Ze względu na sezon urlopowy dostawców oraz producentów czas realizacji zamówień może ulec wydłużeniu. Więcej informacji pod numerem tel: 507-712-001 lub poprzez e-maila: biuro@amdk.pl

Sztukateria – modna ozdoba ściany, którą zrobisz samodzielnie!

Sztukateria – modna ozdoba ściany, którą zrobisz samodzielnie!

Chcesz odmienić wnętrze i dodać mu elegancji? Postaw na sztukaterię, która jest prostą, ale zarazem efektowną dekoracją ścian. W jakich aranżacjach się sprawdzi? Czy można wykonać ją samodzielnie? Przeczytaj i zainspiruj się!

Sztukateria – co to jest?

Sztukateria to ozdoba, która kojarzy się głównie z pałacowymi wnętrzami. Zaczęła pojawiać się w epoce baroku, kiedy panował aranżacyjny przepych i dosłownie każdy element wnętrza musiał być zdobiony. Dekoracyjne listwy, kasetony i inne elementy gipsatury dodawały wrażenia luksusu. Dziś można spotkać zarówno proste, minimalistyczne dekory, jak i zdobione ornamentami. Układane są zwykle w geometryczne kształty, najczęściej ramy, a ich obecność można zauważyć nie tylko w luksusowych, eleganckich wnętrzach, ale także w mieszkaniach urządzonych nowocześnie i minimalistycznie.

Do jakich wnętrz pasuje sztukateria?

We współczesnych aranżacjach panuje trend łączenia elegancji z funkcjonalnością. Zamiast dużej ilości ozdób, preferowane są delikatne dekoracje, które dodają szyku, ale nie przytłaczają wnętrz. Sztukateria doskonale spełnia te kryteria. Pozwala wyeksponować ozdoby na ścianach, wywołać subtelne wrażenie luksusu, a także zamaskować niedoskonałości. Sprawdzi się w mieszkaniach urządzonych w stylu glamour, modern classic czy hampton. Idealnie pasuje także do klasyki, stylu retro, vintage i art deco.

Jest to ozdoba ponadczasowa, która sprawdzi się w salonie i sypialni. Wybór wzorów jest duży – od prostych listew, które idealnie pasują do minimalistycznych wnętrz, po bogato zdobione elementy idealne do klasycznych aranżacji. Sztukateria jest nie tylko ozdobą, ale także pełni funkcje praktyczne, ponieważ może np. zamaskować pęknięcia na suficie czy ścianach lub wizualnie podzielić pomieszczenie na strefy. Za pomocą sztukaterii można także podkreślić wiszące na ścianach ozdoby, tworząc wokół nich ramy. Jej montaż pozwala również szybko odmienić charakter wnętrza bez konieczności przeprowadzania większego remontu, gdyż jest prosty i niewiele kosztuje.

Sztukateria w salonie

Salon jest wizytówką mieszkania, dlatego warto ozdobić go sztukaterią, która doda mu elegancji. W zależności od stylu możesz wybrać proste listwy ułożone w geometryczne wzory lub bardziej zdobne elementy. Sztukateria wygląda przepięknie jako obramowanie obrazów czy telewizora. Można ją także połączyć z tapetą, umieszczając ozdobną okładzinę wewnątrz ram zrobionych z listewek. Wygląda to bardzo elegancko i prezentuje się przepięknie – szczególnie we wnętrzach w stylu angielskim lub amerykańskim.

W przypadku klasycznych aranżacji warto także postawić na rozetę u podstawy żyrandola. Jest to okrągła ozdoba inspirowana kwitnącymi kwiatami. Nie tylko wprowadza do wnętrza szyk i elegancję, ale też pozwala zamaskować haki czy kable. W salonie w stylu art deco czy klasycznym sprawdzą się także fasety, czyli ozdobne listwy umieszczane między ścianą a sufitem. Ich zamontowanie sprawia, że narożniki są zaokrąglone,  a wnętrze wygląda dużo bardziej elegancko. Ciekawy efekt daje ozdobienie nimi listwy maskującej karnisz lub połączenie ze światłami LED. Druga propozycja sprawdzi się nawet w nowoczesnych aranżacjach.

Sztukateria w sypialni

W sypialni warto postawić na subtelny efekt. Minimalistyczna sztukateria na ścianach dodaje przytulności i charakteru. Ułożenie symetrycznych, geometrycznych wzorów wprowadza harmonię, co pomaga w zasypianiu. Sztukateria u wezgłowia łóżka podkreśla też zawieszone na ścianie kinkiety. Ciekawym rozwiązaniem jest także umieszczenie sztukaterii tylko do ⅓ wysokości ściany na wzór boazerii angielskiej lub podkreślenie innymi kolorami.

Sztukateria w kuchni

Zastanawiasz się, czy sztukateria pasuje do kuchni? To pomieszczenie, w którym zdecydowanie bardziej liczy się funkcjonalność niż ładny wygląd. Sztukaterię na ścianach trudno połączyć z obecnymi tam również płytkami, dlatego warto ograniczyć ją do minimum. W kuchni sprawdzą się fasety lub minimalistyczne dekory w części jadalnianej. Liczbę ozdobnych listew warto także dopasować do wielkości pomieszczenia – im mniejsze, tym mniej sztukaterii. Zamiast ścian ozdobić warto fronty mebli, które dzięki dekoracyjnym listwom będą wyglądać stylowo i wyjątkowo.

Zrób to sam – sztukateria w mieszkaniu

Ozdobienie ścian sztukaterią nie jest skomplikowane i nie wymaga specjalnych umiejętności. Koszty również są niewysokie, szczególnie jeżeli decydujesz się na samodzielny montaż. Zanim przystąpisz do pracy, wymierz dokładnie ściany i rozrysuj wzór. Dzięki temu łatwiej będzie wyobrazić sobie efekt końcowy i uniknąć błędów. Następnie przystąp do pracy.

Sztukateria w siedmiu krokach 

  1. Listwy przytnij do odpowiedniej długości. Warto do tego użyć specjalnej skrzynki uciosowej, która pozwala wybrać właściwy kąt.
  2. Odkurz i odtłuść zarówno ściany w miejscu montażu, jak i listwy.
  3. Wyznacz miejsce przyklejenia listew za pomocą poziomicy lub lasera, by wzór był prosty.
  4. Posmaruj listwy klejem i przymocuj je do ściany.
  5. Oceń, czy wzór jest prosty. Zanim klej wyschnie, możesz delikatnie zmodyfikować ułożenie dekorów.
  6. Po wyschnięciu kleju wypełnij ewentualne ubytki akrylem.
  7. Pomaluj całość na wybrany kolor.

Sztukateria – jakie listwy wybrać?

Decydując się na samodzielne wykonanie sztukaterii, należy wybrać listwy. Są one wykonywane z różnych materiałów. Najpopularniejsze są drewniane, które są wytrzymałe, łatwe do przycięcia i pomalowania. Doskonałym wyborem są także listwy poliuretanowe. Ostatnim typem są te wykonane ze styropianu, których zaletą jest lekkość. Są one jednak najmniej odporne na uszkodzenia, więc najlepiej sprawdzą się na suficie.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu AMDK powiązane z tematem wnętrz:

Jak samodzielnie zaaranżować spójne wnętrze?

Zasady minimalistycznej aranżacji wnętrz

Aranżacja salonu – o czym warto pamiętać?

Mieszanie mebli tradycyjnych z nowoczesnymi


Komentarze