Jak wybrać idealną szafkę nocną do sypialni?

Jak wybrać idealną szafkę nocną do sypialni?

Jak wybrać idealną szafkę nocną do sypialni?

Szafka nocna to nie niezbędny, ale bardzo praktyczny i funkcjonalny element sypialni. Warto postawić ją przy łóżku, by mieć gdzie odłożyć drobne przedmioty czy postawić lampkę. Jak wybrać idealną szafkę nocną do sypialni? Do czego dopasować jej wysokość? Przeczytaj, jaka powinna być funkcjonalna i stylowa szafka nocna.

Szafka nocna do sypialni - czy jest potrzebna?

Szafka nocna to niewielki mebel służący do przechowywania przedmiotów, które warto mieć pod ręką w nocy. Stawia się ją u wezgłowia łóżka, by mieć do niej łatwy dostęp zarówno na leżąco, jak i siedząco. Na stolik nocny możesz odłożyć czytaną książkę, telefon, pilota do telewizora czy kubek z napojem. Niektóre z nich mają także półki, drzwiczki lub szuflady. Praktyczna szafka nocna przydaje się również po to, by ustawić na niej lampkę. Dzięki temu nie trzeba wstawać z łóżka, by włączyć czy zgasić światło.

Prosta szafka nocna do sypialni

Szafka nocna jest bardzo przydatna. Niektóre łóżka są wyposażone w półki czy schowki, by nie było potrzeby dokupowania szafek. Jeśli sypialnia jest duża, warto się na nie mimo wszystko zdecydować. Szafki nocne są nie tylko meblami użytkowymi, ale również pięknie się prezentują w sypialni.

Wymiary szafki nocnej - jak wybrać odpowiednią wysokość?

Ważnym aspektem w wyborze szafki nocnej jest jej rozmiar. To z zasady niewielki mebel o wysokości 40-60 cm i podobnej szerokości. Stolik nocny powinien być takiej wielkości, by łatwo było sięgnąć do niego z pozycji leżącej. Najlepiej sprawdza się dopasowanie wysokości szafki do wymiarów łóżka. Powinny być mniej więcej równe. Do modelu z niską ramą wybierz niższą szafkę nocną. Dzięki temu będzie poręczna, a korzystanie z niej wygodne. Łóżka kontynentalne są zazwyczaj wyższe. Jeżeli masz tego typu model, postaw na nieco wyższy stolik nocny.

Szerokość szafki nocnej jest równie istotna. Należy dopasować ją do rozmiarów sypialni, łóżka oraz potrzeb. Do wąskiego łóżka w małej sypialni będą pasować smukłe szafki nocne. Przy szerokim łożu wyglądałyby niekorzystnie. Jeżeli masz przestronną sypialnię i łóżko 200x200 cm, wybierz szerokie szafki nocne. Większa powierzchnia blatu stolika nocnego jest wskazana, kiedy zamierzasz postawić na nim lampkę.

Funkcjonalna szafka nocna do sypialni - z szufladami czy bez?

W sklepach możesz spotkać różnego rodzaju szafki nocne. Zastanawiasz się, czy warto wybrać model z szufladami, czy bez? To zależy od Twoich preferencji i potrzeb. Niekiedy już stolik przy łóżku wystarczy, by odłożyć książkę, telefon czy okulary. Jeżeli jednak na szafce nocnej postawisz lampkę, może się okazać, że miejsca będzie za mało.

Funkcjonalna szafka nocna z szufladami

Warto wybrać stylową szafkę nocną z półeczką. Dzięki niej zyskujesz miejsce na więcej rzeczy, a równocześnie masz do nich łatwy dostęp. Jeżeli lubisz porządek, bardzo praktyczna jest szafka nocna z szufladami. Drobne przedmioty leżące na blacie szafki mogą stwarzać wrażenie bałaganu. Schowanie ich do szuflad sprawia, że przestrzeń wydaje się bardziej uporządkowana.

Jak wybrać idealną szafkę nocną? Odpowiednia stylistyka

Szafki nocne służą nie tylko wygodzie. W sypialni pełnią też funkcję dekoracyjną. Ustawione po obu stronach łóżka wprowadzają do wnętrza symetrię i harmonię. Powinny wobec tego być częścią wystroju i doskonale współgrać z aranżacją. Na rynku dostępnych jest wiele modeli stolików nocnych. Klasyczny model z szufladami wykonany z drewna to tylko jedna z opcji. Niektóre szafki nocne mają modernistyczny, opływowy kształt. Są też wykonane z różnych materiałów. Do wnętrz loftowych doskonale pasują szafki nocne metalowe. Z kolei do sypialni w stylu scandi boho idealnie będzie pasować model z rattanowym frontem.

Biała stylowa szafka nocna

Jeżeli stawiasz na klasyczny design i lubisz minimalistyczne wnętrza, wybierz szafkę nocną z drewna z jedną lub dwiema szufladkami. Powinna ona nawiązywać stylem do reszty mebli w sypialni. Niekiedy stoliki nocne sprzedawane są w kompletach z szafą czy komodą. Dzięki temu pasują idealnie do reszty aranżacji. Szafkę nocną możesz także dopasować do łóżka lub dekoracji w pokoju. Ciekawym pomysłem są tapicerowane szafki nocne, które dostawione do łóżka stają się jego przedłużeniem.

Szafka nocna do sypialni - materiał

Jeżeli zastanawiasz się, jak wybrać idealną szafkę nocną do sypialni, zwróć uwagę na materiał, z którego jest wykonana i jakość. Zakup dobrej jakościowo szafki, na przykład w sklepie AMDK meble, to gwarancja trwałości. Szeroki wybór szafek nocnych do sypialni sprawia, że możesz wybierać też spośród różnych tworzyw. Najpopularniejsze są modele drewniane lub z wytrzymałych płyt meblowych oklejonych laminatem lub fornirem. Pasują one do wielu typów wnętrz - od klasycznych, poprzez minimalistyczne po boho. Jeżeli szukasz czegoś bardziej nowoczesnego, do dyspozycji masz szafki z tapicerką. We wnętrzach industrialnych sprawdzą się szafki nocne metalowe.

Czy szafki nocne powinny być takie same?

Zazwyczaj w aranżacjach wykorzystuje się dwie identyczne szafki, ale niekiedy uzasadnione jest umieszczenie dwóch innych. Jeżeli urządzasz mieszkanie w stylu eklektycznym lub vintage i każdy mebel jest unikatowy, możesz pozwolić sobie na brak symetrii. Ciekawym pomysłem jest też postawienie przy łóżku dwóch takich samych szafek, ale pomalowanie ich na inne kolory. Jeżeli lubisz odważne aranżacje i wielobarwne wnętrza, taki efekt z pewnością Ci się spodoba. Innym rozwiązaniem jest zakup dwóch szafek w tym samym kolorze i stylu, ale o innej bryle. Jedna z nich może mieć półki, a druga szuflady. W ten sposób nie tylko stworzysz ciekawą aranżację, ale możesz też wykorzystać potencjał obu rozwiązań. Choć niełatwo jest wybrać idealną szafkę nocną do sypialni, z naszymi wskazówkami będzie to z pewnością łatwiejsze!


Komentarze