Polska ceramika znowu modna! Poznaj legendarne marki

Polska ceramika znowu modna! Poznaj legendarne marki

Polska ceramika znowu modna! Poznaj legendarne marki

W okresie PRL w każdym domu można było znaleźć ręcznie wytwarzaną i malowaną ceramikę. Na pewien czas naczynia i ozdoby rodzimej produkcji zostały zapomniane, ale dziś wracają do łask! Kultowe figurki z Ćmielowa czy wytwory z fajansu bolesławieckiej manufaktury kosztują majątek i są obiektem pożądania nie tylko kolekcjonerów, ale także osób zainteresowanych wystrojem vintage. Sprawdź, które marki z długą tradycją wciąż działają i jakie kultowe produkty możesz mieć w swoim domu!

Polska porcelana i ceramika - powrót do PRL

W PRL manufaktury produkujące ceramikę były bardzo popularne. Wiele z nich działało od XVIII lub XIX wieku, a niektóre wciąż wytwarzają wspaniałą ceramikę. W erze masowej produkcji wartościowe staje się to, co unikatowe, wykonane ręcznie. Do łask wracają meble z ery PRL, ale inne przedmioty vintage także są coraz częściej spotykane w domach. Modna jest ceramika, szczególnie porcelana.

Jest to szlachetny materiał. Została wynaleziona w Chinach. Charakteryzuje się piękną barwą, lekkością, a zarazem trwałością. Szczególnie ta wykonana ręcznie i zaprojektowana przez znanych producentów, jest pożądana i kosztowna. Prawdziwą gratką dla kolekcjonerów jest porcelana przedwojenna, ale ceramika z okresu PRL również jest doceniana. Tradycyjna polska ceramika jest wciąż produkowana przez niektóre zakłady.

Bolesławiec - kilkusetletnia tradycja i wyjątkowe wzornictwo

Manufaktura Bolesławiec to niekwestionowany lider na polskim rynku ceramicznym. Wytwory firmy sprzedawane są na całym świecie. Okolice Bolesławca są bogate w złoża glin. Już w XV wieku powstały tam pierwsze zakłady garncarskie. Z czasem przemysł zaczął się rozwijać. W 1753 powstało tam największe naczynie na świecie, tzw. Wielki Garniec o pojemności 2000 litrów! Jego replikę można zobaczyć w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. 

Klasyczny zestaw porcelany

II wojna światowa zniszczyła fabryki, ale już w 1945 rozpoczęto odbudowę. Rok później Bolesławiec wznowił działalność dzięki prof. Tadeuszowi Szafranowi. W latach 80. do pracy wróciły kolejne fabryki, które działają do dziś. Charakterystyczną cechą ceramiki z Bolesławca jest stempelkowa metoda zdobienia, dzięki której wytwory zachowały niezmienny charakter przez kilkaset lat. Na początku dominował kolor niebieski, który do dziś jest rozpoznawalną cechą bolesławieckiej ceramiki. Z czasem dodano inne wzory, lecz wciąż trójkąciki, groszki i rybie łuski sprawiają, że ceramika z Bolesławca wyróżnia się na tle innych. Tradycyjna polska ceramika z Bolesławca jest ceniona na całym świecie.

Manufaktura cieszy się renomą, gdyż wszystkie naczynia są kształtowane i malowane ręcznie. Unowocześnienie technologii produkcji sprawiło, że kultowa ceramika z Bolesławca jest przystosowana do użytku w piekarnikach i mycia w zmywarce. Dzięki temu współcześnie możesz się nią cieszyć w swoim domu bez obaw o trwałość. Oryginalne produkty manufaktury rozpoznasz po owalnym logo z literą B. Niektóre produkty podpisywane są także pędzlem przez zdobnika. 

Polskie fabryki porcelany - Ćmielów, Chodzież i Lubiana

Ćmielów, Chodzież i Lubiana S.A. działają obecnie razem połączone przez Polską Grupę Porcelanową. Najdłużej istniejącym zakładem produkującym porcelanę na ziemiach polskich był Ćmielów. Został założony w 1790 roku przez stowarzyszenie garncarzy. Fabryka rozwijała się, produkując naczynia z gliny i fajansu. Prawdziwy rozkwit i przełom w historii Ćmielowa nastąpił jednak pod koniec lat 30. XIX wieku, kiedy dyrektorem został Gabriel Weiss. Rozbudował on fabrykę, a w 1838 roku rozpoczął produkcję porcelany. 

Manufaktura w Chodzieży została założona przez dwóch kupców w 1852 roku, jednak produkcja porcelany rozpoczęła się tam w 1896 po przejęciu zakładu przez wytwórnię w Annabergu. W czasie okupacji fabryka działała pod niemieckim szyldem, a po wycofaniu się wojsk została podpalona. Udało się jednak wznowić działalność po wojnie. W 2013 roku zakład z Chodzieży połączył siły z fabryką z Ćmielowa. Pięć lat później dołączyła do nich Lubiana S. A.

