Czyszczenie łóżka tapicerowanego - kiedy potrzebne i jak to zrobić?

Czyszczenie łóżka tapicerowanego - kiedy potrzebne i jak to zrobić?

Czyszczenie łóżka tapicerowanego - kiedy potrzebne i jak to zrobić?

Łóżko tapicerowane ma wiele zalet. Jest miękkie i wygodne, a ponadto często wyposażone w zagłówek. To głównie dzięki niemu pięknie prezentuje się w sypialni. Aby jednak służyło jak najdłużej, warto odpowiednio dbać o obicie. Przeczytaj, w jaki sposób i jak często czyścić łóżko tapicerowane!

Czyszczenie łóżek tapicerowanych- ważna systematyczność

Zastanawiasz się, jak często czyścić łóżko tapicerowane? Powinno być ono odkurzane co najmniej raz w tygodniu, a w niektórych przypadkach częściej. Jeżeli masz zwierzęta domowe, które przebywają również w sypialni, usuwanie sierści może być konieczne co kilka dni. Kurz na powierzchni drewnianej komody czy regału jest widoczny i regularnie ścierany. Na tapicerce trudniej go zauważyć, dlatego warto pamiętać o systematycznym jej odkurzaniu.

Łóżko tapicerowane szare

Najlepszym sposobem jest czyszczenie łóżka tapicerowanego odkurzaczem z końcówką zakończoną specjalną szczoteczką. Można również przetrzeć zagłówek zwilżoną ściereczką z mikrofibry lub użyć rolki do ubrań z klejem. Pozwoli to zebrać zanieczyszczenia z powierzchni mebla. Należy również pamiętać o sprzątaniu innych części łóżka, takich jak pojemnik na pościel. Dzięki temu łóżko pozostanie czyste i nie rozwiną się w nim niebezpieczne dla zdrowia roztocza. Ważne jest także usuwanie wszystkich większych zanieczyszczeń natychmiast po ich powstaniu. Trudniej usunąć zaschniętą plamę, niż świeżą.

Łóżko tapicerowane - jak czyścić plamy na tkaninie?

Systematyczne czyszczenie łóżka tapicerowanego z kurzu sprawia, że materiał nie traci koloru, a w obiciu nie rozwijają się roztocza. Jeżeli jednak na materiale powstaną plamy, warto sięgnąć po inne środki. Przede wszystkim trzeba działać szybko. Jeżeli tapicerka została przybrudzona jedzeniem, warto delikatnie zebrać jego pozostałości ściereczką lub ręcznikiem papierowym. Ważne jest, by nie szorować. To mogłoby wetrzeć brud głębiej w materiał. Jeżeli na łóżku z tapicerką zrobiła się plama, w pierwszej kolejności odkurz je. Brud znajdujący się na powierzchni mógłby spowodować powstanie nieestetycznych zacieków. Dopiero wtedy warto wyczyścić plamę na mokro przy użyciu specjalnej pianki do tapicerki lub domowych sposobów.

Czyszczenie łóżka tapicerowanego

Domowe sposoby na czyszczenie łóżka tapicerowanego

Plamę można usunąć domowymi sposobami. Są najtańsze, a ponadto dorównują skutecznością chemicznym środkom. Jeżeli zastanawiasz się jak czyścić łóżko tapicerowane bez użycia sklepowych specyfików, możesz użyć uniwersalnego produktu ze swojej kuchni - sody oczyszczonej. Wchłania ona brud, więc świetnie radzi sobie ze świeżymi plamami. Wystarczy dodać do niej trochę wody, by powstała papka o konsystencji pasty. Gotową mieszankę należy nałożyć na plamę i odczekać 15 min. Po tym czasie wystarczy delikatnie zebrać sodę odkurzaczem lub ściereczką i przetrzeć materiał na sucho.

Jeżeli plama jest bardziej uporczywa lub tłusta możesz przetrzeć ją ściereczką zwilżoną w wodzie z dodatkiem płynu do naczyń. Pamiętaj, by zacząć zmywanie plamy od jej krawędzi, kierując się do środka, nie odwrotnie, Dzięki temu unikniesz wniknięcia brudu w obicie łóżka.

