Jak wyczyścić kaloryfer w środku i na zewnątrz? Skuteczne triki i porady

Jak wyczyścić kaloryfer w środku i na zewnątrz? Skuteczne triki i porady

Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego warto przygotować na zimę grzejniki. Zarówno te stare żeliwne, jak i nowsze kaloryfery panelowe z czasem zanieczyszczają się od kurzu. Wdychanie go podrażnia drogi oddechowe, szczególnie u alergików. Chcesz wiedzieć, jak wyczyścić kaloryfer panelowy w środku i na zewnątrz, a także jak umyć stary żeliwny grzejnik? W artykule znajdziesz ciekawe i skuteczne sposoby na wyczyszczenie kaloryferów!

Jak wyczyścić grzejnik od kurzu i dlaczego warto?

Kurz osadza się na wszystkich powierzchniach – meblach, tkaninach, a także w różnych zakamarkach. Regularnie ścieramy go z łatwo dostępnych powierzchni czy pierzemy tekstylia, lecz nietrudno jest zapomnieć o sprzątaniu mniej oczywistych miejsc. Kaloryfery są jednymi z nich – szczególnie panelowe z osłonkami. Na pierwszy rzut oka nie widać na nich brudu, który zalega w wąskich szczelinach. Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy, nagle w mieszkaniu zaczyna dziwnie pachnieć „palonym kurzem”. To właśnie znak, że kaloryfer jest brudny wewnątrz. Ciepłe powietrze unosi się, podnosząc ze sobą cząsteczki kurzu zalegające w szczelinach. Z tego powodu alergicy mogą odczuwać silniej swoje dolegliwości. Wyczyszczenie kaloryferów przed sezonem grzewczym jest obowiązkowe, a osoby uczulone na kurz powinny robić to nawet raz w miesiącu.

Czyszczenie kaloryferów – zasady

Zanim przystąpisz do czyszczenia grzejników, zadbaj o kilka ważnych szczegółów.

  • zakręć kaloryfer – zawsze czyść go na zimno,
  • nie stosuj do czyszczenia silnej chemii i ostrych szczotek mogących zarysować powłokę wierzchnią kaloryfera,
  • zabezpiecz podłogę pod grzejnikiem ścierką lub ręcznikiem papierowym,
  • czyść kaloryfer przynajmniej kilka razy w roku, a jeżeli w domu jest alergik – raz w miesiącu.

Jak wyczyścić grzejnik panelowy w środku?

Budowa kaloryferów panelowych sprawia, że w wąskich szczelinach wewnątrz gromadzi się wiele zanieczyszczeń, które trudno jest usunąć. Aby ułatwić sobie pracę, warto przede wszystkim wymontować górną kratkę zabezpieczającą. W niektórych modelach jest ona zamocowana tylko na zatrzaski, które bez trudu zdejmiesz. Czasami jednak przykręcona jest do górnych haków, na których kaloryfer trzyma się ściany. W takim wypadku należy uważać, by grzejnik się nie przechylił i nie doszło do rozszczelnienia instalacji.

kaloryfer panelowy czyszczenie

Drugim krokiem jest odkurzanie wszelkich powierzchniowych zanieczyszczeń. Budowa kaloryfera panelowego sprawia, że ma on dużo zakamarków. Trudno do nich dotrzeć nawet z pomocą specjalnej końcówki do odkurzacza. Choć istnieją specjalne długie szczotki do czyszczenia kaloryferów, usuwają one tylko powierzchowne zabrudzenia. Warto zastosować sprytne sposoby na czyszczenie grzejnika wewnątrz.

Czyszczenie kaloryferów wewnątrz – miotełka do kurzu

To jeden z najprostszych sposobów na wyczyszczenie grzejnika w środku. Jeżeli masz miotełkę do kurzu na długiej, teleskopowej rączce, bez trudu dosięgniesz nią w głąb wąskich kanalików. Warto lekko ją zwilżyć i po kolei wkładać w każdą szczelinę. Taki sposób jest pracochłonny, ale czyszcząc precyzyjnie każdą szparę, zyskujesz pewność, że kaloryfer jest dobrze wyczyszczony. W podobny sposób możesz wykorzystać długi sznurek, wokół którego owiniesz szmatkę z mikrofibry.

Jak wyczyścić kaloryfer w środku suszarką do włosów?

Drugi sprytny sposób na wyczyszczenie wnętrza grzejnika panelowego jest wykorzystanie zwykłej suszarki do włosów. Jeżeli masz ją w domu, ten patent na pewno okaże się przydatny. Przed przystąpieniem do pracy rozłóż pod kaloryferem zwilżoną ścierkę lub ręcznik papierowy. Ustaw suszarkę na tryb turbo i nakieruj nawiew w szczeliny kaloryfera. Dzięki temu w błyskawiczny sposób wydmuchasz zalegający kurz, który przyklei się do zwilżonej szmatki. Część zanieczyszczeń może się jednak unosić w powietrzu, warto więc podczas pracy założyć maseczkę, by ich nie wdychać.

Myjka parowa – szybki sposób na wyczyszczenie grzejnika

czyszczenie kaloryfera myjką parową

Doskonałym patentem na wyczyszczenie szczelin w kaloryferze jest użycie myjki parowej. Wysoka temperatura, para, a także podmuch sprawiają, że kurz usuwany jest szybko i efektywnie. Przed przystąpieniem do pracy zabezpiecz podłogę pod kaloryferem, rozkładając na niej ręcznik. Dzięki temu skroplona woda wraz z zanieczyszczeniami nie zabrudzi paneli. Wyczyszczony w ten sposób grzejnik wystarczy przetrzeć na wierzchu wilgotną ściereczką i gotowe.

Jak wyczyścić żeliwny kaloryfer żeberkowy?

Czyszczenie kaloryferów starszego typu jest łatwiejsze. Budowa żeliwnych grzejników sprawia, że wszelkie zalegające zanieczyszczenia są lepiej widoczne, co dodatkowo motywuje do sprzątania. Na samym początku warto usunąć powierzchowne zabrudzenia za pomocą odkurzacza z wąską końcówką. Warto zaopatrzyć się w specjalną przedłużkę z wąskim wężykiem. Za jej pomocą dotrzesz niemal do każdej szczeliny.

Po usunięciu powierzchownych zanieczyszczeń za pomocą odkurzacza warto przemyć go także na mokro. W tym celu użyj ściereczki zamoczonej w wodzie z dodatkiem płynu do naczyń lub innego detergentu. Jeszcze lepiej sprawdzi się miotełka do kurzu z mikrofibry. Teleskopowa rączka oraz elastyczna końcówka sprawiają, że dotrzesz nią w każdy zakamarek kaloryfera.


Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu AMDK dotyczące porad:

Jak zachować czystość w domu – triki i porady

Jak stworzyć przytulną przestrzeń do pracy w domu

Biała kuchnia – jak ją urządzić

Stylowa i praktyczna toaletka

Funkcjonalny przedpokój w bloku


Komentarze