Suszarka bębnowa – czy warto ją kupić?

Suszarka bębnowa – czy warto ją kupić?

Pralka to niezbędny sprzęt w każdym mieszkaniu, ale suszarka bębnowa wydaje się już niepotrzebnym zbytkiem. Chociaż można się bez niej obejść, korzystanie z automatycznej suszarki niesie za sobą wiele korzyści. Jeżeli zastanawiasz się, czy warto kupić suszarkę bębnową i jak zmieścić ją w małym mieszkaniu, przeczytaj!

Jak działa suszarka bębnowa?

Zasada działania suszarki bębnowej jest prosta. Urządzenie zasysa powietrze z pomieszczenia, podgrzewa je i wtłacza do bębna, w którym znajdują się mokre ubrania. Ciepłe powietrze sprawia, że woda z ubrań paruje, a para wodna kierowana jest do filtra, gdzie się skrapla lub na zewnątrz przez wyciąg wentylacyjny. Modele zaopatrzone w pompę ciepła wykorzystują ogrzane powietrze ponownie, dzięki czemu oszczędzają energię elektryczną. Wykorzystują również niższą temperaturę, więc są bezpieczniejsze dla tkanin. Producenci stale ulepszają suszarki automatyczne.

Suszarka bębnowa – korzyści

Suszarki stają się coraz bardziej popularnych sprzętem w wielu mieszkaniach. Zastanawiasz się, czy warto kupić suszarkę bębnową? Z pewnością urządzenie to ma mnóstwo plusów i znacząco poprawia jakość życia. Suszarka do doskonałe rozwiązanie szczególnie dla osób zapracowanych, lubiących porządek lub robiących często pranie. Przeczytaj, jakie są korzyści posiadania suszarki bębnowej.

suszarka bebnowa

Szybkie suszenie w suszarce bębnowej

Zwykle pranie zajmuje bardzo dużo czasu. Trzeba je wstawić, po zakończonym cyklu wywiesić, zaczekać, aż wyschnie, po czym zebrać, wyprasować i dopiero schować do szafy. Zajmuje to co najmniej kilka godzin, a często nawet dwa dni. Kiedy używasz suszarki bębnowej, cały proces zajmuje 2–3 godziny w zależności od długości cyklu prania i suszenia. Ubrania możesz od razu schować do szafy lub założyć bez czekania na wyschnięcie.

Ubrań z suszarki nie trzeba prasować

Mitem jest, że ubrania z suszarki wyciąga się pogniecione. Jest dokładnie odwrotnie – odpowiedni cykl suszenia z użyciem ciepłego i chłodnego powietrza gwarantuje, że po wyjęciu większość ubrań nie wymaga prasowania. Można je włożyć bezpośrednio do szafy lub założyć.

Suszenie w suszarce usuwa kłaczki

Suszarka bębnowa to świetne rozwiązanie dla właścicieli czworonogów. Każdy opiekun kota lub psa wie, że przy zwierzaku sierść jest wszędzie – także na świeżym praniu. Zamiast pozbywać się czarnych ubrań, warto zainwestować w suszarkę bębnową. Wyciągnięte z niej ubrania nie są oblepione kłaczkami, ponieważ te wyłapywane są przez specjalny filtr. Należy tylko pamiętać o jego regularnym czyszczeniu.

Łatwo wysuszysz duże rzeczy

Suszenie ubrań nie jest tak kłopotliwe, jak pościeli czy kołder albo poduszek. Z suszarką bębnową nie tylko bez trudu odświeżysz te rzeczy, ale też wysuszysz je w kilka godzin. Suszarki są dokładne, a na dodatek pozostawiają pranie przyjemnie miękkie. Ręczniki wysuszone na zwykłej suszarce nigdy nie będą tak przyjemne w dotyku, jak te wyjęte z suszarki bębnowej.

Brak wilgoci w domu

Latem przy pięknej pogodzie wywieszenie ubrań do wyschnięcia na balkonie czy tarasie nie stanowi problemu. Zimą, kiedy na zewnątrz panują niesprzyjające warunki, jedyną opcją jest rozłożenie suszarki z praniem w mieszkaniu. Niestety schnące pranie powoduje, że w pomieszczeniach wzrasta wilgoć powietrza. Bez odpowiedniej cyrkulacji istnieje wysokie ryzyko rozwoju pleśni lub grzybów np. na ścianach. Suszarka bębnowa rozwiązuje ten problem.

Koniec z nieestetycznymi suszarkami

Susząc rzeczy na rozkładanej suszarce w domu, zabierasz sobie miejsce. Dodatkowo stojące pranie szpeci wnętrze. Dzięki suszarce bębnowej pozbędziesz się tego problemu.

