Jak zmieścić dwa łóżka w małym pokoju?

Jak zmieścić dwa łóżka w małym pokoju?

Jak zmieścić dwa łóżka w małym pokoju?

Aranżacja małych przestrzeni stanowi ogromne wyzwanie. Szczególnie trudne jest zaplanowanie układu pokoju dla dwóch osób, które potrzebują oddzielnych łóżek. Istnieje jednak wiele sposobów na to, by zaaranżować przestrzeń niewielkiego pokoju tak, aby był funkcjonalny i przytulny. Potrzebujesz zmieścić dwa łóżka w jednej sypialni? Sprawdź, jak to zrobić!

Pokój dla rodzeństwa - łóżko piętrowe czy pojedyncze łóżka?

Najczęściej przed wyzwaniem zmieszczenia dwóch łóżek w jednym pokoju stają osoby posiadające niewielkie mieszkanie i dzieci. Jeżeli masz dwójkę pociech, ale tylko jeden pokój do dyspozycji, ten artykuł jest dla Ciebie! Sypialnia dziecięca jest trudna do zaaranżowania, dlatego że nie jest jedynie pokojem do spania. Dziecko spędza w nim większość czasu i niezależnie od wieku potrzebuje miejsca do zabawy, nauki i relaksu.

Pokój rodzeństwa musi pomieścić nie tylko dwa łóżka, ale też dwa biurka, by każde z dzieci miało komfortowe warunki do nauki. Starsze pociechy cenią sobie prywatność, dlatego warto jest zapewnić im również osobne miejsce do przechowywania swoich rzeczy. Wtedy nagle okazuje się, że w niewielkim pokoju musisz zmieścić też szafy czy regały w podwójnej liczbie! Doskonałym rozwiązaniem dla starszych dzieci i nastolatków dzielących pokój jest łóżko piętrowe. Pojedyncze łóżka sprawdzą się wtedy, kiedy masz do dyspozycji więcej miejsca lub zdecydujesz się na wąskie biurka oraz regały.

Jak zmieścić dwa łóżka jednej sypialni?

Zanim Twoje dzieci zaczną naukę w szkole, nie potrzebują osobnych biurek. Wystarczy im stoliczek, przy którym będą mogły usiąść razem podczas zabawy. Na niewielkim metrażu z powodzeniem zmieścisz też dwa łóżeczka w rozmiarze 160x80 cm, które zdecydowanie wystarczą dla przedszkolaków. Im dzieci są starsze, tym więcej miejsca potrzebują. Meble dedykowane dzieciom są jednak dość wąskie, dzięki czemu da się je pomieścić w jednym, nawet niedużym pokoju. Jak je ustawić, by układ był jak najbardziej funkcjonalny?

  • symetryczne ustawienie łóżek

symetryczne ustawienie łóżek

Najpopularniejszym sposobem ustawienia mebli w pokoju dziecięcym jest układ symetryczny. Umieszczenie łóżek wzdłuż przeciwległych ścian pomieszczenia ma wiele plusów. Przede wszystkim przestrzeń zostaje umownie podzielona i każde z dzieci zyskuje swoją “połowę” pokoju. Obok łóżek znaleźć się mogą biurka, szafy czy regały, dzięki czemu dzieci mają zapewnione miejsce do spania, nauki i przechowywania. Po środku natomiast pozostaje dużo miejsca na wspólną zabawę.

  • łóżka wzdłuż jednej ściany

łóżka wzdłuż jednej ściany

Jeżeli pokój ma podłużny kształt, dwa łóżka naprzeciwko siebie się nie zmieszczą lub będą stały za blisko. Taki układ może być niekomfortowy dla dzieci. W takiej sytuacji warto ustawić łóżka wzdłuż dłuższej ściany, a po przeciwnej stronie pozostałe meble. Podobnie jak w przypadku symetrycznego układu, dzieci zyskują swoją przestrzeń.

  • w kształcie litery L

łóżka ustawione w literę L

Takie rozwiązanie jest ciekawsze i sprawdzi w przypadku młodszych dzieci. Łóżka zajmą jeden z kątów pokoju, natomiast pozostała część może być zagospodarowana jako miejsce do zabawy i przechowywania.

Jak zaoszczędzić miejsce? Łóżka rozkładane i piętrowe

Dwa komplety mebli zajmują sporo miejsca. Jeżeli pokój ma naprawdę niewielki metraż i liczy się każdy centymetr, warto zdecydować się na funkcjonalne rozwiązania. Są to między innymi łóżka składane, piętrowe, modułowe czy coraz popularniejszy półkotapczan!

Łóżko piętrowe - kiedy sprawdzi się najlepiej?

