Ze względu na sezon urlopowy dostawców oraz producentów czas realizacji zamówień może ulec wydłużeniu. Więcej informacji pod numerem tel: 507-712-001 lub poprzez e-maila: biuro@amdk.pl

Wybieramy zlew do kuchni - 6 wskazówek na co zwrócić uwagę

Wybieramy zlew do kuchni - 6 wskazówek na co zwrócić uwagę

Zlew to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia kuchni. Choć coraz więcej osób korzysta ze zmywarek, wciąż jest niezbędny. Myje się w nim warzywa i owoce, nalewa wodę do garnków i wylewa ją po gotowaniu. Zlew powinien być przede wszystkim praktyczny, ale nie bez znaczenia jest jego estetyka. Zastanawiasz się, jaki zlew wybrać do kuchni? Przedstawiamy 6 praktycznych wskazówek!

Zlewozmywak do kuchni – jaki materiał wybrać?

Ważną kwestią przy zakupie zlewu do kuchni jest wybór materiału. Właściwości przekładają się na praktyczność w użytkowaniu. Dawniej najpopularniejsze były zlewy ze stali nierdzewnej, które wciąż są jednymi z częściej używanych. Wybór jest jednak dużo większy.

Zlew ze stali nierdzewnej – ponadczasowy klasyk

Stalowy zlew kuchenny jest odporny na zabarwienia, zarysowania, a także wysoką temperaturę i działanie środków chemicznych. Wytrzymuje wiele lat, a jego stylistyka jest uniwersalna i pasuje do wielu aranżacji. Zlew ze stali nierdzewnej bardzo łatwo jest utrzymać w czystości, jest więc praktyczny.

Granitowy zlew kuchenny – trwały i stylowy

Zlew granitowy powstaje ze spieku, w którego składzie dominuje granit. Znajdują się tam także inne kruszce zmielone na pył oraz spajająca ten materiał żywica. Tego typu zlew wypalany jest w wysokiej temperaturze, dzięki czemu zyskuje odporność na uszkodzenia. Spiek można barwić na różne kolory, jednak najpopularniejsze to czerń, biel, beż, a także odcienie szarości.

Zlew granitowy w dotyku przypomina kamień. Jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, wysoką temperaturę, barwniki, więc jest jednym z lepszych pod względem właściwości. Dodatkowo wygląda nowocześnie i stylowo. Zlewy granitowe nie są jednak odporne na działanie silnych środków chemicznych, dlatego ważne jest używanie delikatnych detergentów lub naturalnych środków do sprzątania. Ważne jest także, by zlew wycierać do sucha, gdyż łatwo tworzą się zacieki.

Konglomeraty – zelwy z tworzyw sztucznych

Zlew z konglomeratu zarówno pod kątem właściwości, jak i wyglądu przypomina granitowy, ale w jego składzie przeważa żywica. Z tego powodu materiał jest nieco mniej odporny na uszkodzenia, a cena niższa. Największą zaletą zlewów z konglomeratu jest łatwość utrzymania w czystości.

Rustykalny zlew ceramiczny – idealny do kuchni retro

W ostatnim czasie modne stały się kuchnie w stylu rustykalnym. Ceramiczne zlewy charakteryzują się wyjątkowym designem i bardzo pasują do takiego wystroju. Również są trwałe i łatwe do utrzymania w czystości, jednak ich powierzchnia jest mniej odporna na zarysowania, dlatego warto uważać z ostrymi nożami. 

Jedna komora, dwie, a może półtora – jaki zlew do kuchni wybrać?

Wielkość zlewu jest uzależniona głównie od metrażu kuchni oraz tego, do czego ma być używany. Należy też pamiętać, żeby do zlewu dopasować odpowiedni rozmiar szafki. Najpopularniejsze są zlewy jednokomorowe, które w zupełności wystarczą do niewielkiej kuchni ze zmywarką. Większe, dwukomorowe są odpowiednie do kuchni, w których nie ma zmywarki albo bardzo dużo się gotuje. Ważne jest to, by pozostawić wystarczająco dużo powierzchni roboczej w kuchni. Najpopularniejsze typy zlewów kuchennych to:

