Rybiki w łazience – jak pozbyć się srebrzyków z mieszkania?

Rybiki w łazience – jak pozbyć się srebrzyków z mieszkania?

Rybiki cukrowe to małe robaczki z połyskującym pancerzykiem. Ze względu na ten wygląd nazywane są też srebrzykami. Jeżeli zauważasz te małe robaczki w swoim mieszkaniu i zastanawiasz się, czy są groźne, przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz się z niego, skąd biorą się rybiki w łazience czy kuchni, a także jak się ich pozbyć i zapobiegać ich pojawieniu się.

Rybiki cukrowe – skąd się biorą w mieszkaniu?

Rybiki cukrowe to bezskrzydłe owady niewielkich rozmiarów. Do Europy przywędrowały z terenów tropikalnych, dlatego w mieszkaniach najczęściej można je spotkać wilgotnych i ciepłych pomieszczeniach, takich jak łazienka. Występują także w rzadziej sprzątanych miejscach, ponieważ żywią się resztkami jedzenia czy innymi drobinkami organicznymi. Prowadzą nocny tryb życia, dlatego właśnie wtedy najłatwiej je zaobserwować. Rybiki cukrowe żywią się skrobią i sacharydami. Mogą zjadać okruszki, a nawet kleje organiczne czy papier.

Czy rybiki są groźne?

Rybiki nie są groźne dla ludzi, nie gryzą ani nie przenoszą chorób. Nie stanowią także zagrożenia dla zwierząt domowych. Nie należy obawiać się pojedynczych owadów, które poza tym, że nie wyglądają estetycznie, nie są szkodliwe. Rybiki mogą się jednak szybko rozmnożyć, a większa ich ilość może już wyrządzić szkody. Rybiki żywiąc się nie tylko resztkami jedzenia, ale nawet papierem czy klejem na bazie organicznej, mogą uszkadzać tapety czy inne elementy wykończenia.

Jak pozbyć się rybików?

Aby pozbyć się rybików z mieszkania, należy utrzymać odpowiednie warunki. Pomieszczenia powinny być odpowiednio wentylowane i relatywnie suche. Rybiki lubią wilgotne i ciepłe środowisko, dlatego łatwo spotkać je w łazience. Po każdej kąpieli powinno się przewietrzyć to pomieszczenie, aby zmniejszyć ryzyko wylęgania się owadów. Warto także używać pochłaniaczy wilgoci, jeżeli powietrze w mieszkaniu nie jest wystarczająco suche. Kolejną wskazówką jest regularne sprzątanie. Rybiki żywią się materią organiczną. Jeżeli jakieś resztki zalegają w fugach i innych szczelinach, owady mają pożywkę. Jeżeli w mieszkaniu zauważasz odklejone listwy, tapety czy ubytki w fudze – wypełnij te miejsca silikonem. W przypadku większej skali problemu, warto jest kupić specjalne preparaty lub zrobić własnoręcznie pułapki na te owady, aby w szybkim tempie pozbyć się niechcianych lokatorów.

Naturalne preparaty na rybiki

Jeżeli sprzątanie pomieszczeń nie pomaga, może się okazać, że gdzieś w mieszkaniu znajduje się gniazdo rybików. Jednym ze sposobów jest zastosowanie pułapki zawierającej substancje wabiące owady. Gotową kupisz w sklepie, ale możesz ją także przygotować samodzielnie. Należy do niej użyć boraksu w proszku, który można kupić w internecie lub sklepach ogrodniczych. To popularny środek czyszczący, odkażający i przeciw insektom. Boraks należy wsypać do niewielkiego naczynia i wymieszać z cukrem, który wabi owady. To tani i skuteczny sposób, jednak nieodpowiedni dla właścicieli psów lub kotów, dla których boraks również jest trujący.

Jeżeli masz w domu czworonoga, spróbuj odnaleźć gniazdo rybików. Może się ono znajdować pod wykładziną lub za odklejonymi listwami podłogowymi. Takie miejsce warto potraktować mieszanką naturalnych substancji, które są nieszkodliwe dla zwierząt, a odstraszają owady. W tej roli sprawdzi się ocet, kwasek cytrynowy i olejki eteryczne – cytrusowe, lawendowe czy z tymianku.

Jak zapobiegać pojawieniu się rybików?

Pojedyncze robaczki nie stanowią problemu. Żeby zapobiegać ich rozprzestrzenianiu się, warto przede wszystkim dbać o utrzymanie czystości i niskiego poziomu wilgoci w mieszkaniu. Po każdej kąpieli należy wytrzeć podłogę w łazience i zakamarki w okolicy wanny lub prysznica, by nie stała w nich woda. Dodatkowo warto też przewietrzyć pomieszczenie i regularnie sprawdzać czystość wywietrzników. Nie należy pozostawiać w łazience wilgotnych ręczników – po użyciu powinny zostać rozwieszone do wyschnięcia. Jeżeli poziom wilgoci mimo to jest wysoki – warto korzystać z pochłaniaczy.

Warto także regularnie sprzątać kuchnię, a szczególnie odkurzać miejsca, w których mogą się gromadzić resztki – szczeliny, szuflady i inne zakamarki. Jedzenie warto przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Chroni je to nie tylko przed mało groźnymi rybikami, ale także dużo poważniejszym problemem jakim są mole spożywcze. Zamknięcie jedzenia w pojemnikach pozwala też na dłużej zachować jego świeżość.

Co odstrasza rybiki cukrowe?

Rybiki nie lubią zapachu substancji, które dla ludzi mają przyjemny aromat. Warto wykorzystać ich awersję do cynamonu, wanilii, cytrusów czy lawendy. Stosowanie naturalnych olejków eterycznych nie tylko odstrasza szkodniki, ale pozwala cieszyć się pachnącym mieszkaniem. Jednym ze sposobów ich odstraszenia jest rozłożenie lasek cynamonu i wanilii, a także gałązek lawendy lub ziół w szafkach kuchennych. Dobrym pomysłem jest także stworzenie naturalnego odświeżacza powietrza poprzez dodanie kilku kropel naturalnego olejku do wody. Gotową mieszankę wystarczy przelać do butelki ze spryskiwaczem i rozpylać w łazience.


Komentarze