Ach, Śpij Dobrze! Czyli Kilka Słów o Wyborze Materaca

Ach, Śpij Dobrze! Czyli Kilka Słów o Wyborze Materaca

Sen to najskuteczniejszy sposób regeneracji sił. Dla sprawnego funkcjonowania powinniśmy przesypiać około 6-9 godzin. Wszyscy o tym słyszeliśmy, a jednak wielu z nas wciąż nie docenia wagi snu. Jak ważny i potrzebny jest sen boleśnie przekonują się zwłaszcza młodzi rodzice w pierwszych miesiącach życia swoich dzieci, gdy zmuszeni są przez pewien okres funkcjonować w warunkach permanentnego niewysypiania się. Jednak ilość przespanych godzin to nie wszystko. Na jakość naszego snu wpływ ma nie tylko cisza, ale również wygodne łóżko i dobrej jakości materac. Dziś bierzemy pod lupę ten ostatni. Jak wybrać idealny materac dla siebie i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Materac Hela Komfort na drewnianym stelażu

Materac Hela Komfort na drewnianym stelażu

Jakie zadanie spełnia materac?

Główną rolą materaca jest zapewnienie odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa. Z racji tego, że każdy z nas jest inaczej zbudowany, materac musi być dostosowany do naszego indywidualnego wzrostu oraz wagi. Idealny materac nie jest ani zbyt twardy, ani zbyt miękki. Ważniejsza niż twardość materaca jest jego plastyczność, czyli umiejętność dostosowania się do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Wybierając materac powinniśmy skierować swoją uwagę w stronę modeli dłuższych o co najmniej 20-25 cm niż nasz wzrost. Osoby cierpiące na schorzenia kręgosłupa powinny skonsultować się z ortopedą. Specjalista oceni, jak twardy powinien być materac, by łagodzić dolegliwości, a nie je pogłębiać.

Materac Teksas

Materac Teksas

Tajemnicze strefy

W sklepie możemy natknąć się na wzmiankę o strefach. O co chodzi? Generalnie materace można podzielić na 1-, 3-, 5- oraz 7-strefowe. Wspomniane strefy stanowią specjalnie wydzielone przestrzenie dla podparcia głowy, szyi, barków, lędźwi, bioder, ud oraz łydek stóp. Strefy są ważne i poprawiają komfort naszego snu, jednak tylko pod warunkiem, że nie zmieniamy pozycji w trakcie spania.

Wypełnienie materaca

Wśród dostępnych w sklepach modeli możemy wyróżnić następujące kategorie:

  • - Materace kieszonkowe (kieszeniowe) – zrobione na sprężynach, które nie są ze sobą połączone drutem, a specjalnym materiałowym woreczkiem. Są to materace bardzo plastyczne, zapewniające ciału wiele punktów podparcia (1 sprężyna = 1 punkt podparcia),
  • - Materace piankowe – charakteryzują się niezbyt skomplikowaną budową. Zrobione są z pianki poliuretanowej lub pianki VISCO, czyli termoplastycznej. Materace z wypełnieniem z pianki VISCO są bardziej żywotne oraz elastyczne -w trakcie użytkowania pianka przejmuje ciepło i dostosowuje powierzchnię materacu do kształtu naszego ciała,
  • - Materace lateksowe – ich wypełnienie stanowi połączenie syntetycznego lateksu z mleczkiem drzewa kauczukowego. Są to trwałe i elastyczne materace o właściwościach antybakteryjnych i antygrzybicznych, polecane zwłaszcza alergikom.
  • - Materace bonellowe – zbudowane ze sprężyn wykonanych z dobrej jakości drutu. Dodatkowo sprężyny otoczone są wkładką tapicerską i pianką poliuretanową lub włóknem kokosowym,
  • - Materace dwustronne i jednostronne.

Materac Alabama

Materac Alabama

Rola pokrowca

Kupując materac zwróćmy uwagę również na pokrowiec. Jego rola to nie tylko ochrona materaca przed uszkodzeniami. Powinien również zapewniać odpowiednią wentylację. Pokutuje opinia, że pikowane wełną pokrowce typu lato/zima nie nadają się dla alergików. Jednak nowoczesne pokrowce tego typu można prać i czyścić, dzięki temu zachowanie higieny jest wyjątkowo proste.