Jadalnia w małym mieszkaniu w bloku – wskazówki i pomysły na aranżacje

Jadalnia w małym mieszkaniu w bloku – wskazówki i pomysły na aranżacje

Oddzielna jadalnia w mieszkaniu w bloku to projekt niewykonalny – szczególnie jeśli mieszka tam cała rodzina. Warto jednak zaplanować wygodny kącik do spożywania posiłków. Jak znaleźć odpowiednie miejsce na niewielkiej przestrzeni? Przedstawiamy wskazówki i pomysły na aranżację jadalni w bloku!

Gdzie urządzić jadalnię w małym mieszkaniu?

W domach, a nawet większych mieszkaniach, często spotyka się oddzielne pomieszczenie, które pełni funkcję jadalni. Zwykle stoi w nim stół sporych rozmiarów i krzesła, a także kredens. Inaczej jest w niewielkich, typowych mieszkaniach w blokach, gdzie poszczególne pomieszczenia spełniają po kilka funkcji. W miarę możliwości stół powinien się znajdować blisko kuchni. W zależności od układu i warunków jadalnię można urządzić na kilka sposobów.

Stół jadalniany w kuchni

Jeżeli w mieszkaniu znajduje się zamknięta kuchnia, jedną z opcji jest ulokowanie stołu jadalnianego właśnie tam. Plusem jest to, że nie ma konieczności przenoszenia posiłków pomiędzy pomieszczeniami. Jeżeli rodzina nie jest liczna, wąski stół można ustawić przy ścianie, a w razie konieczności wysuwać go na środek. W jeszcze mniejszych pomieszczeniach sprawdzą się składane blaty montowane do ściany, a także krzesła, które można złożyć i schować.

Stół jadalniany w salonie

Wiele mieszkań w bloku ma zamkniętą, ale malutką kuchnię bez okna. Nie ma szansy umieszczenia tam nawet niewielkiego czy składanego stolika. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem jest postawienie go w salonie. Powinien się znaleźć jak najbliżej drzwi, by łatwiej było przynosić posiłki z kuchni, a także posprzątać po skończonym posiłku. Taki układ jest wygodny i pozwala oddzielić strefę wypoczynkową z kanapą i telewizorem od części przeznaczonej do jedzenia.

Stół jadalniany w salonie z aneksem kuchennym

Aneks kuchenny to popularne rozwiązanie zarówno w mniejszych, jak i większych mieszkaniach. Dzięki połączeniu tych dwóch pomieszczeń zyskujemy więcej wolnej przestrzeni. Blat z krzesłami najlepiej umieścić na pograniczu dwóch stref, by nakrywanie do stołu i sprzątanie z niego było ułatwione i nie wymaga przechodzenia przez część wypoczynkową. W mieszkaniach tego typu warto także zaplanować półwysep kuchenny pełniący funkcję stołu. To rozwiązanie jest szczególnie praktyczne wtedy, kiedy przestrzeń jest niewielka, a w mieszkaniu żyją tylko dwie osoby i sporadycznie przyjmują gości.

Jadalnia w małym mieszkaniu – jaki stół wybrać?

W małym mieszkaniu ważniejsze od aspektów wizualnych są względy praktyczne. Warto wybierać meble funkcjonalne. Choć stoły z litego drewna prezentują się przepięknie, w kąciku małego salonu mogą wyglądać przytłaczająco, a nawet komicznie. Są one także cięższe, trudniej je przenieść czy przesunąć, co nie jest praktyczne. Z tego powodu urządzając jadalnię w małym mieszkaniu, warto wybrać stół wykonany z wytrzymałej płyty meblowej na solidnych, ale prostych nogach i o lekkiej konstrukcji. W naszym sklepie AMDK meble znajdziesz wiele modeli w sam raz do jadalni w małym mieszkaniu.

Rozkładany stół – idealny do jadalni w małym mieszkaniu

Rozkładany stół to idealny mebel do niewielkich mieszkań. W zależności od modelu po złożeniu może zamienić się w stolik kawowy lub mieć po prostu mniejszy blat i zmieścić się w kącie pomieszczenia. Ciekawą opcją są także stoły składające się całkowicie na płasko. Można je chować i wyciągać tylko w razie potrzeby lub przymocować do ściany. Każda z tych opcji doskonale sprawdzi się w małym mieszkaniu, gdzie miejsca na urządzenie jadalni brakuje, ale kącik do spożywania posiłków jest niezbędny. Rozkładany stolik to też doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy na co dzień nie potrzebują dużo miejsca, ale raz na jakiś czas przyjmują gości.

Przedłużony blat kuchenny zamiast stołu do jadalni

W kawalerkach trudno zmieścić jakikolwiek stół – nawet mały. Niekiedy wystarczy jednak wysoki blat. Półwysep wizualnie oddzieli kuchnię od salonu, a ponadto dostawiając do niego wysokie hokery, stworzysz wygodne miejsce do spożywania posiłków dla kilku osób. To rozwiązanie nie sprawdzi się w przypadku większych rodzin, ale jest zupełnie wystarczające dla 2–3 osób w mieszkaniu.

Okrągły stół w sam raz do jadalni w małym mieszkaniu 

Okrągłe stoły są bardzo funkcjonalne w małych mieszkaniach. Wyglądają dobrze zarówno ustawione w kącie z dwoma krzesłami, jak i na środku. Można przy nich ustawić dodatkowe miejsca do siedzenia, a brak ostrych krawędzi sprawia, że wydają się mniejsze i lżejsze niż w rzeczywistości są. Najlepszym wyborem jest rozkładany okrągły stół, który można w razie potrzeby powiększyć.

Jadalnia w małym mieszkaniu – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Planując jadalnię w małym mieszkaniu, warto także zwrócić uwagę na styl mebli. Do niewielkich wnętrz pasują lekkie, proste formy i jasne kolory. Dodają one wizualnej przestrzeni i pozwalają uniknąć efektu przytłoczenia. Warto także postawić na jasne ściany i podłogę, co w całości stworzy przytulny wizualny efekt nawet w niewielkiej przestrzeni. Dodatkowo warto maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce. Choć stół postawiony na środku wygląda estetycznie, w małym pomieszczeniu lepiej sprawdzi się dosunięty do ściany. W ten sposób zaoszczędzisz przestrzeń i sprawisz, że pomieszczenie nie będzie wyglądać na zagracone.

Warto wybierać także wąskie, lekkie meble z przeszkleniami, które dodadzą wrażenia przestrzeni. Smukłe regały lub witryny są lepszą opcją niż ciężkie komody. Również krzesła powinny mieć delikatną formę. Zamiast ciężkich, obitych welurem modeli, sprawdzą się te delikatne z ażurowymi oparciami. Łatwiej je przesunąć czy przestawić, a na dodatek nie przytłaczają przestrzeni.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu AMDK powiązane z kuchnią i jadalnią:

Jak wybrać najlepsze meble do jadalni?

Modne krzesła do jadalni

Wysokość stołu do jadalni - jaka jest najlepsza?

Jak dobrać krzesła do stołu w jadalni?

Wybór krzeseł do jadalni


Komentarze