Kolor écru we wnętrzach - z czym go połączyć

Kolor écru we wnętrzach - z czym go połączyć

Kolor écru we wnętrzach - z czym go połączyć?

W tym roku modne są naturalne kolory nude, w tym również kolor écru. Jeżeli lubisz aranżacje w stylu total look, z pewnością spodobają Ci się inspiracje z écru w roli głównej. Do czego pasuje i jak wykorzystać go we wnętrzach? Przeczytaj i dowiedz się, z czym połączyć écru w salonie, sypialni oraz innych pomieszczeniach!

Écru - jak wygląda i do czego pasuje?

Nazwa écru z francuskiego oznacza “surowy” i początkowo był to kolor naturalnego, niebielonego płótna lub naturalnej wełny. Écru to bardzo jasny odcień przypominający beż lub słomkowy, przełamany szarością. Jest to odcień ciemniejszy niż antyczna biel czy kość słoniowa, ale równocześnie jaśniejszy niż kremowy i beż. Stanowi bardzo uniwersalną bazę dla wielu aranżacji. Jest ciepły, rozjaśnia wnętrze, uspokaja. Jego zaletą jest to, że w przeciwieństwie do bieli, nie szarzeje i nie żółknie, więc dłużej zachowuje świeży wygląd np. na ścianach, meblach, czy tekstyliach.

Wnętrza w kolorze ecru

Z czym połączyć écru?

Naturalne barwy mają to do siebie, że są uniwersalne i łatwo zestawiać je z różnymi kolorami oraz materiałami. Écru doskonale komponuje się z różnymi barwami i fakturami. Pasuje w szczególności do:

  • naturalnych materiałów, takich jak drewno w różnych odcieniach, bambus, rattan, wiklina, trawa morska, a także tekstyliów: lnu, bawełny i wełny,
  • naturalnych kolorów z palety beżów i brązów, z którymi tworzy harmonijne aranżacje,
  • szarości i taupe,
  • zieleni, a w szczególności naturalnych odcieni, takich jak oliwkowy i khaki oraz żywych roślin,
  • pastelowych odcieni różu, fioletu, błękitu,
  • żywych kolorów - niebieskiego, granatu, a nawet burgundu,
  • czerni,
  • geometrycznych, prostych wzorów.

Do jakich stylów pasuje écru?

Écru jest przede wszystkim doskonałą bazą do stylów minimalistycznych takich jak skandynawski, scandi boho,  hygge, czy wabi sabi. Dodaje lekkości, przytulności, rozjaśnia i optycznie powiększa wnętrza. Stanowi stonowaną podstawę i doskonale łączy się z innymi elementami tych stylów: naturalnymi materiałami, dużą ilością tekstyliów, ciepłym światłem. 

Kolor ten idealnie komponuje się z dodatkami hand made w ekologicznych wnętrzach. Meble z palet lub skrzynek, plecione ze sznurka dywany, osłonki na doniczki czy kosze to doskonałe towarzystwo dla tego koloru. Idealnie również wpisuje się w filozofię powrotu do natury i jest doskonałym tłem dla dużej ilości żywych roślin. 

Równie dobrze écru sprawdza się we wnętrzach klasycznych, kontrastując z ciemnymi barwami - granatem, butelkową zielenią czy burgundem. Całość tworzy dostojną przestrzeń. Kolor ten pasuje też do wnętrz rustykalnych, świetnie komponuje się z postarzanymi meblami. W stylu loftowym warto go wykorzystać do rozjaśnienia surowego wnętrza. W połączeniu z metalem i kamieniem nadaje wnętrzu charakteru. 

Kolor écru może również zastąpić biel w stylu prowansalskim. Jest cieplejszy, mniej kontrastowy, dzięki czemu łatwiej z jego pomocą stworzyć przytulną atmosferę wiejskiego domu. Pasuje do bielonych mebli, delikatnych kwiatowych motywów i koronek. 

Jak zaaranżować salon w kolorze écru?

Kolor écru możesz wprowadzić do wnętrza, malując nim ściany lub decydując się na tekstylia w tym kolorze. Do mebli z naturalnego drewna lub laminowanych doskonale pasuje  kanapa w kolorze écru. Jeżeli zdecydujesz się na inny kolor tapicerki, postaw na szarości, jasne brązy lub mocno akcentujący mebel w kolorze ciemnoniebieskim lub zielonym. W tym wypadku dodatki takie jak zasłony, dywany czy poduszki powinny być jaśniejsze. 

Kolor przełamany szarością, brązem lub czernią to propozycja dla osób lubiących kontrasty. Ściany w kolorze écru w połączeniu z meblami z ciemnego drewna, etnicznymi wzorami czy skórą stworzy dostojny klimat wnętrza. Krzesła z ciemnego obite materiałem w kolorze écru będą idealnie współgrać z sofą w podobnym odcieniu.

