Zasłony, rolety czy żaluzje - co wybrać na okna?

Zasłony, rolety czy żaluzje - co wybrać na okna?

Zasłony, rolety czy żaluzje - co wybrać na okna?

Aranżacja okna ma wpływ na całe wnętrze - może dodać przytulności, a nawet sprawić, że pomieszczenie wyda się wyższe. Firanki oraz zasłony lub rolety nie są tylko ozdobą. Służą też temu, by osłonić się przed słońcem, a wieczorem zapewnić prywatność. Zastanawiasz się co wybrać na okna - zasłony, rolety, a może żaluzje? Przeczytaj i sprawdź, która opcja będzie dla Ciebie najlepsza!

Rolety na okna - praktyczny minimalizm

Rolety wewnętrzne mają wiele zalet. Są praktyczne i można używać ich w ciągu dnia do ochrony przed słońcem. Jeżeli cenisz sobie funkcjonalność i minimalizm, rolety na okna do salonu czy sypialni będą odpowiednim rozwiązaniem.

Rolety bezinwazyjne i wolnowiszące

Zasłaniają całe okno lub jedno skrzydło. Montuje się je na stałe, więc częste zmiany dekoracji nie są możliwe, jak przy zasłonach. Zaletą rolet jest praktyczność - można zasłonić część szyby lub całą i dowolnie regulować ilość światła wpadającego do wnętrza. Łatwo jest również dobrać kolor rolet do wystroju, gdyż wybór jest szeroki. W ciągu dnia rolety chronią przed słońcem, a wieczorem zapewniają prywatność. Podciągnięte maksymalnie są niewidoczne, więc jest to rozwiązanie bardzo minimalistyczne. Doskonale nadają się do małych pomieszczeń, w których liczy się każdy centymetr. Nie da się ich prać, dlatego należy uważać na zabrudzenia. Same w sobie rolety nie są ozdobą, więc aby aranżacja okna była pełna, warto połączyć je z firanami.

Rolety dzień noc

Roleta dzień noc jest w poziome pasy. Przypomina nieco żaluzje, gdyż ma podobne działanie. Ustawienie jej na “dzień” sprawia, że część światła wpada do mieszkania, a na “noc”, że okno jest zupełnie zasłonięte. Dzięki temu rolety dzień noc stosowane są zwykle bez firanek.

Rolety bambusowe

Rolety bambusowe są ukłonem w stronę ekologii i minimalizmu. Składają się z bambusowych patyczków, co sprawia, że pasują do wszystkich aranżacji, w których stawia się na naturę: skandynawskich, minimalistycznych, japońskich czy boho. Mają prostą konstrukcję i są łatwe w montażu. Chronią przed słońcem, ale sprawiają też, że aranżacja okna jest nietuzinkowa.

Rolety rzymskie

Rolety rzymskie to coraz popularniejsza dekoracja okna. Stanowią połączenie rolet i tradycyjnych zasłon i łączą w sobie ich zalety. Są praktyczne, ze względu na to, że można regulować ich wysokość pociągnięciem łańcuszka. Dzięki temu okno może być zasłonięte w całości lub w części, co przekłada się na ilość światła wpuszczanego do mieszkania. Od zwykłych rolet różnią się tym, że podciągnięte układają się w efektowne warstwy, dzięki czemu są również ciekawą ozdobą. Ponadto w przeciwieństwie do zwykłych rolet, mogą być wykonane z naturalnego materiału, takiego jak len, który można prać. Możliwość zdjęcia rolety rzymskiej sprawia również, że możliwe są częstsze zmiany aranżacji wnętrza.

Co wybrać na okna? Żaluzje do kuchni i łazienki

Podobnie jak rolet, rodzajów żaluzji jest bardzo dużo: pionowe i poziome, plastikowe, aluminiowe czy z materiału. Pionowe żaluzje wybierane są częściej do biur, natomiast w domowym zaciszu dominują poziome. W latach 90. w większości mieszkań królowały aluminiowe. Dziś trudniej je spotkać, ale nie znaczy to, że przestały być modne. Obecnie  stawia się na naturalne materiały, dlatego najpopularniejsze są żaluzje drewniane. Są dobrą opcją jako na aranżacja okna, np. do kuchni czy łazienki.

