Jak wybrać narożnik do salonu?

Jak wybrać narożnik do salonu?

Wybór umeblowania do salonu nie jest najłatwiejszym zadaniem. To zwykle najbardziej reprezentacyjna część mieszkania, więc zależy nam na połączeniu względów praktycznych z estetycznymi. Tymczasem już samo uzgodnienie wszystkich parametrów funkcjonalnych wyposażenia wnętrza bywa nie lada łamigłówką. Najwięcej problemów sprawia zazwyczaj podjęcie decyzji odnośnie sprzętu nie tylko najczęściej użytkowanego, ale i najmocniej skupiającego uwagę jako element dekoracyjny – mebla do siedzenia przed telewizorem czy podejmowania gości przy stoliku kawowym. Przede wszystkim musimy ustalić, czy kupić kanapę, czy wersalkę, sofę, czy może kilka foteli. A może narożnik? Ta ostatnia opcja bywa najlepszym wyborem, ponieważ łączy cechy kilku mebli. Po czym jednak poznać, czy narożnik jest odpowiednim rozwiązaniem do naszego wnętrza? I jaki wybrać? Duży czy mały? Lewo- czy prawostronny? W kształcie litery L czy U? Tapicerowany skórą ekologiczną czy nubukiem? Postaramy się pomóc w rozstrzygnięciu powyższych dylematów.

Narożnik – idealny mebel do każdego wnętrza

Narożnik to rodzaj kanapy, określanej także mianem rogówki. Jak sama nazwa wskazuje, to mebel o kształcie, który idealnie wpasowuje się w róg pomieszczenia, co nie oznacza, że właśnie w taki sposób trzeba go ustawić. Niemniej z taką myślą kanapa została zaprojektowana. Pomysłodawcy kierowali się głównie względami praktycznymi – rogówki miały pozwolić na komfortowe zagospodarowanie nawet niewielkich pomieszczeń w blokach. Dzięki swojemu kształtowi zajmują niewiele przestrzeni użytkowej. Jednocześnie na narożniku można zasiąść całą rodziną, usadzić większą liczbę gości, a nawet wygodnie wypocząć, jeśli metraż mieszkania nie pozwala na wstawienie osobnego mebla do spania. Z tych utylitarnych względów rogówki stały się obecnie jednym z najczęściej wybieranych mebli do salonów, wypierając popularne niegdyś wersalki, a także tradycyjne kanapy.

Dlaczego warto wybrać do salonu narożnik?

Przed podjęciem decyzji o zakupie rogówki powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy właśnie taki mebel jest nam potrzebny. Narożniki są idealnym wyborem do salonów w mieszkaniach dla rodzin. Zapewniają dużo miejsca do siedzenia, na przykład podczas wspólnego oglądania telewizji. Mebel taki, jak narożnik Lord, posłużyć może nawet pięcio-, sześcioosobowej rodzinie, zapewniając każdemu należyty komfort podczas wypoczynku. Na zakup rogówki powinni zdecydować się także ludzie towarzyscy, którzy lubią podejmować gości. W przeciętnym mieszkaniu nie ma wystarczająco dużo siedzisk dla kilkunastu osób. Rozwiązaniem bywa dostawienie stołu do takiego narożnika, jak Avanti Max. To także idealny mebel, by zasiąść w kilka osób, swobodnie porozmawiać i wspólnie napić się kawy.

Narożnik Lord

Narożnik Lord

Narożnik to najlepszy mebel do salonu pełniącego jednocześnie funkcję sypialni. Sytuacja taka często zdarza się w dwupokojowych mieszkaniach, kiedy mniejsze pomieszczenie wykorzystywane jest przez dzieci. Na kilkunastu metrach kwadratowych salonu trudno zmieścić zarówno kanapę do siedzenia w ciągu dnia, jak i łóżko dla rodziców. Narożnik R-Mini zajmuje bardzo niewiele przestrzeni, ale po rozłożeniu stanowi szerokie, komfortowe małżeńskie łoże. Fakt, że rogówki wyposażone są w taką funkcję, może okazać się przydatny nawet w nieco większych mieszkaniach, w których każdy z domowników ma swoją sypialnię. Na dużym, komfortowym narożniku Logan z powodzeniem przenocować można 2-3 osoby, jeśli goście chcą zostać do rana. Na co dzień narożna kanapa wyposażona w skrzynię na pościel lub dodatkowe schowki (jak np. narożnik Arni) może stanowić dodatkową przestrzeń do przechowywania.

