Szafy na wymiar - od czego zależy ich cena

Szafy na wymiar - od czego zależy ich cena

Szafy na wymiar - od czego zależy ich cena?

Koszt szafy do zabudowy zależy od wielu czynników - jej wielkości i materiału, ale nie tylko. Warto wiedzieć, co wpływa na cenę szafy na wymiar, by w pełni świadomie zaplanować jej wnętrze i design. Zastanawiasz się nad zakupem szafy? Sprawdź od czego zależy cena i oszacuj budżet!

Ile kosztuje szafa na wymiar i czy warto się na nią zdecydować?

Czasy, kiedy spersonalizowane meble na wymiar były sporo droższe niż gotowe, dawno minęły. Obecnie szafę na zamówienie możesz mieć w podobnej cenie, a dostosujesz ją do swoich potrzeb i preferencji. 

Garderoba - szafa na wymiar

Szafa na wymiar jest doskonałym pomysłem, kiedy chcesz zagospodarować wnękę w ścianie, przestrzeń pod schodami lub masz skosy. Może również być wyższa niż standardowe meble, dzięki czemu wykorzystasz przestrzeń pod sufitem i zmieścisz w niej więcej rzeczy. 

Kolejnym atutem szafy do zabudowy jest fakt, iż możesz zaplanować również jej wnętrze. To Ty wybierasz czy wewnątrz będą zwykłe regały, szuflady czy drążki. Tak samo jest z zewnętrznymi frontami - wybór jest szerszy niż w gotowych modelach. 

Szafa na wymiar - cennik zależy od materiału

Czynnikiem, który w dużym stopniu wpływa na cenę szafy do zabudowy, jest materiał, z którego jest zrobiona. Najdroższe meble to te wykonane w całości z litego drewna. W przypadku szaf wnękowych drewniane mogą być tylko fronty, wtedy cena będzie niższa. Laminowane płyty MDF są jeszcze mniej kosztowne, co wpływa na niższą ostateczną cenę zamówienia. Z kolei szafa we wnęce może mieć ścianki boczne i tylną zrobione z cieńszej i jeszcze tańszej płyty HDF. 

Szafa nawymiar - zabudowa

Co wpływa na cenę? Wielkość szafy na wymiar

Bardzo duże znaczenie ma wielkość szafy. Wiąże się to również wykorzystanym materiałem. 

Warto jednak zainwestować w bardzo pojemną szafę, która pomieści sezonowe ubrania, pościele, ręczniki, wakacyjny sprzęt sportowy czy urządzenia AGD. Dzięki temu można zaoszczędzić na zakupie innych mebli - komód czy szafek. 

Duża przestrzeń do przechowywania sprawia, że w mieszkaniu każda rzecz ma swoje miejsce i łatwiej jest utrzymać porządek. Pojemna szafa na wymiar jest rozwiązaniem dla niewielkich mieszkań, w których liczy się każdy kawałek podłogi. Sprawdzi się także u osób lubiących minimalizm i brak otwartych półek. Cena zależy również od ilości drzwi. Dwuskrzydłowa szafa będzie dużo tańsza niż kilku skrzydłowa.

Od czego zależy cena szafy na wymiar? Fronty i drzwi

Duży wpływ na cenę szafy ma również wygląd zewnętrzny. Najtańsze są gładkie fronty laminowane. Za ozdobione sztukaterią lub polerowane na wysoki połysk drzwi zapłacisz więcej. Nawet kolor nie jest bez znaczenia, ponieważ im rzadziej spotykany, tym droższy. Szklane fronty bądź lustro na drzwiach szafy również podbijają cenę ostateczną. 

Ponadto koszt szafy na wymiar uzależniony jest również od sposobu otwierania drzwi. Tradycyjne, uchylne szafy z zawiasami to najmniej kosztowna opcja. Droższe są drzwi przesuwne. Dodatkowo materiał prowadnic również ma znaczenie. Najmniej kosztują te z tworzyw sztucznych, a najwięcej aluminiowe. W tym wypadku warto zainwestować w najlepszy mechanizm, ponieważ codzienne przesuwane drzwi sprawia, że z czasem system się zużywa. Może to spowodować zacinanie, głośną pracę czy nawet ryzyko uszkodzenia drzwi.

Szafa pod zabudowę

Szafa do zabudowy - co wpływa na cenę?

Poza wymienionymi aspektami na ostateczny koszt szafy na wymiar wpływają również inne rzeczy. Są to na przykład dodatkowo montowane funkcjonalności.

Nietypowe rozwiązania kosztują więcej 

Zwykła szafa wnękowa to prosty projekt. Jeżeli jednak potrzebujesz szafy na wymiar w nietypowym miejscu, takim jak przestrzeń pod schodami czy poddasze, zapłacisz więcej. Zagospodarowanie takiej przestrzeni wymaga bardzo precyzyjnych pomiarów i docięcia płyt. Również szafa narożna czy nietypowe drzwi składane w harmonijkę kosztują więcej niż prosty projekt, w którym wystarczy zmienić detale i wymiary bryły.

Cena szafy do zabudowy - półki czy szuflady?

Wnętrze szafy ma znaczenie. Im jest prostsze, tym mebel kosztuje mniej. Standardowe półki są najtańsze, ale mniej wygodne w użyciu niż szuflady. Każdorazowe zamontowanie dodatkowych regałów lub kontenerów z szufladami kosztuje, ale też zwiększa funkcjonalność. Standardowa szafa ma około 70 cm głębokości. Dużo łatwiej jest odnaleźć potrzebną rzecz w szufladzie lub na drążku niż na wysokiej półce. W przypadku tradycyjnych regałów warto dokupić organizery. 

Szafa na wymiar

Oświetlenie - jaki koszt?

Brak światła w dużej szafie na wymiar sprawia, że trudniej jest znaleźć potrzebną rzecz. Warto zamontować diody led. Jest to standardowe rozwiązanie, lecz trzeba je doliczyć do ostatecznej ceny. 

Szafa na wymiar - koszty dostawy i montażu

Ostatnim aspektem, jaki należy wziąć pod uwagę przy szacowaniu kosztu szafy na wymiar są usługi dodatkowe, takie jak dostawa i montaż. Ceny są zróżnicowane i mogą zależeć nawet od regionu. W większych miastach i niektórych województwach dostawa jest droższa. Warto wybrać zakupy przez internet. Sklep meblowy AMDK zapewnia darmowy transport na terenie całej Polski. Bez względu na to, gdzie mieszkasz, nie dopłacisz za dowóz mebli do domu! 


Komentarze