Wysokość stołu do jadalni - jaka jest najlepsza?

Wysokość stołu do jadalni - jaka jest najlepsza?

Wysokość stołu do jadalni - jaka jest najlepsza?

Rozmiar stołu do jadalni to bardzo ważny aspekt. Wspólne i niespieszne spożywanie posiłków zbliża do siebie ludzi i pozwala się zrelaksować. Ważne jest, by siedzenie przy stole było wygodne i komfortowe. Jaka wysokość blatu do kuchni i jadalni jest optymalna? Przeczytaj, jakiej wysokości stół jadalniany kupić, by był wygodny dla domowników!

Co wziąć pod uwagę wybierając wysokość stołu do jadalni?

Wybierając stół do jadalni, warto kierować się nie tylko jego wyglądem, materiałem wykonania, ale także wielkością. Jadalnia jest miejscem spotkań domowników podczas posiłków, jest to więc ważne miejsce w domu. Powinno odzwierciedlać ich potrzeby, a ponadto pasować również do charakteru całego mieszkania. 

Wymiary blatu warto wybrać z myślą o ilości osób, które będą siedzieć wspólnie przy stole. Duża rodzina będzie potrzebować pokaźnego stołu jadalnianego, przy którym każdy znajdzie miejsce. W małym lokum zamieszkanym przez jedną lub dwie osoby wystarczy niewielki stół lub blat. 

Stół w kuchni

Wysokość stołu należy dobrać do wzrostu domowników. Standardowa wysokość stołu do jadalni wynosi około 75 cm. Jest to mebel dla osób o przeciętnym wzroście od 160 do 180 cm. Jeżeli wszyscy w rodzinie są niżsi, warto wybrać stół do jadalni w nieco niższej niż standardowa wysokość - około 70 cm. Analogicznie w przypadku wysokich osób - 80-85 cm. 

Wysokość stołu a wielkość jadalni

Wysokość stołu do kuchni i jadalni ma służyć przede wszystkim wygodzie, jednak jego rozmiar względem wielkości pomieszczenia nie jest bez znaczenia. Stoły jadalniane o standardowej wysokości są zwykle dość duże, więc trudno jest znaleźć rozmiar pasujący do niewielkich mieszkań. Nie warto zastępować stołu jadalnianego małym stolikiem kawowym. To mebel o zupełnie innym przeznaczeniu, ma zwykle zaledwie 50 cm wysokości i spożywanie przy nim posiłków będzie wyjątkowo niekomfortowe. 

Do małego mieszkania, w którym nie ma osobnego miejsca na jadalnię, warto zdecydować się na jedną z poniższych opcji:

  • okrągły stół jadalniany - ma standardową wysokość, ale jest niebo mniejszy niż prostokątny czy owalny model, zajmuje mniej miejsca i jest idealny dla 2-3 osób,

  • kwadratowy stół - zmieści się na przykład w rogu pomieszczenia lub przy ścianie,

  • przedłużony blat - doskonałe rozwiązanie do kuchni otwartych na salon, oddziela oba pomieszczenia i może zarazem być miejscem do przyrządzania posiłków,

  • wąski stół barowy - dzięki swoim rozmiarom zajmuje mniej miejsca niż standardowy mebel, a w zupełności wystarczy dla dwójki osób.

    stół i krzesła

Wysokość blatu w kuchni - jak dobrać odpowiednią?

W mniejszych mieszkaniach częstym rozwiązaniem jest kuchnia otwarta na salon. Ze względu na brak przestrzeni warto zrezygnować z dużego stołu jadalnego i zastąpić go wysokim blatem, który będzie służyć zarówno jako miejsce do przygotowywania posiłków, jak i ich spożywania. Jest to dobry pomysł w przypadku niewielkich rodzin lub singli. Przy blacie wystarczy umieścić wysokie krzesła, by stworzyć idealne miejsce do zjedzenia śniadania czy wypicia porannej kawy. 

Jeżeli blat służy nie tylko do siedzenia przy nim, ale również przygotowywania posiłków, powinien mieć wysokość odpowiednią do pracy na stojąco. Schylanie się jest niezdrowe dla kręgosłupa i mogłoby powodować bóle pleców. Wyprostowana pozycja jest też wygodniejsza. Blat kuchenny o wysokości 85-90 cm będzie optymalny. Należy również dobrać do niego odpowiednio wysokie krzesła. 

Stół barowy do kuchni - jaką powinien mieć wysokość?

Innym rozwiązaniem do małych mieszkań, jest także stół barowy. Jego blat jest węższy niż w przypadku standardowych stołów jadalnianych. Dzięki temu może on zastąpić blat kuchenny oddzielający otwartą kuchnię od salonu. Można go również postawić przy ścianie. Stoły barowe są wyższe niż meble do jadalni. Występują w kilku wariantach. W zależności od potrzeb i preferencji można wybrać blat w wysokości od 80 do 110 cm. 

Stół barowy w kuchni

Jeżeli stół barowy ma służyć także jako obszar roboczy do przygotowywania posiłków, lepszy będzie niższy wariant. Jest bardziej uniwersalny, a ponadto nie wyróżnia się wysokością na tle kuchennych mebli. W innych przypadkach wysokość nie ma znaczenia i możesz ją wybrać na podstawie indywidualnych upodobań. Najważniejszy jest bowiem stosunek wysokości blatu do wysokości siedziska.

Wysokość krzeseł do stołu - jak ją dopasować?

Wysokość stołu do jadalni i kuchni może być różna. Od standardowych 75 cm po nawet 110 cm w przypadku mebli barowych odpowiednich do niewielkich pomieszczeń. W zapewnieniu komfortu spożywania posiłków kluczową kwestią jest wysokość krzeseł, a w zasadzie różnica między wysokością siedziska i blatu. W przypadku dorosłych powinna ona wynosić około 30 cm, a dla dzieci 15-20 cm. 

Krzesła do standardowego stołu jadalnianego mają zwykle wysokość 45 cm, co odpowiada temu stosunkowi. Nietrudno więc dopasować odpowiednie krzesła do stołu jadalnego. Często także te meble sprzedawane są w komplecie. Jeżeli w Twoim mieszkaniu blat zastępuje stół, krzesła powinny być odpowiednio wyższe i mieć siedzisko na wysokości 50-55 cm. 

Hokery przeznaczone do stołów barowych są jeszcze wyższe. Siedzisko 75-80 cm nad podłogą jest optymalne do blatów w wysokości 100 cm i powyżej. Krzesła barowe powinny mieć również poprzeczkę na nogi, by wygodnie było z nich korzystać. 

Jeżeli szukasz stołu i krzeseł, w AMDK meble znajdziesz bogatą ofertę mebli do jadalni i kuchni. Dobierz wysokość stołu jadalnianego do własnych potrzeb i zamów zestaw z darmową dostawą!


Komentarze