Szybko rosnące kwiaty na balkon – 8 propozycji łatwych w uprawie roślin

Szybko rosnące kwiaty na balkon – 8 propozycji łatwych w uprawie roślin

W okresie wiosenno–letnim przyjemnie jest spędzać popołudnia i wieczory na tarasie lub balkonie. Czas ten umili udekorowanie go przepięknie kwitnącymi kwiatami, które nie tylko cieszą oko, ale również roztaczają przyjemny zapach. W artykule podpowiadamy, co posadzić na balkonie, by cieszyć się kwitnącymi roślinami cały letni sezon!

Jakie rośliny warto posadzić na balkonie?

Na balkonie lub tarasie warto posadzić rośliny jednoroczne, które nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych, są odporne na różne warunki atmosferyczne i szybko rosną. Dzięki temu w kilka tygodni można wyhodować przepiękne okazy i cieszyć się nimi przez całe lato. Na balkon świetnie sprawdzą się rośliny pnące, które szybko się rozrastają. Ponadto niezwykle efektownie wyglądają zawieszone w donicach na balkonowej barierce lub postawione na dole. Dzięki linkom umocowanym do sufitu można stworzyć naprawdę piękne kompozycje.

Wybierając rośliny na balkon, należy także wziąć pod uwagę położenie względem stron świata. Niektóre okazy potrzebują więcej słońca, a inne wręcz przeciwnie – uwielbiają cień. Z tego powodu rośliny, które dobrze rosną w dobrze nasłonecznionym stanowisku, w cieniu mogą nie zakwitnąć. Warto też zwrócić uwagę na zalecenia dotyczące nawożenia i podlewania kwiatów, by cieszyć się przepięknie kwitnącymi doniczkami.

Aksamitki – skromne kwiatki idealne na balkon

Rośliny te popularnie zwane są turkami, byczkami lub śmierdziuszkami od charakterystycznego zapachu. Mają specyficzną żółto–pomarańczową barwę kwiatów i mocną woń. Kwitną całe lato, a ponadto na dobrze nasłonecznionym stanowisku rosną bardzo gęsto w donicach, ciesząc oko. Są także odporne na różne warunki pogodowe, a ich mocny zapach odstrasza szkodniki, więc doskonale sprawdzą się na balkonie czy tarasie.

Urocze petunie – idealna ozdoba balkonu 

To jedne z najpiękniejszych i najbardziej popularnych roślin balkonowych. Rosną bardzo szybko i kwitną całe lato – od maja aż do pierwszych przymrozków. Ich zwisające kaskady wyglądają niezwykle efektownie na balkonie. Ciekawy efekt da także wymieszanie kilku kolorów. Petunie wymagają nasłonecznionego stanowiska i obfitego podlewania, ale poza tym są łatwe w uprawie i odporne na czynniki zewnętrzne. Warto jednak chronić je przed obfitym deszczem i przycinać martwe pędy, by zachować piękny wygląd.

Nemezje – efektowna dekoracja na balkonie

Nemezje mają wielokolorowe kwiatostany w kształcie kieliszków. Spotkasz je w popularnych kolorach takich jak biały, żółty, pomarańczowy, czerwony, różowy i fioletowy, a także w wersji dwukolorowej. Ich drobne kwiatki są bardzo liczne i wyglądają efektownie, szczególnie kiedy mają dobre warunki do wzrostu i kwitnienia. Lubią słoneczne stanowiska, ale poradzą sobie także na lekko zacienionym balkonie. Powinny być regularnie nawożone i obficie podlewane.

Przepiękna lobelia zwisająca na balkon lub taras

To gatunek rośliny, która kwitnie całe lato, jednak nie jest mocno odporna na niskie temperatury, więc z końcem sierpnia ma coraz mniej kwiatostanów. Lubi dość nasłonecznione stanowiska i ciepło. Wymaga regularnego podlewania, ale nie lubi wilgotnej ziemi, więc należy jej zapewnić dobry drenaż. Odpowiednio pielęgnowana lobelia zwisająca „wylewa się” z donic. Pędy rosną szybko i pokrywają się drobnymi niebieskimi kwiatami.

Bratki – popularny wybór na balkon i taras

Jeżeli masz balkon od strony północno–wschodniej lub północno–zachodniej, gdzie jest mniej słońca, również możesz mieć kwiecisty balkon. W warunkach większego zacienienia doskonale poradzą sobie popularne bratki. Można je sadzić już w marcu, a kwitną bardzo długo. Nie wymagają także szczególnej pielęgnacji. Należy jednak ostrożnie je podlewać. Kwiatostany i liście pod wpływem wody są mniej odporne na ataki szkodników.

Ozdobne dzwonki – roślina idealna na balkon

Roślinami, które też lubią bardziej zacienione stanowiska, a kwitną pięknie i obficie są dzwonki. Nie wymagają one szczególnej opieki, choć warto je nawozić. Kwitną cały sezon wiosenno–letni już od marca do października. Delikatne niebieskie lub fioletowe kwiaty wyglądem przypominają dzwonki, co sprawia, że wyglądają uroczo.

Fuksje – kwiaty na taras i balkon

Fuksje to doskonały wybór na balkon od strony wschodniej, gdzie panuje umiarkowane nasłonecznienie. Choć nie są najłatwiejsze w uprawie i wymagają nawożenia, wyglądają tak efektownie, że warto się na nie zdecydować. Kwiaty w kształcie dzwonków w przepięknym odcieniu różu ożywią każdy balkon lub taras.

Pelargonie – popularne od pokoleń

Pelargonie były niegdyś bardzo często spotykane na balkonach i parapetach. Dziś ponownie zyskują popularność. Są odporne na różne warunki, dobrze radzą sobie na pełnym słońcu, ale także na stanowisku zacienionym. Rośliny te szybko się rozrastają i są dostępne w wielu ciekawych odmianach. Jedną z najlepszych na balkon jest pelargonia bluszczolistna, ale w doniczkach świetnie wygląda także popularna odmiana rabatowa. Jest to doskonały wybór na balkon i taras również dzięki temu, że zapach pelargonii odstrasza komary.


Komentarze