Ze względu na sezon urlopowy dostawców oraz producentów czas realizacji zamówień może ulec wydłużeniu. Więcej informacji pod numerem tel: 507-712-001 lub poprzez e-maila: biuro@amdk.pl

Jak ochłodzić mieszkanie latem? 7 sposobów na obniżenie temperatury bez klimatyzacji

Jak ochłodzić mieszkanie latem? 7 sposobów na obniżenie temperatury bez klimatyzacji

Latem upały zdarzają się coraz częściej. W niektórych mieszkaniach robi się w tym czasie bardzo gorąco. Jest to szczególnie uciążliwe, w nocy, gdy próbujesz zasnąć. Podpowiadamy, jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji. Wykorzystaj 7 niezawodnych sposobów!

Mieszkanie bez klimatyzacji – jak je ochłodzić?

Upały w naszym kraju zdarzają się coraz częściej. Wysoka temperatura na zewnątrz sprawia, że także wewnątrz również robi się coraz cieplej, co obniża komfort życia i snu. Klimatyzacja nie jest jeszcze standardem w mieszkaniach, dlatego warto znać sposoby na obniżenie temperatury bez niej. Niektóre domy mają dobrą termoizolację i nie nagrzewają się, lecz w blokach nie zawsze można na to liczyć. Dużo zależy także od umiejscowienia okien. Jeżeli wychodzą bezpośrednio na stronę południową, promienie słoneczne wpadają do mieszkania w czasie, kiedy są najbardziej intensywne. Wyższa temperatura w mieszkaniach panuje często także na poddaszu, gdzie mieszkanie nagrzewa się od dachu. Ponadto ciepłe powietrze unosi się do góry.

Jak ochłodzić mieszkanie? Wietrzenie

Najprostszym sposobem na ochłodzenie mieszkania bez klimatyzacji jest wietrzenie. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim najlepiej wietrzyć dom wtedy, kiedy temperatura na zewnątrz jest niższa, czyli wcześnie rano lub nocą. Warto również otworzyć okna po obu stronach mieszkania, aby przyspieszyć wymianę powietrza. Dobrą praktyką jest także uchylanie okien na noc, a zamykanie ich w ciągu dnia, by uniemożliwić napływanie ciepłego powietrza.

Zasłonięcie okien pomaga utrzymać niższą temperaturę

Często mieszkanie nagrzewa się przez intensywne nasłonecznienie. Promienie UV przechodząc przez szybę, nagrzewają pomieszczenie. Zasłonięcie okien redukuje ten proces. Warto zamontować rolety ze specjalną powłoką odbijającą słońce. Szybszym sposobem jest zawieszenie w oknach zwykłych zasłon z dość grubego materiału. Najlepiej sprawdzą się białe lub jasne, które odbijają dużą ilość promieni słonecznych. Przy dużych upałach można zwilżyć zasłony, by efekt schłodzenia był większy.

Rolety termoizolacyjne – sposób na ochłodzenie mieszkania

W dobrze nasłonecznionych mieszkaniach, których okna wychodzą na południową stronę, warto zainwestować w specjalne rolety termoizolacyjne. Zewnętrzne żaluzje skutecznie blokują promienie UV i nie dopuszczają do nagrzewania się wnętrza mieszkania.

Folia przeciwsłoneczna na okna

Zasłonięcie okien roletami zewnętrznymi lub wewnętrznymi skutecznie zapobiega nagrzewaniu się mieszkania, ale także znacząco redukuje ilość światła wpadającego do środka. Jeżeli przebywasz wewnątrz, może być to problemem, dlatego nie każdemu odpowiada to rozwiązanie. Kolejnym sposobem na zredukowanie efektu nagrzewania się mieszkania przez okna jest przyklejenie specjalnej folii na szyby. Odbija ona promienie UV, równocześnie nie zaciemniając wnętrza domu.

Chłodzenie mieszkania lodem – prowizoryczny klimatyzator

Kiedy upały dają się we znaki, w celu ochłodzenia mieszkania możesz wykorzystać zamrożoną wodę. W tym celu wypełnij wodą plastikowe butelki i włóż je na noc do zamrażarki. Plastik jest na tyle elastyczny, że zamarzająca woda nie spowoduje pęknięcia naczynia. Butelki z lodem możesz wykorzystać do obniżenia temperatury, kiedy zacznie być uciążliwa. Po prostu wyjmij je z zamrażalnika i rozłóż po mieszkaniu.

Wentylatory i wiatraki – skuteczny sposób na walkę z upałem

Mimo że wiatraki i wentylatory nie schładzają pomieszczeń, a jedynie mieszają powietrze, dają efekt przyjemnego wiaterku. Urządzenie możesz ustawić w miejscu, w którym pracujesz lub odpoczywasz albo połączyć kilka sposobów na ochłodzenie pomieszczeń. Kiedy przed wiatrakiem postawisz butelki z zamrożoną wodą lub miskę z lodem, efekt chłodzenia będzie spotęgowany. Wiatrak możesz także wykorzystać do przyspieszenia wymiany powietrza i umieścić go przy otwartym oknie wieczorem lub rano.

Nawilżone powietrze to mniejsza odczuwalna temperatura

Ciepło w mieszkaniu jest bardziej uciążliwe, kiedy powietrze jest suche, dlatego warto postawić nawilżacz powietrza. Jeżeli nie masz nawilżacza, spróbuj rozwiesić w mieszkaniu mokre ręczniki. Optymalny poziom wilgoci w mieszkaniu zapewnią także rośliny. Jeżeli chcesz odczuć przyjemniejszy klimat bez konieczności obniżania temperatury, postaw na doniczki z kwiatami.

Jak nie podwyższać temperatury w mieszkaniu?

Wysoka temperatura w mieszkaniu potrafi być bardzo uciążliwa – utrudnia pracę, odpoczynek oraz sen. Jeżeli Twoje mieszkanie nagrzewa się szybko, postaraj się unikać czynności, które dodatkowo nagrzewają wnętrze:

  • Nie otwieraj okien w ciągu dnia – do mieszkania wpływa wtedy mocno nagrzane powietrze z zewnątrz. Zamiast tego otwieraj okna w nocy i zamykaj je rano, kiedy temperatura na zewnątrz zaczyna wzrastać.
  • Unikaj długiego gotowania i pieczenia w gorące dni – przygotowywanie potraw emituje ciepło.
  • Używaj żarówek ledowych, które nie nagrzewają się, a dodatkowo zużywają mniej energii.
  • Staraj się wyłączać wszystkie urządzenia RTV, kiedy ich nie używasz. Choć emitują niewiele ciepła, w gorące dni można odczuć różnicę.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu AMDK powiązane z poradami:

Jak zachować czystość w domu

Jak wybrać wannę?

Jak wyczyścić kaloryfer w środku i na zewnątrz?

Jak funkcjonalnie urządzić garderobę?


Komentarze