświetlenia bądź listwy ledowej. Ponadto doskonale nadaje się do maskowania rur biegnących tuż pod sufitem. Jeżeli jesteś zwolennikiem niebanalnych wnętrz, a malowanie czy osłanianie rur maskownicami do Ciebie nie przemawia, jest to doskonała propozycja. 

Nie ukrywaj rur - wyeksponuj je!

Kolejną niestandardową propozycją jest rezygnacja z maskowania rur. Zamiast tego można je wyeksponować. Doskonale sprawdzi się to w przypadku wnętrz loftowych. Niezależnie czy chodzi o rury w łazience, kuchni czy innych pomieszczeniach, pomalowanie ich na kontrastujący kolor sprawi, że idealnie wkomponują się w industrialną aranżację. Zamontowanie na ścianie tapety z motywem cegły lub zastosowanie kamienia dekoracyjnego doda wnętrzu efektywności.

Rury w łazience - wyeksponowanie


Komentarze