Jeżeli lubisz jasne, ale kolorowe wnętrza, połącz écru z pastelowym różem, jasnym fioletem lub błękitem. Takie zestawienie doskonale komponuje się z postarzanymi meblami i kwiatowymi wzorami. By przełamać kolorystykę écru, wybierz dodatki w postaci poduszek i narzut, obić krzeseł, doniczek czy zasłon w pastelowych odcieniach. 

Kolor écru lepiej prezentuje się w jasnych pomieszczeniach, dlatego jest idealny do salonu z dużymi oknami, usytuowanego z południowej strony budynku. Wieczorem kolor ścian możesz podkreślić punktowym światłem. Do salonu pomalowaneo écru wybierz żyrandol oraz lampy podłogowe bądź zdecyduj się na modne kinkiety. Chłodne tony wydobędzie z kolei oświetlenie ledowe, które szczególnie efektownie wygląda w połączeniu z podwieszanym sufitem. 

Sypialnia w écru - jak urządzić?

Kolor écru jest naturalny, kojący, pasuje więc również do sypialni. Tutaj również można wybrać go na kolor ścian, który optycznie powiększy pomieszczenie, jednocześnie je ocieplając albo jako dodatki. Sypialnia w écru może być zarówno elegancka, jak i minimalistyczna. 

Sypialnia w kolorze ecru

Jeśli zdecydujesz się na kontynentalne łóżko z pikowanym zagłówkiem obite materiałem w kolorze écru, możesz dopasować do nego zarówno jasne (białe, sosnowe), jak i ciemne meble. Ponadto dla kontrastu warto wybrać zasłony, dywan czy ozdoby ścienne w ciemniejszy kolorze - brązowym, szarym, niebieskim czy nawet bordowym. 

Écru doskonale też pasuje do sypialni w stylu skandynawskim lub scandi boho. Zamiast dużego łoża sprawdzi się tu lekki model z drewnianą ramą. Pościel, poduszki, narzuty, zasłony i dywany z naturalnych materiałów np. lnu uzupełnią aranżację. Całości dopełnią dodatki z rattanu i trawy morskie, a także żywe rośliny doniczkowe.  

Kuchnia w kolorze écru - inspiracje

Kolor écru doskonale sprawdzi się również w kuchni. Pasuje do wnętrz rustykalnych i skandynawskich. Najlepiej prezentuje się w połączeniu z drewnem, więc jeżeli wybierzesz blat fornirowany lub bambusowy, fronty szafek kuchennych w écru będą wyglądać doskonale. 

Kuchnia w kolorze ecru

Podłoga lub ściany écru będą pasowały do jasnej kuchni w bieli, a także do ciemnych frontów. Warto wtedy postawić na dodatki écru - zasłony, poduszki dekoracyjne na krzesła, doniczki oraz kuchenne sprzęty. Do kuchni w stylu retro doskonale pasują stylizowane na stare urządzenia jak na przykład ekspres do kawy, toster czy lodówka. 

Kolor écru w łazience 

Łazienka z écru jest trudna w aranżacji. Ten kolor na ścianach rozjaśnia i optycznie powiększa wnętrze, jednak w przypadku małej łazienki lepiej w tej roli sprawdzi się biel. Kafelki w kolorze écru mogą wyglądać nieświeżo w chłodnym świetle i w połączeniu ze śnieżnobiałą armaturą. Jeżeli zależy Ci na wprowadzeniu écru do łazienki, postaw na dywanik écru, ręczniki czy doniczkę z rośliną.

Decydując się na płytki w kolorze écru, warto przełamać ten odcień czernią. Dobrym pomysłem jest połączenie écru z ciemną armaturą. Równie dobrze będzie się prezentować jedna kontrastująca ściana (np. przy prysznicu) lub podłoga. Écru w łazience dobrze komponuje się również z drewnem. Doskonałym rozwiązaniem są płytki imitujące deski lub blaty z deseniem naturalnego drewna. 

Écru we wnętrzach możesz wykorzystać na wiele sposobów. Kolor ten jest na tyle uniwersalny, że łatwo jest go zastosować w aranżacji niezależnie od stylistyki. Cokolwiek wybierzesz - kontrast czy total look - écru pasuje tam znakomicie!

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu AMDK:

Jakie płytki do łazienki. Praktyczne i najmodniejsze rozwiązania

Pomysły na aranżację ściany przy schodach

Jak dobrać kolory we wnętrzu? Czyli kolorowy zawrót głowy

Urządzamy kuchnię w stylu angielskim


Komentarze