Czarny kolor we wnętrzu – jak go wprowadzić?

Czarny kolor we wnętrzu – jak go wprowadzić?

Czarny kolor nie jest zbyt populary we wnętrzach. Choć jest elegancki, uniwersalny i ponadczasowy, nieumiejętnie wykorzystany może się wydawać przytłaczający. Optycznie zmniejsza przestrzeń i sprawia, że pomieszczenie wydaje się słabo oświetlone. Z drugiej strony można go wykorzystać na wiele sposobów. Podpowiadamy, jak wprowadzić czarny kolor do wnętrza!

Gdzie sprawdzi się czerń we wnętrzu?

Czarny jest kolorem uniwersalnym pasującym do każdego wnętrza. Równocześnie jest „ciężki”, więc nie warto z nim przesadzać. W przestronnych pomieszczeniach prezentuje się doskonale nawet na większych elementach, takich jak ściany, podłoga czy meble. W mniejszych warto ograniczyć się do ozdób. W większości aranżacji jednak z powodzeniem wykorzystasz czarne elementy jako dodatki i ozdoby. Czarne meble doskonale wyglądają w połączeniu z jasną, neutralną bazą. Kolor ten doskonale łączy się z innymi barwami, a ponadto jego uniwersalność i ponadczasowość sprawiają, że pasuje niemal do każdego wnętrza. Czerń wykorzystasz w sypialni, salonie, kuchni, a nawet łazience.

Czarne meble we wnętrzach

Meble w kolorze czarnym mogą być bardzo eleganckie lub minimalistyczne. Ozdobione sztukaterią i z dekoracyjnymi uchwytami dodają wnętrzom elegancji. Sprawdzą się w stylach takich jak art deco czy kolonialnym. Są idealne do salonu, gabinetu czy do sypialni. Proste meble w czarnym kolorze sprawdzą się z kolei w kuchni czy łazience, ale także w innych pomieszczeniach.

Czarne stoły, komody czy szafy o gładkich frotach wkomponują się wszędzie tam, gdzie zechcesz zachować stonowany, nowoczesny i minimalistyczny design. Świetnym pomysłem jest także wykorzystanie czarnej tapicerki lub skóry. Fotel, kanapa czy łóżko z zagłówkiem w tym kolorze to meble, które sprawią, że wnętrze będzie wyglądać szykownie, a równocześnie nowocześnie.

Czarne ściany – do jakich aranżacji pasują?

Czarne ściany również dodają wnętrzu elegancji. Na ich tle ozdoby i dodatki przepięknie się wyróżniają. Zawieszony na czarnej ścianie obraz w złotej ramie sprawi, że salon będzie wyglądał jak wnętrze pałacu. Na ciemnym tle idealnie prezentuje się także sztukateria, półki z książkami czy rośliny. Czarne ściany sprawdzą się jednak nie tylko w szykownych i eleganckich aranżacjach. Będą także doskonałym tłem dla mebli o prostej konstrukcji. W połączeniu z gładkimi frontami czy fotelami i kanapami pozbawionymi zdobień czarne ściany stworzą przepiękną, minimalistyczną aranżację.

Ciekawym rozwiązaniem jest także pomalowanie ścian na biało, a sufitu na czarno. Taki krok sprawi, że salon czy sypialnia będą wyglądać nietuzinkowo. Pomieszczenie nie będzie wydawać się zbyt ciemne, jak przy czarnych ścianach, a równocześnie zyska wyjątkowy wygląd. Należy jedynie pamiętać o tym, że czerń na suficie optycznie go obniży, więc to rozwiązanie nie jest odpowiednie do niskich pomieszczeń.

Czarny salon – jak go zaaranżować?

Czarny kolor w salonie można wykorzystać na wiele sposobów. Pierwszym z nich jest pomalowanie nim ścian – jednej lub wszystkich. Sam ten zabieg sprawia, że wnętrze wygląda wyjątkowo i niebanalnie. Czerń można połączyć ze złotymi dodatkami, butelkową zielenią czy klasyczną bielą tworząc stonowane wnętrze.

Czerń w salonie można wprowadzić przez wykorzystanie czarnych mebli. W zależności od stylu warto wybrać klasyczne, ozdabiane fronty lub też gładkie, minimalistyczne modele. Decydując się na czarne meble, warto pozostawić jaśniejsze ściany, by nie przytłoczyć wnętrza. Jeżeli preferujesz jaśniejsze odcienie, pozostają również czarne dodatki. Stojąca lampa w stylu industrialnym, ramy obrazów czy luster, a także osłonki na doniczki lub wazony w czarnym kolorze to ozdoby, które pasują do każdego wnętrza i stylu.

Czarny kolor w łazience

Czarny kolor w łazience może się wydawać przytłaczający, szczególnie jeśli wnętrze nie jest przestronne. Z drugiej strony sprawia on, że aranżacja nabiera wyjątkowości. Jeżeli zdecydujesz się na czarne płytki, które wyróżniają łazienkę spośród innych, postaw na jasne dodatki. Wybierając jasne kafelki, warto wykorzystać np. czarne meble. Doskonale pasują do bieli oraz imitacji drewna.

Ciekawym rozwiązaniem jest czarna ceramika łazienkowa. Warto jednak wiedzieć, że wymaga ona szczególnego traktowania - wycierania po każdym użyciu. Na czarnej umywalce czy toalecie szybciej widać bowiem wszelkie zacieki. Rozwiązaniem, które jest uniwersalne i sprawdzi się we wnętrzach w różnych stylach, jest zastosowanie niewielkich elementów czy ozdób w czarnym kolorze. Baterie w kolorze czarnym, uchwyty szafek, klamki, ale także stylowy kaloryfer czy wieszaki na ręczniki sprawią, że łazienka będzie wyglądać bardziej elegacko. Dodatkowo możesz w niej ustawić dodatki dozownik na mydło czy kosz na śmieci w czarnym kolorze, a także zawiesić ciemne ręczniki. Dzięki temu łazienka nabierze charakteru.

Kuchnia w czerni

Czarna kuchnia to wybór elegancki i ponadczasowy. Fronty w tym kolorze przepięknie łączą się z modnymi blatami z kamienia czy spieku, a także z płytkami w większym formacie. Kuchnię w kolorze czarnym łatwiej utrzymać w czystości, ponieważ wszelkie drobne zabrudzenia nie są tak wyraźnie widoczne jak na białych frontach. Ponadto kolor czarny jest uniwersalny i nie wychodzi z mody.

Czarna kuchnia wyróżnia się na tle modnych w ostatnim czasie białych. W kuchni można się także pokusić o czarny kolor na ścianach, który także jest bezpieczniejszym wyborem w kontekście czystości. Nie trzeba się martwić, że meble pobrudzone sokiem z buraka, keczupem czy kurkumą się nie doczyszczą. Ciekawym rozwiązaniem jest także fragment ściany pomalowany farbą tablicową i magnetyczną. To miejsce, na którym można zapisać lub zawiesić krótkie notatki np. listy zakupów.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu AMDK powiązane z kolorami w aranżacji wnętrz:

Jakie kolory wnętrz w 2024 roku? 

Kolor écru we wnętrzach

Jaki kolor łóżka wybrać do sypialni?

Beż we wnętrzach - z czym łączyć kolor beżowy

Jaki kolor do salonu wybrać?

Modne kolory ścian do kuchni

Jak dobierać zasłony i firanki do koloru ścian i mebli?


Komentarze