Pranie z suszarki jest zawsze idealnie wysuszone i pachnące

Suszenie prania na tradycyjnej suszarce bywa utrudnione. Kiedy panuje deszczowa pogoda i jest chłodno, ubrania schną nawet kilka dni. Rozłożona w mieszkaniu suszarka nie tylko zabiera miejsce i szpeci wnętrze, ale też jest mniej efektywnym sposobem suszenia. Niedosuszone ubrania mogą się niszczyć, dlatego suszarka bębnowa do doskonałe rozwiązanie wszędzie tam, gdzie panuje podwyższona wilgoć powietrza. Ubrania suszą się jedynie kilkadziesiąt minut, są pachnące i idealnie suche.

Wady suszarki bębnowej

Choć suszarka automatyczna do ubrań ma mnóstwo zalet, nie jest także pozbawiona wad. Przede wszystkim jej użytkowanie wiąże się ze zwiększonym zużyciem prądu, więc suszenie ubrań w suszarce jest droższe niż na powietrzu. Ponadto wymaga ona miejsca. Jest to urządzenie wielkości pralki. W małych mieszkaniach trudniej jest wygospodarować wystarczająco dużo przestrzeni. Nie nadaje się także do suszenia każdego rodzaju materiału, więc część ubrań i tak musi schnąć tradycyjnie. Sprzęt jest także stosunkowo drogi, dlatego trzeba być przygotowanym na większy wydatek. Korzyści korzystania z suszarek wciąż jednak przeważają nad wadami.

Jaką suszarkę wybrać?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje suszarek. Modele wywiewowe odprowadzają parę wodną powstałą w czasie suszenia na zewnątrz. Wymagają podłączenia do wentylacji, dlatego są rzadziej spotykane. Dużo popularniejsze są suszarki kondensacyjne, które skraplają parę wodną do specjalnego pojemnika. Wodę należy opróżniać po jednym lub kilku cyklach suszenia – w zależności od modelu. Z jednej strony jest to minus, jednak suszarka tego typu wymaga tylko podłączenia do prądu, dlatego może stać w dowolnym miejscu – szafie w przedpokoju, piwnicy czy garażu.

suszarka i pralka

Wybierając suszarkę, warto także kierować się klasą energetyczną. Nowoczesne modele zużywają dużo mniej prądu niż ich poprzedniczki. Najbardziej energooszczędne są modele z wbudowaną pompą ciepła, które wykorzystują raz nagrzane powietrze. Są one również delikatniejsze dla tkanin, gdyż używają niższych temperatur. Wiele z nich ma praktyczne programy – np. szybkie odświeżanie parą lub suszenie zimnym powietrzem, by ubrania nie wymagały prasowania. Dodatkowym atutem jest także możliwość sterowania smartfonem.

Gdzie umieścić pralkę i suszarkę w małym mieszkaniu? 

Najwygodniejszą opcją na ulokowanie pralki i suszarki jest oddzielna pralnia. Nie każdy jednak ma miejsce na osobne pomieszczenie, szczególnie w niewielkim mieszkaniu. Najczęściej pralkę umieszcza się w łazience bądź kuchni. Podłączenie odpływu w innym miejscu sprawia, że urządzenia te można ustawić np. w przedpokoju i zabudować szafą. Innym sposobem na zaoszczędzenie miejsca jest ustawienie suszarki bezpośrednio na pralce. Nie tylko nie tracimy przestrzeni, ale też wygodniej jest przenosić mokre rzeczy. Dzięki specjalnym łącznikom rozwiązanie to jest bezpieczne i wygodne. Pomiędzy pralką  a suszarką umieszczana jest też wysuwana półka, na której można postawić miskę lub kosz z ubraniami. Inną opcją jest wybór modeli slim, które są węższe niż standardowe, dzięki czemu zmieszczą się w łazience o mniejszych wymiarach.

Pralko–suszarka czy to dobre rozwiązanie?

Do bardzo małych łazienek sprawdzą się również urządzenia dwa w jednym, tzw. pralko–suszarki. Nie różnią się one wymiarami od przeciętnej pralki, dlatego nie zajmują więcej miejsca, a oferują dwie funkcje. Wadą wielu pralko–suszarek jest jednak wyższe zużycie energii i niższa ładowność (suszarki mają większy bęben). Ponadto, aby wysuszyć ubrania, trzeba zaczekać, aż skończy się cykl prania. Urządzenie wykonuje całą pracę w czasie dłuższym niż oddzielna suszarka. Mankamentem jest także fakt, że kiedy sprzęt się zepsuje, tracimy zarówno możliwość suszenia, jak i prania.Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu AMDK powiązane z łazienką:

Funkcjonalna i stylowa łazienka

Łazienka jako miejsce codziennego relaksu

Jak urządzić małą łazienkę w bloku?

Łazienka na poddaszu ze skosami

Jak atrakcyjnie i niedrogo urządzić łazienkę?

Jakie szafki łazienkowe wybrać? 


Komentarze