Komplet porcelany

Fabryka w Ćmielowie słynęła z produkcji porcelanowych serwisów do kawy. Kultowym jest pochodzący z przełomu lat 20. i 30. zestaw Empire zaprojektowany na zamówienie Ignacego Mościckiego. W latach 50. i 60. zakład produkował kolorowe i odważne serwisy wyróżniające się na tle szarych wyrobów PRL. W tym samym czasie tworzono też charakterystyczne porcelanowe figurki z Ćmielowa. 

Dziś Ćmielów i Chodzież kultywują tradycję produkcji tradycyjnej porcelany. Ich cechą charakterystyczną jest delikatne wzornictwo - biel w połączeniu z subtelnymi złoceniami. Zestawy porcelany Ćmielów wyglądają luksusowo i tradycyjnie. Fabryka nie pozostaje obojętna na potrzeby mniej wymagających klientów i produkuje także zastawy do codziennego użytku, które  można myć w zmywarkach. W 2013 powstał też oddział Ćmielów Design Studio realizujący projekty współczesnych artystów. 

Kristoff - wałbrzyska marka z burzliwą tradycją

Manufaktura Kristoff została założona w 1831 roku przez Carla Kristera. W czasie swojej działalności wielokrotnie zmieniała właścicieli, nazwę i logo. Od 2010 funkcjonowała jako Fabryka porcelany Krzysztof. Niedawno fabryka porcelany z Wałbrzycha ogłosiła koniec działalności po niemal 200 latach. Może to być ostatnia okazja, by nabyć cenną ceramikę po okazyjnej cenie. 

Najbardziej kultowym wytworem manufaktury jest kolekcja Fryderyka, która zagrała w wielu popularnych produkcjach telewizyjnych. Stylem nawiązuje do baroku. Dzięki delikatnym kwiatowym zdobieniom jest ponadczasowa. Innymi cennymi produktami wałbrzyskiego zakładu były powojenne wazony Rock’n’Roll Danuty Duszniak oraz talerze i patery inspirowane twórczością Picassa zaprojektowane przez Teresę Waligórską. Polska ceramika produkcji firmy Krzysztof cieszy się renomą i uznaniem nie tylko w kraju.

Włocławek - kujawska fabryka fajansu

Pierwszą fabrykę we Włocławku uruchomiono w 1837 roku. Fajansowe produkty zdobiono kunsztownie motywami kwiatowymi, dzięki czemu wyglądały jak małe dzieła sztuki. W okresie PRL projektowano modne wtedy naczynia w stylu new look o wydłużonych kształtach i geometrycznym zdobnictwie. Fabryka z Włocławka upadła w 1990 roku przez problemy finansowe, ale jej działalność została wznowiona na początku XXI w. Powrócono też do tradycyjnych zdobień. Cecha charakterystyczna ceramiki z Włocławka to motyw kwiatowy, a najczęściej spotykane kolory to brąz, kobalt i purpura.

Tułowice i Karolina - ceramika o oryginalnych formach i wzorach

Warto wspomnieć także dwóch zakładach ceramicznych z długą tradycją, które powstały jeszcze w XIX wieku. Zakład w Tułowicach został założony w 1852 roku i działał aż do wybuchu wojny. Po niej wznowił działalność i jak wiele manufaktur wprowadził nowoczesne wzornictwo. Bardzo popularnym wtedy produktem była patera Telewizor projektu Kazimierza Kowalskiego. Kształtem przypominała ekran kineskopowy. Obecnie manufaktura produkuje zarówno wysokiej klasy porcelanę, jak i zastawę użytkową. Dominują wzory kwiatowe w różnych kolorach oraz złocenia.

Zestaw porcelanowy

Zakład Porcelany Stołowej Karolina z Jaworzyny Śląskiej istnieje od 1860 roku i od początku zajmuje się produkcją najlepszej jakości porcelany. Dawniej charakterystycznym wzorem był zwiebelmuster (niebieska cebula), dziś przeważa klasyczna, biała porcelana. Ciekawostką jest, że w latach 30. zakład uzyskał licencję na produkcję ceramiki z wizerunkiem Myszki Miki. Większość wyrobów uległa jednak zniszczeniu. Dziś polska porcelana produkcji zakładu Karolina jest obecna na wielu stołach w prywatnych domach i restauracjach.

Tradycyjna polska ceramika i porcelana jest ceniona na całym świecie. Szczególnie kosztowna jest porcelana przedwojenna i z okresu PRL, jednak legendarni producenci działają do dziś. Renoma fabryk i manufaktur oraz długoletnia tradycja sprawiają, że polska ceramika wyróżnia się doskonałą jakością, trwałością i ponadczasowym pięknem.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu AMDK dotyczące kuchni:

Urządzamy kuchnię w stylu angielskim

Jak urządzić salon połączony z kuchnią?

Wybieramy meble do kuchni

Modne kolory ścian do kuchni 

Kolor écru we wnętrzach - z czym go połączyć


Komentarze