Ze względu na sezon urlopowy dostawców oraz producentów czas realizacji zamówień może ulec wydłużeniu. Więcej informacji pod numerem tel: 507-712-001 lub poprzez e-maila: biuro@amdk.pl

Jak zaaranżować pokój na poddaszu ze skosami? Pomysły i porady

Jak zaaranżować pokój na poddaszu ze skosami? Pomysły i porady

Urządzenie pokoju na poddaszu jest trudne ze względu na występujące skosy. Ściany mogą mieć różną wysokość i kąt nachylenia. Panuje tam jednak niepowtarzalny klimat, który warto zachować. Podpowiadamy, jak funkcjonalnie ustawić meble w pokoju na poddaszu i jak maksymalnie wykorzystać potencjał wnętrza.

Pokój na poddaszu – zalety i wady

Przestrzeń na poddaszu ograniczona jest przez skosy i inne elementy konstrukcyjne, takie jak np. pionowe belki. Zmniejszają one dostępną przestrzeń użytkową i sprawiają, że trudniej zaplanować ustawienie mebli. Do tego często dochodzi dość niski sufit, który uniemożliwia zamontowanie wiszących lamp czy żyrandoli, a w przypadku wysokich osób nawet utrudnia poruszanie się po mieszkaniu. Ze względu na bliskość dachu, poddasze szybko się nagrzewa. W niektórych przypadkach trudno obejść się bez klimatyzacji. Ponadto na poddaszu jest zazwyczaj mniej światła, dlatego warto zamontować również okna dachowe.

Z drugiej strony poddasze ze skosami ma niezwykły potencjał aranżacyjny. Widoczne elementy więźby dachowej warto wykorzystać, szczególnie we wnętrzach w stylu boho, farmhouse czy industrialnym. Atutem poddasza jest także panujący tam spokój. To miejsce ustronne, z dala od szumu ulicy czy domowego gwaru. Idealnie sprawdzi się do urządzenia sypialni, pokoju dziecka czy gabinetu.

Poddasze ze skosami – kolorystyka i materiały

Planując pokój na poddaszu ze skosami, warto wziąć pod uwagę jasne odcienie ścian. Optycznie powiększają i rozjaśniają one przestrzeń, dzięki czemu wnętrze jest bardziej przytulne. Jeżeli zamierzasz urządzić poddasze w stylu skandynawskim, loftowym lub farmhouse, postaw także na naturalne materiały. Drewno na podłodze czy widoczna cegła na ścianie wprowadzają specyficzny klimat. Dodatkowo świetnym pomysłem jest wyeksponowanie belek i innych elementów konstrukcji, które sprawiają, że poddasze wygląda wyjątkowo na tle innych wnętrz.

Pokój na poddaszu – jakie meble?

Zaplanowanie układu mebli na poddaszu jest trudniejsze ze względu na niewymiarowe ściany i skosy. Pomocne jest zamówienie zabudowy na wymiar. Warto też precyzyjnie zaplanować rozmieszczenie wszystkich elementów na poddaszu. Wyższe meble, takie jak szafy i regały, najlepiej postawić przy ścianie o standardowej wysokości, a pod skosami umieścić te niższe – np. łóżko komodę czy sofę. Ważna jest także wysokość ścianki kolankowej – powinna mieć ok. 100 cm, aby można było komfortowo korzystać z pomieszczenia. Jeżeli jest niższa, przestrzeń pod skośną ścianą warto zbudować i wykorzystać jako schowek. Zmieszczą się tam sezonowe ubrania, sprzęt sportowy i wszelkie rzeczy wyciągane rzadziej.

Wybierając meble, warto także postawić na modele lekkie, o prostej konstrukcji. Zamiast ciężkich sprzętów sprawdzą się przeszklone witryny, ażurowe fronty i meble na nóżkach. Przestrzeń użytkowa pomieszczeń na poddaszu jest mniejsza, dlatego warto zainwestować w meble wielofunkcyjne – pufy będące schowkami, łóżko z pojemnikiem czy rozkładany narożnik.

Sypialnia na poddaszu ze skosami – jak urządzić?