  • zlew jednokomorowy bez ociekacza – zajmuje zaledwie 40–45 cm i jest to idealny wybór do niewielkiej kuchni, np. aneksu. Ta opcja pozwala pozostawić więcej miejsca na blat roboczy,
  • zlew jednokomorowy z ociekaczem – ma szerokość ok. 60 cm, więc mieści się na standardowej szafce kuchennej. Wygodne rozwiązanie do średniej wielkości kuchni, w której jest zmywarka, a od czasu do czasu zmywa się ręcznie,
  • zlew dwukomorowy z ociekaczem lub bez – zajmuje co najmniej 80 cm, dobry wybór dla osób, które zmywają ręcznie lub do dużej kuchni,
  • zlew półtorakomorowy – ma jedną komorę standardowej szerokości i drugą węższą. Sprawdza się ona do odłożenia brudnych naczyń, rozmrażania mięsa czy pozostawienia warzyw na sitku. Ułatwia funkcjonowanie, ponieważ większa komora pozostaje wolna. Sprawdzi się w większej kuchni, w której jest wystarczająco dużo powierzchni roboczej blatu.

Wybierając zlew, warto wziąć także pod uwagę głębokość komory. Powinna być dopasowana do wzrostu, aby podczas używania zlewu nie trzeba było się schylać.

Sposób montażu zlewu kuchennego – jaki najlepszy?

Zlew w kuchni może być zamontowany na kilka sposobów. Ten aspekt również jest ważny, szczególnie w kontekście rodzaju blatu. Istnieją trzy główne sposoby montażu – zlewy wpuszczane w blat, nablatowe i podwieszane. Te ostatnie zajmują najmniej powierzchni roboczej blatu, gdyż nie mają wystającej krawędzi. Dzięki temu nie ma także szczelin, w których mógłby gromadzić się brud. Z tego powodu uważane są za najbardziej praktyczne, jednak nie są odpowiednie do każdego rodzaju blatu. Sprawdzą się przy spiekach lub kompozytach. W przypadku blatów laminowanych, które nie są wodoodporne, najlepszy jest zlew nablatowy lub wpuszczany w blat.

Kształt zlewu – dopasuj go do preferencji

Większość zlewów dostępnych na rynku jest w standardowym kwadratowym kształcie. Ciekawym rozwiązaniem są narożne zlewy, które sprawdzą się w niewielkich kuchniach. Mają kształt zbliżony do trójkąta, dzięki czemu idealnie wpasowują się w narożne szafki. Ostatnim krzykiem mody są także zlewy okrągłe lub obłe. Wybór kształtu zależy tak naprawdę tylko od osobistych preferencji i stylu kuchni. Ostatnim praktycznym aspektem jest wybór strony, w którą zlew będzie odwrócony – ociekaczem w prawą czy w lewą stronę.

Jaki kolor zlewu wybrać do kuchni?

Zlewy kuchenne dostępne są w różnych kolorach. Mimo że najpopularniejsze są białe, czarne lub inox, obecnie można kupić je w niemal dowolnym kolorze. Jeżeli szukasz nietypowych rozwiązań, ciekawym pomysłem będzie zlew kuchenny w pastelowym kolorze, granatowy lub miedziany. Warto jedynie zadbać o spójność aranżacji i włączyć do wystroju inne akcenty w tym samym kolorze. Kolor zlewu możesz dopasować do odcienia płyty indukcyjnej, okapu, baterii czy innych dodatków.

Wybierając kolor, warto wziąć pod uwagę także twardość wody. Jeżeli jest bogata w wapń, na ciemnym zlewozmywaku szybko pojawią się białe zacieki. Nietrudno jest je usunąć, wymaga to jednak regularności, dlatego warto mieć ten aspekt na uwadze. Problemowi można zapobiegać, impregnując zlew lub zakładając filtry. Ważniejszy niż kolor jest sposób wykończenia zlewu. Jeżeli powierzchnia jest porowata, szybciej powstaną zanieczyszczenia. Szukając odpowiedniego zlewu, staraj się wybierać gładkie.

Praktyczny zlew do kuchni – wybierz dodatki

Nowoczesne zlewy kuchenne wyposażone są w wiele dodatkowych akcesoriów, które ułatwiają pracę. Warto zwrócić uwagę na modele, do których dołączone są sita i deski pasujące do otworu komory. Pozwalają one zwiększyć powierzchnię blatu roboczego, w wygodny sposób umyć i pozostawić do wyschnięcia warzywa czy owoce, a także zasłonić bałagan w zlewie. Ciekawym dodatkiem jest także dozownik na płyn do naczyń. Dzięki niemu na blacie nie stoi nieestetyczna butelka z płynem. Akcesoria takie nie tylko ułatwiają pracę, ale też zapewniają porządek.


Komentarze