Najczęstsze Błędy w Urządzaniu Kuchni

Najczęstsze Błędy w Urządzaniu Kuchni

O funkcjonalnej kuchni już pisaliśmy. Jednak aranżacja kuchennej przestrzeni to temat rzeka. Popełnione w trakcie jej projektowania i urządzania błędy oznaczają późniejszy brak komfortu w użytkowaniu kuchni. Dlatego warto uczyć się na błędach innych. Przygotowaliśmy zestawienie najczęstszych z nich.

Kuchnia Bianka

Kuchnia Bianka - przykład ergonomicznej aranżacji kuchni

Zła wysokość blatów kuchennych

Standardowe 85 cm będzie niewystarczające w przypadku osób o wysokim wzroście (>190cm) i może skutkować permanentnym bólem kręgosłupa. Z kolei niskie osoby powinny poszukać mebli o blatach niższych niż standardowe.

Zbyt mały metraż

To jeden z trudniejszych do rozwiązania problemów. Gotowanie we dwójkę w malutkiej kuchni to mało komfortowa przepychanka. Jeżeli nie mamy możliwości powiększenia metrażu kuchni lepiej unikać samodzielnej aranżacji. Zdajmy się na profesjonalistę, który zaprojektuje dla nas kuchnię maksymalnie funkcjonalną.

Złe oświetlenie

To mankament, który szczególnie odczujemy wieczorami oraz w sezonie jesienno-zimowym, gdy dni są wyjątkowo krótkie i często pochmurne. Najlepsze oświetlenie kuchni to kilka źródeł łagodnego światła. Jeśli zdecydujemy się tylko na lampę sufitową krojąc czy gotując po zmroku będziemy zmagać się ze zbyt słabym oświetleniem. Z kolei zamontowane pod szafkami wiszącymi lampki dające zbyt ostre światło mogą razić nas w oczy.

Umiejscowienie blatów z kuchenką oraz zlewozmywaka na przeciwległych ścianach

Konsekwencją takiego układu będzie nieustanne przemieszczanie się z gorącymi lub mokrymi naczyniami. Problem nasili się zwłaszcza w kuchniach o większym metrażu. Nieprzyjemny bonus: wiecznie zachlapana podłoga…

Brak kafelek/płytek za blatami roboczymi i kuchenką

Taka „oszczędność” zemści się bardzo szybko: poplamione ściany będą wymagały częstego malowania. W efekcie widoczna będzie różnica odcieni ścian wokół kuchenki i blatów oraz w pozostałej części kuchni. Najpraktyczniejszym rozwiązaniem jest montaż pytek bądź kafelek o gładkiej (a więc łatwiej, jeśli chodzi o utrzymanie czystości) fakturze.

Kuchnia Rose

Kuchnia Rose

Duża ilość otwartych szafek i półek

Otwarte szafki wymagają codziennego ścierania kurzu. Widoczne w nich naczynia czy przyprawy również trzeba utrzymywać we wzorowym porządku. Gotowanie z przyjaciółmi? Istnieje ryzyko, że nasza kuchnia nie będzie prezentowała się zbyt korzystnie.

Zbyt mała ilość miejsca przy zlewozmywaku

Przygotowanie kilkudaniowej kolacji bądź sprzątanie po większej liczbie gości (zwłaszcza, jeśli sprzątamy sami) może stać się udręką: szybko zabraknie nam miejsca do odkładania czystych naczyń i będziemy musieli sprzątać partiami.

Ciemne meble i ściany

Jednolita, ciemna aranżacja kuchni da przytłaczający efekt, który spotęguje się jeszcze bardziej, jeśli pomieszczenie jest niewielkie. Jeżeli bardzo podobają nam się ciemne meble kuchenne, zestawmy je z jasnymi ścianami czy kafelkami – kontrast nieco ożywi wnętrze.

Zostawienie pustej przestrzeni nad górnymi szafkami

Właśnie tam zwykle lądują naczynia i przedmioty, które przydają się okazjonalnie. Postawione na szafkach pod sufitem będą tylko zbierały kurz i zagracały kuchenną przestrzeń. O wiele korzystniej prezentuje się kuchnia z szafkami zabudowanymi po sufit.

Nasze zestawienie oczywiście nie wyczerpuje listy błędów popełnianych podczas aranżacji kuchni. Pamiętajmy, aby w pierwszej kolejności gruntownie przemyśleć swoje potrzeby i styl życia, jaki prowadzimy.

Kuchnia Grey

Kuchnia Grey