Pokój dla brata i siostry - jak zaaranżować sypialnię dla rodzeństwa?

Pokój dla brata i siostry - jak zaaranżować sypialnię dla rodzeństwa?

W niewielkich mieszkaniach w blokach często brakuje miejsca na osobne pokoje dla każdego dziecka, więc pokój dla rodzeństwa jest jedyną opcją. Urządzenie go dla dwójki pociech jest ogromnym wyzwaniem. Jeszcze trudniej zaaranżować sypialnię dla rodzeństwa różnej płci. Przedstawiamy pomysły jak urządzić pokój dla brata i siostry.

Pokój dla rodzeństwa różnej płci – pomysły

Zanim przystąpisz do urządzania pokoju rodzeństwa, dokładnie zaplanuj przestrzeń. Pamiętaj o tym, że w pokoju dwójki dzieci musi zmieścić się dużo więcej mebli – dwa łóżka oraz biurka jeżeli pociechy chodzą już do szkoły. Dodatkowo potrzebne jest miejsce do przechowywania.

Ważnym aspektem jest także kwestia tego, czy pokój zostanie symetrycznie podzielony na dwie części, czy też dzieci będą miały przewagę wspólnej przestrzeni, a osobne będą tylko łóżka. Możliwości jest wiele. Strefy można wyraźnie zaznaczyć np. za pomocą kolorów i wystroju lub też fizycznie podzielić pokój regałem czy parawanem. Jeśli szukasz mebli do pokoju młodzieżowego znajdziesz je tutaj .

Pokój dla brata i siostry w dwóch kolorach

Jedną z naszych propozycji jest podzielenie pokoju dla rodzeństwa na pół. Warto zachować w nim symetrię, dzięki czemu żadne dziecko nie poczuje się gorzej potraktowane. Niezależnie od wieku młodych lokatorów należy wyposażyć pokój w dwa komplety mebli. Podstawowym sprzętem jest łóżko. Najlepiej byłoby, gdyby każda pociecha miała swoje ustawione po przeciwnych stronach pokoju. Odpowiedni dystans między dziećmi i własna przestrzeń korzystnie wpłynie na ich komfort. Tutaj znajdziesz duży wybór łóżek młodzieżowych.

Odrębność obu stref warto podkreślić kolorami. Jeżeli dzieci wybiorą je samodzielnie, mocniej zaangażują się w proces urządzania i będą bardziej zadowolone z efektu końcowego. Aby cała aranżacja była spójna, warto wymieszać akcenty każdego z wybranych kolorów. Jeżeli po stronie chłopca ściany są pomalowane na zielono, niech dziewczęca część pokoju będzie ozdobiona dekoracjami w tym odcieniu. Innym pomysłem jest wykorzystanie farby kredowej i stworzenie ściany, po której dzieci będą mogły rysować. Dzięki temu same ozdobią swoje części pokoju.

Jak zaaranżować mały pokój dla brata i siostry?

Jeżeli masz do dyspozycji niewielki pokój dla rodzeństwa, część przestrzeni musi być wspólna. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku jest łóżko piętrowe, które pozwala zaoszczędzić sporo miejsca. Pozostała część pokoju powinna być podzielona tak, żeby każde z dzieci miało swój osobny kącik do zabawy lub odpoczynku. Jeżeli jest taka potrzeba, w pokoju powinny się także znaleźć dwa biurka z wygodnymi krzesłami. Odrębny charakter dwóch części pokoju można podkreślić ozdobami oraz dodatkami. Po stronie dziewczynki mogą to być pluszaki, kolorowe ramki ze zdjęciami czy inne dekoracje. Chłopięcą część pokoju podkreśl fototapetą z samochodem albo gadżetami z lego.

Pokój dla rodzeństwa w neutralnym kolorze

Pokój dla rodzeństwa nie musi być wyraźnie podzielony na dwie osobne strefy, nawet jeżeli dzieci są innej płci. Doskonale sprawdzi się także neutralny wystrój. Postaw na drewniane meble oraz stonowaną kolorystykę. Najlepiej wybrać jasne kolory ścian, które sprawią, że pokój będzie się wydawał optycznie większy. Dodatkowo będzie uniwersalny bez względu na wiek dzieci, więc z czasem nie będzie wymagał zmiany mebli.

Od początku warto wybrać łóżka 80x200 cm, które będą wygodne także dla nastolatków. Dobrym pomysłem jest postawienie na modele z dodatkowym wyposażeniem np. z szufladami na pościel, które umożliwią schowanie sezonowych ubrań czy zabawek. Oszczędność miejsca w pokoju dla dwójki dzieci jest bardzo ważna, bo dzięki niej zmieszczą się tam wszelkie niezbędne rzeczy takie jak biurka czy szafki. Warto także pomyśleć o regałach na książki i inne przedmioty. Jeżeli w pokoju zabraknie miejsca na dwie szafy na ubrania, warto wybrać jedną pojemną lub niewielkie komody na bieliznę i najpotrzebniejsze rzeczy. Pozostałe rzeczy wystarczy przenieść do rodzinnej szafy w przedpokoju czy salonie.

Łóżka z antresolą do pokoju brata i siostry

Łóżko z antresolą to doskonałe rozwiązanie dla starszych dzieci. Jeżeli pokój jest dość mały, posłanie umieszczone na wysokości pomaga zaoszczędzić sporo miejsca. Pod nim zmieści się biurko przeznaczone do odrabiania lekcji czy na komputer albo szafa na ubrania. Dzięki łóżkom piętrowym z antresolą pokój dla rodzeństwa może mieć symetryczny układ nawet w przypadku niewielkiego metrażu.

Pokój przedzielony na pół dla rodzeństwa różnej płci

Przedzielenie pokoju na pół sprawdzi się w przypadku starszych dzieci, które potrzebują dla siebie prywatności. Pokój dla rodzeństwa różnej płci można fizycznie podzielić np. regałem. Inną opcją jest ułożenie mebli w taki sposób, by każde z dzieci miało własny ustronny kącik. Dobrze, jeżeli pomieszczenie ma nieregularny układ – np. wnęki, w których można umieścić łóżka. Dzięki temu rodzeństwo w jednym pokoju ma zapewnione ustronne miejsca do odpoczynku. Ciekawą opcją są także kotary, które można zasunąć lub parawan ustawiony na środku. Te rozwiązania sprawdzą się najlepiej w dużym pokoju, w którym nawet po podzieleniu przestrzeni wygodnie będzie swobodnie chodzić.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu AMDK powiązane z dziećmi i młodzieżą:

Wybierz najmodniejsze łóżko młodzieżowe do pokoju

Jakie meble do sypialni wybrać dla dzieci w różnym wieku?

Praktyczne łóżka piętrowe

Jak uatrakcyjnić dziecięcą sypialnię?


Komentarze