Zasłony do salonu - ozdoba wnętrza

Przez jakiś czas zasłony nie były tak popularne jak rolety i żaluzje, ale wróciły do łask. Służą nie tylko zasłonięciu okna, ale są też naprawdę efektowną ozdobą wnętrza. Odpowiednio dobrany materiał, kolor, długość i drapowania sprawiają, że dzięki zasłonom, wnętrza nabierają wyjątkowego charakteru.

Zasłony na okna - jaki materiał wybrać?

Do trendów wnętrzarskich przedostają się wpływy nurtu ekologicznego, dlatego stawia się głównie na materiały naturalne. Popularny stał się len, a obok niego bawełna. Ponadto do wnętrz glamour pasują zasłony welurowe lub atłasowe charakteryzujące się subtelnym blaskiem. Warto także zwrócić uwagę na gramaturę materiału. Im wyższa, tym tkanina będzie bardziej “mięsista”, gruba, a co za tym idzie odporna na uszkodzenia. Zasłony z materiału o wyższej gramaturze również lepiej chronią przed słońcem.

Szczególną grupę stanowią zasłony blackout, które wykonane są z materiału tkanego w specyficzny sposób. Dzięki swoim właściwościom nie przepuszczają światła, więc polecane są osobom, które potrzebują wyjątkowego zaciemnienia. Cienki delikatny materiał również ma swoje zalety. Pasuje do wnętrz boho czy prowansalskich, w których ważne jest wrażenie zwiewności i lekkości. Cieńsze zasłony są też polecane do pomieszczeń, do których wpada mało światła.

Modne kolory zasłon do salonu i sypialni 

We wnętrzach nowoczesnych, minimalistycznych czy skandynawskich dominują stonowane kolory. Barwy takie jak biel, odcienie beżu czy szarości są neutralne i dodają wrażenia przytulności. W aranżacjach prowansalskich i romantycznych mogą się pojawić motywy kwiatowe czy nawet hafty. W stylistyce glamour natomiast  egzamin zdadzą też ciemniejsze zasłony w kolorze butelkowej zieleni, granatowe czy kobaltowe. Zdecydowanie modniejsze są zasłony gładkie bez wzorów, jednak wyjątek stanowi styl retro. W takiej aranżacji na zasłonach mogą pojawić się geometryczne wzory i żywsze kolory.

Zasłony na okna - jaka długość jest najlepsza?

Długość zasłon wpływa na to, jak prezentuje się całe pomieszczenie. Modne są długie zasłony, opadające na podłogę. Sprawiają one, że pokój wydaje się wyższy i przestronniejszy. Ponadto efektownie się układają i dodają wnętrzu przytulności. Sprawdzą się szczególnie w dużych salonach. Do większości wnętrz pasują zasłony kończące się tuż nad podłogą. Krótsze, sięgające parapetu to dobra opcja do kuchni, lub małych pomieszczeń, w których meble stoją blisko okna i długa zasłona nie mogłaby swobodnie zwisać.

Zasłony, rolety czy żaluzje na okna - co wybrać?

Zasłony są funkcjonalną i stylową dekoracją okna i całego wnętrza, szczególnie jeżeli są pięknie drapowane. Sprawdzą się w każdym salonie. Warto wybrać je także do sypialni, gdzie dodadzą przytulności. Ponadto szeroki wybór tkanin sprawia, że łatwo dopasować kolor i styl zasłon do zmieniających się aranżacji. Najlepiej wyglądają zasłony długie, opadające na podłogę, jednak w niewielkich wnętrzach może na nie zabraknąć miejsca. W takiej sytuacji warto zdecydować się na krótsze zasłony do parapetu. Sprawdzą się one także w kuchni. Alternatywą może być roleta rzymska, która jest równie praktyczna co zwykła, ale układa się w efektowne fałdy, więc stanowi przepiękną ozdobę. Rolety tego typu sprawdzą się w kuchni, sypialni, a nawet w niewielkim salonie. Do małych okien warto wybierać funkcjonalne rolety czy żaluzje.


Komentarze