Ze względu na sezon urlopowy dostawców oraz producentów czas realizacji zamówień może ulec wydłużeniu. Więcej informacji pod numerem tel: 507-712-001 lub poprzez e-maila: biuro@amdk.pl

Jak ustawić łóżko w małej sypialni?

Jak ustawić łóżko w małej sypialni?

Łóżko jest najważniejszym meblem w sypialni, a od jego rozmiaru i doboru materaca zależy komfort snu. Niewielka sypialnia w bloku może być problematyczna do urządzenia – szczególnie jeżeli zależy Ci na wygodnym łóżku dwuosobowym. Podpowiadamy, jaki model wybrać oraz jak ustawić łóżko w małej sypialni, by zachować funkcjonalność i estetykę.

Jakie łóżko wybrać do małej sypialni?

Ograniczony metraż pomieszczeń stwarza wyzwania aranżacyjne. Tak samo jest w przypadku małej sypialni w bloku. Przede wszystkim należy do niej wybrać łóżko dwuosobowe w odpowiednim rozmiarze. Szerokość 180 czy 200 cm jest niezwykle wygodna dla dwóch osób, jednak mając niewielki metraż, warto iść na kompromisy. Łóżko dwuosobowe 160x200 zapewnia komfort snu, a równocześnie nie zabiera cennego miejsca w sypialni.

Warto także pomyśleć o modelu o lekkiej konstrukcji. Drewniana, niska rama sprawdzi się lepiej niż tapicerowana i zdobiona. Jeżeli zależy Ci na obiciu, postaw na łóżko kontynentalne, którego materac ułożony jest bezpośrednio na skrzyni. Dzięki takiej konstrukcji nie ma ono ram bocznych, więc szerokość całego mebla jest równa wymiarowi powierzchni spania. Wybierając łóżko z pojemnikiem na pościel, możesz także zagospodarować miejsce pod posłaniem, dzięki czemu do schowania ubrań wystarczy mniejsza szafa lub komoda.

Mała sypialnia w bloku – jakie meble?

Łóżko w sypialni jest najważniejsze, a jego ustawienie ma decydujący wpływ na jakość i komfort użytkowania pomieszczenia. Rezygnacja z dodatkowych mebli pozwala na wygodniejsze ustawienie łóżka, dlatego warto się zastanowić, co jest niezbędne. W sypialni warto ustawić stoliki nocne, które posłużą do postawienia lamp czy odłożenia podręcznych rzeczy – telefonu, książki czy okularów. Szafki nocne nie zajmują dodatkowego miejsca, ponieważ bez względu na ich obecność należy pozostawić odpowiedni odstęp od łóżka do ścian. Powinno to być min. 50 cm, by można było swobodnie się poruszać.

Kolejnym ważnym meblem w sypialni jest szafa. Jeżeli jednak brakuje na nią miejsca, możesz pozostawić w sypialni jedynie komodę z bielizną, a szafę przenieść do przedpokoju. Zamiast dużego mebla warto również postawić na mniejsze, w których zmieszczą się najpotrzebniejsze rzeczy. Zamiast zamkniętej szafy sprawdzi się także stojący wieszak na ubrania często używane. Te noszone rzadziej lub sezonowe, warto schować w pojemniku łóżka lub większej szafie w przedpokoju. Ciekawym rozwiązaniem jest także wykorzystanie miejsca nad łóżkiem i zawieszenie szafek ściennych, w których również można przechowywać ubrania i inne przedmioty.

Rozkładane łóżko do małej sypialni

Alternatywą dla zwykłego łóżka jest rozkładana kanapa. Czy  sprawdzi się w małej sypialni? Kiedy pomieszczenie przeznaczone do spania, pełni także inne funkcje – np. pokoju dziennego, rozkładany narożnik jest doskonałym rozwiązaniem. Umożliwia uprzątnięcie pościeli i zapewnia miejsce do siedzenia dla domowników i gości. Rozkładana kanapa nie jest jednak najlepszym rozwiązaniem do osobnej sypialni, w której nie trzeba składać łóżka. Jeżeli rozłożone zajmuje zbyt dużo miejsca i utrudnia korzystanie z innych mebli, zmiany wymaga cała aranżacja.

Łóżko w małej sypialni – odpowiednie miejsce

Kiedy łóżko jest już wybrane, warto zastanowić się nad optymalnym ustawieniem. W małych lub wąskich sypialniach wiele osób umieszcza łóżko przy ścianie, dzięki czemu ma więcej miejsca na pozostałe meble. Wadą tego rozwiązania jest brak dostępu z dwóch stron. Warto ustawić łóżko pośrodku pomieszczenia tak, aby dwie osoby miały do niego swobodne dojście. Jeżeli szerokość sypialni na to pozwala, łóżko powinno stanąć przy krótszej ścianie. Dzięki temu pozostałą przestrzeń wykorzystasz na ustawienie innych mebli.

Łóżko do małej sypialni – ustawienie pod oknem

Ustawienie łóżka przy oknie ma wiele wad. Przede wszystkim trudniej jest je otworzyć czy umyć. W wielu mieszkaniach pod parapetem znajdują się kaloryfery, a łóżko ustawione w tym miejscu blokuje emisję ciepła w okresie grzewczym. Ponadto w pobliżu grzejnika powietrze jest zbyt suche i niekorzystnie wpływa na zdrowie. Spanie bezpośrednio przy otwartym oknie w chłodne noce może się za to skończyć przeziębieniem. Kolejną przeszkodą jest światło latarni ulicznych padające na twarz i utrudniające zasypianie.

Niekiedy jednak łóżko koło okna to jedyne rozsądne rozwiązanie w małej sypialni. Warto wtedy pamiętać o zamykaniu okien w niepogodę, a także zainwestować w ciemne zasłony typu blackout, które zapobiegną wybudzaniu się przez światło z ulicy. Dobrą praktyką jest stosowanie nawilżaczy powietrza w sypialni, szczególnie okresie zimowym.

Mała sypialnia z antresolą

To rozwiązanie częściej stosowane jest w pokojach dziecięcych, ale jeżeli masz wysoki sufit, łóżko na antresoli możesz umieścić także w sypialni dla pary. Takie ustawienie oszczędza sporo miejsca. Pod antresolą zmieści się toaletka, komoda czy szafa na ubrania. Łóżko na antresoli zapewnia także większą prywatność i wygląda stylowo. Ciekawą opcją jest także rozwiązanie odwrotne – umieszczenie antresoli nad łóżkiem. Na górze można zorganizować np. kącik do pracy czy mini garderobę.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu AMDK powiązane z sypialnią:

Jakie meble wybrać do wąskiej sypialni?

Jak stworzyć przytulną sypialnię?

Jaki kolor łóżka wybrać do sypialni?

Jakie łóżko wybrać do małej sypialni?

W jaki sposób najlepiej ustawić łóżko w sypialni?


Komentarze