Poddasze idealnie sprawdza się do urządzenia sypialni. To miejsce intymne, ustronne i spokojne. Planowanie przestrzeni warto rozpocząć od wybrania miejsca na łóżko. Najlepiej postawić na niższy model bez wysokiego zagłówka. Dzięki temu mebel nie przytłacza wnętrza, a na dodatek mieści się przy ściance kolankowej pod skosem. Ważnym elementem sypialni jest także miejsce do przechowywania. Wysoka szafa powinna stać przy ścianie szczytowej lub działowej. Inną opcją jest zamówienie zabudowy na wymiar, którą stolarz dopasuje do skośnego sufitu. Dzięki temu rozwiązaniu można także maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. W sypialni nie powinno również zabraknąć komody i stolików nocnych. Jeżeli masz do dyspozycji większe poddasze, postaw w sypialni stylową toaletkę lub fotel, który pozwoli wygodnie poczytać przed snem.

Poddasze ze skosami – jak urządzić pokój dla dziecka?

Pokój dziecięcy na poddaszu to doskonały pomysł, najlepiej jednak zaplanować go dla nieco starszych pociech, by uniknąć wypadków na schodach. Odpowiednie rozplanowanie przestrzeni sprawia, że na poddaszu znajdzie się miejsce na wygodne łóżko, biurko, a także kącik do zabawy. W pokoju dziecięcym zamiast wysokiej szafy warto postawić na zbudowanie miejsca pod skosami. Idealnie sprawdzą się do przechowywania ubrań, zabawek i przyborów szkolnych. Niska zabudowa ułatwi dzieciom samodzielne korzystanie z szafek. Zamiast półek warto także postawić na głębokie szuflady, w których łatwiej utrzymać porządek. Ponadto w pokoju dziecięcym na poddaszu doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju pufy jako miejsca do odpoczynku.

Pracownia i gabinet na poddaszu ze skosami

Poddasze to miejsce idealne na gabinet lub pracownię. Jest oddalone od kuchni czy salonu i ciche, dzięki czemu panuje tam spokój doskonały do pracy. Urządzając gabinet na poddaszu, warto ustawić biurko przy oknie dachowym, aby maksymalnie wykorzystać światło dzienne. Jeśli jednak pracujesz przy komputerze, wybierz stronę północną, gdyż ostre promienie słońca świecące w ekran utrudniają pracę. Wyższe ściany warto wykorzystać na wstawienie regału na książki lub szafy na dokumenty czy inne potrzebne materiały. W gabinecie warto także umieścić wygodny fotel, sofę czy szezlong do odpoczynku. Całość aranżacji uzupełnią stylowe lampy stojące. Warto zachować minimalizm i nie przesadzać z ozdobami, ponieważ w miejscu do pracy nie powinno być zbyt dużo rozpraszających przedmiotów.

Aranżacja poddasza – otwarta przestrzeń

Urządzając poddasze, warto pozostawić tam otwartą przestrzeń. Brak ścianek działowych sprawia, że wnętrze wydaje się większe i przestronniejsze. Ponadto widoczne elementy konstrukcyjne, takie jak belki pionowe i stropowe można wykorzystać do wytyczenia granic stref w wielofunkcyjnym pomieszczeniu. Łóżko można umieścić we wnęce lub schować za regałem czy kotarą. Jeżeli na poddaszu są wykusze, je także można ciekawie wykorzystać. Stylowym rozwiązaniem jest także ustawienie ażurowego lub rattanowego parawanu, który nie przytłacza wnętrza, a zapewnia prywatność. Kącik do pracy można wydzielić przeszklonymi ściankami, które wygłuszają i zapewniają komfort pracy, a jednocześnie zapewniają swobodny przepływ światła.

Oświetlenie na poddaszu ze skosami

Ważnym aspektem aranżacji poddasza jest oświetlenie. Ze względu na skosy trudniej jest zamontować lampy sufitowe. Ten mankament można jednak przekuć w atut i wprowadzić punktowe oświetlenie, które wygląda bardzo stylowo. Kinkiety oraz listwy świetlne warto zamontować tak, by podkreślić klimat wnętrza. Umieszczenie punktów światła wzdłuż wystających z sufitu belek nie tylko wyeksponuje ten wyjątkowy element przestrzeni, ale także doskonale doświetli pomieszczenie. Rozproszone światło to idealny wybór do sypialni na poddaszu, ale także gabinetu czy pokoju dziecka. Ciekawym pomysłem jest także pozostawienie widocznej więźby dachowej i zamontowanie lamp wiszących na długich kablach. Doskonale sprawdzą się one we wnętrzach w stylu industrialnym.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu AMDK powiązane z aranżacjami:

Co na ścianę z telewizorem?

Pastelowe Aranżacje Salonu

Inspirujące aranżacje sypialni z roślinami

Jadalnia w małym mieszkaniu w bloku

Zasady minimalistycznej aranżacji wnętrz


Komentarze