Jak czyścić łóżko tapicerowane welurem?

Welur jest materiałem, który trzeba traktować delikatnie. Pokryty jest meszkiem (runem), które pod wpływem wody skleja się i wygląda mniej estetycznie. Skutecznym sposobem na czyszczenie obić z weluru jest roztwór wody i amoniaku o niskim stężeniu. Do litra czystej wody dodaj dwie łyżki amoniaku. Gotowym roztworem spryskaj plamę i pozostaw na 20 min. Po upłynięciu tego czasu wyczesz mokrą tapicerkę szczotką z miękkim włosiem. W razie potrzeby wysusz suszarką do włosów. 

Łóżko tapicerowane eleganckie

Czyszczenie łóżek tapicerowanych - jak często je prać?

Systematyczne odkurzanie łóżka tapicerowanego usuwa kurz z jego powierzchni, jednak część zanieczyszczeń wnika w materiał. Raz na jakiś czas warto wyprać tapicerkę. Najlepiej użyć do tego celu odkurzacza piorącego. Profesjonalne pranie pomoże pozbyć się nie tylko  widocznych plam, ale także głębszych zabrudzeń oraz zapobiec rozwojowi roztoczy lub grzybów. Dzięki użyciu środków chemicznych usuwa również nieprzyjemne zapachy, a specjalny mechanizm ssący sprawia, że tapicerka po praniu jest tylko lekko wilgotna i nie wymaga długiego suszenia.

To, jak często czyścić łóżko tapicerowane z pomocą odkurzacza piorącego, zależy od wielu czynników. Jeżeli łóżko służy Ci wyłącznie do spania i za dnia nawet nie zaglądasz do sypialni, nie ma potrzeby częstego prania tapicerki. Wystarczy zrobić to raz w roku. Jeżeli masz zwierzęta domowe lub dzieci, spędzasz w łóżku dużo czasu i jest ono dużo częściej eksploatowane, warto wyprać tapicerkę co około 6 miesięcy.

Jak często czyścić materac łóżka?

Czyszczenie łóżka tapicerowanego wiąże się z praniem materaca. Nie kurzy się on, jednak jest narażony na innego rodzaju zabrudzenia, głównie plamy z potu. Materac co najmniej raz na pół roku powinien być dogłębnie czyszczony. Zdecydowanie częściej, bo nawet co kilka miesięcy, powinny być czyszczone materace osób starszych lub chorujących. Jeżeli jesteś alergikiem, również powinieneś rozważyć pranie materaca co trzy miesiące.

czyszczenia materaca w łóżku tapicerowanym

Jak często czyścić narożnik z funkcją spania?

Tapicerka łóżka nie wymaga tak częstego czyszczenia, jak kanapa. Zupełnie inaczej wygląda sprawa rozkładanego narożnika, który służy nie tylko do spania, ale też jest meblem wypoczynkowym. Jeżeli jest intensywnie eksploatowany przez rodzinę, a ponadto siadają na nim zwierzęta, warto sprzątać go częściej.

Ważne jest regularne odkurzanie tapicerki, które pozwoli usunąć z niej kurz, włosy, sierść czy okruszki jedzenia. Ponadto dogłębne czyszczenie narożnika z funkcją spania warto przeprowadzać częściej, co najmniej raz na trzy miesiące. Rozkładane łóżko nie tylko służy większej ilości osób i jest narażone na więcej zabrudzeń, ale też jego tapicerka nie jest przykryta pościelą i bardziej się kurzy.

Czyszczenie łóżek tapicerowanych nie jest trudne ani kosztowne. Regularna konserwacja materiału obiciowego sprawi, że na długo zachowa on swój kolor i świeży wygląd. Najlepsze łóżka tapicerowane i narożniki z funkcją spania znajdziesz w ofercie sklepu internetowego AMDK meble!

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu AMDK dotyczące łóżek tapicerowanych:

Tapicerowane łóżka sypialniane

Wybieramy wygodne łóżko do sypialni

Jak wybrać wygodne łóżko do sypialni?

Jakie są najwygodniejsze łóżka?

Zagłówek do łóżka – estetyczny i praktyczny dodatek do sypialni


Komentarze