Najprostsze rozwiązania są często najlepsze. Łóżko piętrowe jest dwuosobowe, a zajmuje tyle powierzchni co pojedyncze. Pozwala to zaoszczędzić mnóstwo miejsca na inne meble lub zachować sporo wolnej przestrzeni. Ponadto dzieci kochają takie rozwiązania! Na rynku znajdziesz łóżeczka w różnych fantazyjnych kształtach, np. domku. Drabinki, schodki, płotki, a nawet zjeżdżalnie czy siatki - takie elementy możesz zamontować samodzielnie lub kupić gotowy moduł. Dzięki temu zapewnisz swoim pociechom nie tylko miejsce do spania, ale także zabawy. Pamiętaj jednak, że łóżko piętrowe niekoniecznie jest odpowiednie dla bardzo małych dzieci, dla których spanie na wysokości może skończyć się niebezpiecznym upadkiem. Z myślą o starszych wybierz model ze szczebelkami lub barierką. Zastanów się także czy rodzeństwo dogada się między sobą w kwestii tego, kto zajmie górne posłanie. Jest ono atrakcyjniejsze ze względu na możliwość wspinaczki, a także zapewnia większą prywatność.

Alternatywa dla łóżka piętrowego - łóżko z wysuwanym materacem

Tam, gdzie łóżko piętrowe się nie zmieści, np. na poddaszu ze skosami, sprawdzi się alternatywne rozwiązanie. Łóżko wysuwane jest wyposażone w drugi materac, który w ciągu dnia jest schowany, a na noc zamienia się w dodatkowe posłanie. Takie łóżko jest też dużo bezpieczniejsze dla młodszych dzieci. Wybierz model wyposażony w szufladę, dzięki czemu zyskasz miejsce do przechowywania pościeli w ciągu dnia. Taki mebel wygląda jak zwykłe pojedyncze łóżko, ale w rzeczywistości to bardzo funkcjonalne łóżko dwuosobowe dla rodzeństwa!

Łóżko rozkładane - ponadczasowy mebel dwa w jednym

Do niewielkiego pokoju idealnie pasuje łóżko rozkładane. W ciągu dnia zamienia się w mini sofę lub wygodny fotel. Może służyć jako miejsce do odpoczynku, czytania czy przyjmowania gości. Ze względu na to, że wymaga składania, jest raczej odpowiednie dla starszych dzieci, które samodzielnie poradzą sobie z tą czynnością. Warto wybrać model zaopatrzony w szufladę na pościel, aby łatwiej było utrzymać porządek. Decydując się na takie rozwiązanie łatwiej zmieścić dwa łóżka w jednej sypialni niż kupując pojedyncze łóżka.

Półkotapczan - sprytne rozwiązanie do ciasnych pokoi

Łóżko w szafie to mebel znany od dawna, jednak ponownie zyskujący na popularności. Po złożeniu wygląda jak zamknięta szafa i zajmuje naprawdę niewiele miejsca. Jest doskonałym wyborem do wyjątkowo niewielkich przestrzeni, w których liczy się każdy centymetr. Do pokoju dziecięcego lub młodzieżowego najlepiej wybrać półkotapczan ze specjalnym ukrytym blatem. Dzięki takiemu rozwiązaniu, łóżko po złożeniu zamienia się w biurko do odrabiania lekcji! Jest to też doskonała opcja dla uczniów i studentów, którzy na co dzień mieszkają w internacie lub akademiku, a w weekendy oraz ferie dzielą pokój z młodszym rodzeństwem. Takie łóżko rozkładane z powodzeniem zastępuje łóżko pojedyncze, a równocześnie nie zajmuje miejsca.

Jak zaoszczędzić powierzchnię? Łóżko modułowe

Sposobem na oszczędność miejsca jest też łóżko modułowe. Jest wiele dostępnych wariantów m. in. posłanie z nadbudową z szafką lub regałem do przechowywania rzeczy lub łóżko piętrowe z biurkiem. Umieszczenie modułów jeden na drugim pozwala zaoszczędzić powierzchnię pokoju. Łóżko modułowe jest też doskonałą alternatywą dla łóżek piętrowych. Jeżeli Twoje dzieci lubią spać na górze - spraw im radość stwarzając ku temu okazję!

Łóżko dwuosobowe czy dwa pojedyncze łóżka do sypialni?

Powszechnie stosowanym rozwiązaniem w sypialniach małżeńskich jest duże łóżko podwójne, jednak nie jest to jedyna opcja. Coraz więcej par decyduje się na oddzielne łóżka ze względu na większy komfort snu. Dzięki temu można wybrać materace odpowiednie do wagi ciała czy kołdrę, która zapewni komfort termiczny. Dwa łóżka pojedyncze zsunięte ze sobą gwarantują bliskość i nie zajmują więcej miejsca niż łóżko podwójne. W razie potrzeby można je rozsunąć i podzielić stolikiem lub szafką nocną. Jeżeli chcesz urządzić pokój dla gości dwa łóżka w jednej sypialni to dużo korzystniejsze rozwiązanie niż podwójne łóżko, w którym mogłyby spać tylko bliskie sobie osoby.


Komentarze