Narożnik R-Mini

Narożnik R-Mini

Narożniki a zagospodarowanie przestrzeni salonu

Przy zakupie narożnika musimy dokładnie zastanowić się nad jego kształtem. Dobrze dobrany mebel posłuży optymalnemu zagospodarowaniu salonu. W niewielkich wnętrzach taki narożnik, jak Milo, postawiony w rogu pozwoli na maksymalne wykorzystanie ograniczonej przestrzeni. Otworzy ją także optycznie, dzięki czemu pokój będzie wydawał się przestronniejszy.

Dokładnie odwrotną funkcję może spełnić sporych rozmiarów rogówka ustawiona w obszernym wnętrzu salonu wolnostojącego domu. Taki narożnik, jak Santiago, pozwala optycznie zamknąć część wypoczynkową pomieszczenia, dzięki czemu staje się ona bardziej przytulna. Narożna kanapa może posłużyć także do rozdzielenia salonu na strefy, np. wizualnie oddzielić jadalnię od otwartej kuchni. Paradoksalnie podział pokoju na strefy może przydać się także w niewielkim mieszkaniu, nawet w kawalerce. Prostopadłościenną bryłę narożnika Tornado wykorzystać można np. do wydzielenia kącika dla dziecka.

Narożnik Tornado

Narożnik Tornado

Jaki typ narożnika wybrać do swojego salonu?

Ustaliwszy, jakie funkcje będzie spełniał narożnik i w której części salonu powinien stanąć, warto przyjrzeć się ofercie mebli pod kątem ich konfiguracji. Rogówki dzielą się na L-kształtne (np. narożnik Gusto) i U-kształtne (np. narożnik Assan). Oba modele mogą być wyposażone ze wszystkich boków w oparcia, dzięki czemu cała przestrzeń służy do wygodnego siedzenia. Dostępne są jednak także rogówki z szezlongami (jednym lub nawet dwoma, jak w przypadku narożnika Borys), na których można wypoczywać w półleżącej pozycji.

Dodatkowo narożniki L-kształtne dzielą się na prawo- i lewostronne, o czym należy pamiętać zamawiając wybrany model. Często bowiem są one dostępne w obu wariantach. Oczywiście dłuższą krawędź mebla można ulokować zgodnie ze swoimi preferencjami, ale w niewielkich wnętrzach istotne jest zwykle, by znalazła się ona przy ścianie, a nie na środku pokoju.

Rogówki mogą być wyposażone w zagłówki (np. narożnik Royal Max), które zmniejszają optycznie przestrzeń salonu, ale jednocześnie podnoszą komfort siedzenia. Większość kanap rogowych ma także podłokietniki. Do niedużych pomieszczeń warto poszukać takiego mebla, jak narożnik Mario, w którym brak podłokietników pozwala zaoszczędzić sporo miejsca.

Narożnik Royal Max

Narożnik Royal Max

Wybierając typ narożnika odpowiedni do naszego wnętrza, powinniśmy także dokładnie zmierzyć interesujący nas model, wcześniej sprawdzając wymiary miejsca, w którym ma stanąć. Kupowanie rogówki „na oko” nie jest dobrym pomysłem. Na zdjęciach czy w przestrzeni wystawowej sklepu mebel zwykle wydaje się mniejszy niż w rzeczywistości. Szczególnie w przypadku niedużych salonów musimy zadbać o to, by narożnik nie przytłoczył wizualnie przestrzeni, nie wspominając już o tym, że musi on zmieścić się w wybranym punkcie pomieszczenia.

Czym kierować się przy wyborze materiału obiciowego?

