Ze względu na sezon urlopowy dostawców oraz producentów czas realizacji zamówień może ulec wydłużeniu. Więcej informacji pod numerem tel: 507-712-001 lub poprzez e-maila: biuro@amdk.pl

Parasol ogrodowy - jaki wybrać?

Parasol ogrodowy - jaki wybrać?

Parasol ogrodowy to jeden z niezbędnych elementów wyposażenia tarasu. Nie tylko świetnie wygląda w połączeniu z meblami ogrodowymi, ale przede wszystkim zapewnia ochronę przed słońcem czy lekkim deszczem. Jaki parasol ogrodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Dlaczego warto kupić parasol tarasowy?

Parasol na taras nie jest tylko ozdobą. W letnie, słoneczne dni pozwala zacienić miejsce, w którym odpoczywasz, dzięki czemu chroni skórę przed słońcem i zapewnia optymalną temperaturę. Choć nie uchroni przed deszczem, sprawdzi się w czasie delikatnej mżawki. Zapewnia także prywatność, osłaniając taras przed wzrokiem sąsiadów czy przechodniów. Dodatkowo jest stylowym elementem wystroju, dzięki któremu taras lub balkon wyglądają atrakcyjniej.

Jaki parasol wybrać na balkon, taras lub do ogrodu?

Parasole ogrodowe różnią się między sobą rozmiarem, rodzajem stelaża, a nawet sposobem montowania. Warto przede wszystkim wybrać parasol odpowiedniej wielkości dopasowany do dostępnego miejsca. Na tarasie lub w ogrodzie możesz sobie pozwolić na większy model, jednak na balkonie miejsce jest ograniczone. Najwięcej przestrzeni zajmuje rozłożona czasza parasola, a im większa jest jej średnica, tym szersza i cięższa jest także podstawa. Warto wziąć pod uwagę także potrzeby i dobrać parasol do mebli ogrodowych. Cień powinien je wszystkie objąć, by podczas spotkań na świeżym powietrzu, wszyscy mieli zapewnioną ochronę przed słońcem.

Czasza parasola – rozmiar, kształt i materiał

Czasza to najważniejszy element parasola. Najczęściej można spotkać tradycyjne okrągłe, ale coraz popularniejsze są także kwadratowe. Dostępność kolorów i wzorów jest szeroka, dzięki czemu możesz urządzić taras w rozmaitych stylach – od nowoczesnych minimalistycznych aranżacji po wzorzyste boho.

Większe znaczenie ma tkanina, z której uszyta jest czasza parasola ogrodowego. Najlepiej sprawdzają się materiały syntetyczne, takie jak np. poliester, który charakteryzuje się odpornością na różne warunki atmosferyczne. Jest wodoodporny, wytrzymały i nie blaknie pod wpływem promieni słonecznych. Wygląda świetnie długi czas i nie gniecie się. Najlepiej wybierać parasole ogrodowe uszyte z materiału o wysokiej gramaturze – lepiej osłaniają przed słońcem i są bardziej wytrzymałe.

Parasol na taras lub balkon – jaki stelaż?

Wybierając odpowiedni parasol ogrodowy, trzeba wziąć pod uwagę także jego maszt, czyli stelaż, na którym trzyma się czasza. Powinien on być wytrzymały, by zapewnić parasolowi stabilność. Najczęściej jest on wykonany z metalu – aluminium lub stali. Zdarzają się także stylowe maszty drewniane, choć są one zdecydowanie mniej odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Warto unikać stelaży wykonanych z plastiku, które są najmniej wytrzymałe i łatwo ulegają uszkodzeniom.

parasol ogrodowy na taras

Jeżeli chodzi o kształt stelaża, może on być prosty lub z wysięgnikiem. Drugi model jest praktycznym rozwiązaniem, gdyż taki kształt sprawia, że podstawa parasola może stać z boku, co umożliwia atrakcyjniejsze ułożenie mebli ogrodowych. Warto także zadbać o to, by parasol ogrodowy się składał oraz miał regulowaną wysokość. Doskonałym rozwiązaniem jest także łamana noga, która umożliwia ustawienie czaszy parasola pod różnymi kątami. Warto także zwrócić uwagę na mechanizm rozkładania i regulacji – nie powinien być trudny w obsłudze, by rozkładanie parasola nie stało się problemem. Mechanizm powinien także być dobrej jakości, by szybko się nie zepsuł.

Parasol ogrodowy – podstawa zapewniająca stabilność

Parasol ogrodowy jest najczęściej uszyty z grubej tkaniny i dość ciężki. Odpowiednia podstawa to niezbędny element, który stabilizuje całą konstrukcję. Najczęściej jest wykonany z betonu lub kamienia. Wadą tego typu podstaw jest to, że są bardzo ciężkie i utrudniają przenoszenie parasola. Nowoczesne modele wyposażone są w pustą w środku nogę, którą samodzielnie wypełniasz wodą bądź piaskiem. Dzięki temu możesz ją opróżnić, co ułatwi przenoszenie.

W przypadku prostego parasola podstawa jest usytuowana na środku, więc warto wybrać taką, która nie zajmie dużo cennego miejsca. Popularnym i stosowanym od lat rozwiązaniem jest zakup stołu ogrodowego ze specjalnym otworem w blacie, w który wkłada się maszt parasola. Dzięki temu podstawa nie utrudnia ustawienia mebli na tarasie. Nowoczesne modele parasoli mają nogę usytuowaną z boku. W takim przypadku musi ona jednak być cięższa, by stanowić przeciwwagę dla czaszy. Z tego powodu zajmuje więcej miejsca, więc sprawdzi się raczej na tarasie lub w ogrodzie niż np. na balkonie. Ostatni sposób montowania, który jest najmniej popularny, to maszt z ostrym końcem. Wbija się go w grunt, więc to rozwiązanie może być stosowane tylko na miękkim podłożu.

Żagiel przeciwsłoneczny – alternatywa dla parasola

Żagiel przeciwsłoneczny to alternatywa dla parasoli. Jest to płat tkaniny, który nie potrzebuje żadnego stelaża. Wystarczy rozpiąć go nad tarasem, by stworzył prowizoryczny daszek chroniący przed słońcem. W porównaniu do parasola jest dużo tańszy, a równocześnie zasłania przed słońcem większą powierzchnię. Jego wadą jest to, że nie ma możliwości manewrowania jego wysokością czy kątem nachylenia. Sprawdzi się natomiast w każdym miejscu, w którym nie ma możliwości postawienia dużego parasola z ciężką podstawą, a potrzebny jest cień.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu AMDK powiązane z tarasem:

Jak udekorować taras lub balkon?

Jak urządzić przytulny balkon lub taras?

jak wybrać i pielęgnować meble na taras?

Szybko rosnące kwiaty na balkon


Komentarze