Narożnik to najbardziej reprezentacyjny mebel w salonie. Dlatego chcemy, by nie tylko był praktyczny i wygodny, ale też piękny i dodający urody naszemu wnętrzu. Nim jednak skupimy się na designie kanapy, powinniśmy zastanowić się, jaki materiał obiciowy sprawdzi się w naszym mieszkaniu. Przy jego wyborze bezwzględnie należy kierować się jakością. Narożnik to mebel na długie lata, więc nie warto na nim oszczędzać. Sugestia ta dotyczy zarówno konstrukcji rogówki, jak i rodzaju wykończenia. To drugie jest o tyle istotne, że materiał obiciowy jest najbardziej narażonym na zużycie elementem mebla. Przede wszystkim zatem powinien być trwały w normalnej eksploatacji – nie mechacić się, nie pękać, nie pruć, nie płowieć itd.

Trzeba również wziąć pod uwagę specyfikę warunków, w jakich narożnik będzie wykorzystywany. Na przykład, jeśli w rodzinie jest małe dziecko, to z dużym prawdopodobieństwem mebel zostanie narażony na trudne do usunięcia zabrudzenia. W takiej sytuacji najpraktyczniejszym rozwiązaniem będzie łatwa do utrzymania w czystości tapicerka z ekoskóry. Nie sprawdzi się ona jednak, jeśli w domu są zwierzęta, ponieważ nie jest odporna na zadrapania. Lepiej wówczas zdecydować się na tkaninę obiciową ze sztucznego zamszu.

Podejmując decyzję o rodzaju tapicerki, musimy też zastanowić się, do jakich celów narożnik będzie używany najczęściej. Ekoskóra jest szalenie elegancka i odpowiednia w przypadku mebli pełniących głównie funkcję dekoracyjną. Doskonale prezentuje się w przestronnych wnętrzach, w których planujemy podejmować ważnych gości. Przy codziennym użytkowaniu narożnika do jedzenia, oglądania telewizji, a w szczególności do spania, lepiej sprawdzi się miękki, przyjemny w dotyku welur.

Narożnik – piękna ozdoba salonu

Najważniejszy mebel w salonie bezwzględnie powinien nam się podobać. Kiedy już zatem zawęzimy wybór narożnika do modeli spełniających nasze praktyczne wymogi, możemy cieszyć się przeglądaniem oferty pod kątem walorów estetycznych. Wśród ogromnej liczby modeli dostępnych w AMDK Meble, znaleźć można zarówno takie, które wyróżniają się klasyczną, ponadczasową prostotą (np. narożnik Vero), jak i te z nutą designerskiego szaleństwa (np. narożnik Rollo). Ponieważ rogówka powinna dobrze komponować się z aranżacją całego wnętrza, proponujemy wzory idealne w przypadku oszczędnej, skandynawskiej estetyki (np. narożnik Sven) albo prezentujące się świetnie wśród antyków (np. narożnik Prince).

Narożnik Prince

Narożnik Prince

Kolejną kwestią jest kolor narożnika. Ogromną zaletą zakupów w AMDK Meble jest to, że najbardziej adekwatny do potrzeb model zamówić można z dowolnie wybraną tapicerką. W ofercie sklepu znajdują się dziesiątki tkanin o rozmaitych fakturach, w całej pełnej palecie barw. Przy doborze koloru rogówki trzeba mieć na uwadze wystrój i wielkość swojego salonu. W małych pomieszczeniach, zwłaszcza w dużą ilością innych mebli, najlepiej sprawdzi się narożnik w jasnym, stonowanym odcieniu. Na krzykliwy kolor możemy pozwolić sobie we wnętrzu, które w całości utrzymane jest w neutralnych barwach. Wówczas rogówka będzie wspaniałym, wyrazistym akcentem wystroju. Można wręcz zbudować wokół niej całą aranżację pokoju. Generalnie jednak meble ciemne albo w takich zdecydowanych barwach, jak czerwień czy fiolet, lepiej prezentują się w przestronnych salonach. Decydując się na kolorowy narożnik, warto zadbać o wprowadzenie do wystroju także innych, zharmonizowanych z meblem akcentów, np. stojącej lampy w identycznym odcieniu. W tak urządzonym salonie z przyjemnością usiądziemy w wygodnym narożniku, by w towarzystwie najbliższych oddać się chwili relaksu.

Narożnik Rollo

Narożnik Rollo