Wąski pokój – jak optycznie poszerzyć wnętrze?

Wąski pokój – jak optycznie poszerzyć wnętrze?

Niewielki pokój, który na dodatek ma wąski i podłużny kształt, jest bardzo trudny w aranżacji. Na szczęście za pomocą kolorów i wzorów możesz zniwelować efekt tunelu w pomieszczeniu. Podpowiemy, jak optycznie poszerzyć pokój, a także jakie meble wybrać do wąskiego wnętrza, by stało się piękne i funkcjonalne!

Wąskie pomieszczenie – postaw na jasne ściany

Jeżeli pokój jest wąski, ciemne kolory dodatkowo go przytłaczają. W podłużnym pomieszczeniu zdecydowanie lepiej sprawdzi się jasna farba lub okleina. Dobrym wyborem jest biel w różnych odcieniach, beż, jasny szary czy pastele. Warto także zastosować dwa różne odcienie w jednym pokoju. Przeciwległe krótsze ściany możesz pomalować ciemniejszym kolorem. Taki zabieg sprawi, że dłuższe optycznie się od siebie oddalą. Z kolei węższe boki pomieszczenia wydadzą się być bliżej siebie, co lekko złagodzi proporcje wnętrza. Inną opcją jest wykorzystanie wzorów. Doskonale sprawdzą się pasy – poziome na krótszych ścianach sprawią, że te optycznie się poszerzą. Do tego celu wygodnie jest wykorzystać tapetę.

Lustra, przeszklenia i światła w wąskim pokoju

Pokój o wąskim kształcie nieczęsto jest nie tylko nieustawny, ale także ciemny, ponieważ światło nie dociera do drugiego końca długiego pomieszczenia. Celem aranżacji jest sprawienie, że wąski pokój stanie się funkcjonalny, jasny i będzie prezentował się jak najbardziej atrakcyjnie. W celu rozjaśnienia warto zastosować szkło. Sprawdzą się przede wszystkim lustra. Najlepiej prezentują się duże zwierciadła na całą ścianę zamontowane w wąskim przedpokoju lub na całą szerokość łazienki. Również w salonie czy sypialni warto powiesić lustro. Odbije ono nie tylko światło, ale także przeciwległą ścianę, tworząc wrażenie większej przestrzeni.

Lustra można zastąpić meblami z połyskującymi lub przeszklonymi frontami, które również odbijają światło, rozjaśniając całe pomieszczenie. Szafki na wysoki połysk w jasnym odcieniu optycznie rozjaśnią i powiększą pomieszczenie. Ostatnim krokiem jest zadbanie o odpowiednie oświetlenie. Najlepiej sprawdzi się kilka lamp o jasnej, ale neutralnej barwie żarówki rozmieszczonych w kilku miejscach – na suficie, przy lustrze czy w postaci podłogowej lampy. Odpowiednio dobrane światło w połączeniu z połyskującymi elementami przepięknie rozjaśni wąski pokój.

Jak ustawić meble w wąskim pokoju

Częsty błąd przy planowaniu umeblowania wąskich pomieszczeń to ustawianie mebli wzdłuż dłuższych ścian. Takie rozmieszczenie sprawia, że pokój staje się jeszcze węższy. Szczególnie ciemne meble o cięższej formie należy ustawiać wzdłuż krótszych ścian. Dzięki temu skrócą one optycznie dłuższy bok, ale nie zwężą pomieszczenia. W wąskim pokoju lepiej sprawdzi się niewielka sofa ustawiona wzdłuż krótszego boku niż długa, która optycznie potęguje jeszcze tunelu.

Wybierając meble do wąskiego pokoju, warto postawić na jasne i lekkie modele. Doskonale sprawdzą się szafki ze szklanymi lub ażurowymi frontami oraz na nóżkach. Je warto ustawić przy dłuższych ścianach pokoju. Dzięki temu wyda się on szerszy. Unikaj z kolei ciągów mebli. W pokoju o podłużnym kształcie nie sprawdzi się meblościanka czy symetrycznie ustawione łóżka i biurka. Taki układ sprawi, że pokój będzie wyglądał na jeszcze węższy. Również wszelkie meble o zaokrąglonych i opływowych kształtach to świetny wybór do wąskiego pokoju. Optycznie złagodzą jego kształt.

Wąska kuchnia – jak ją urządzić?

Kuchnia w wąskim kształcie może być tak samo funkcjonalna jak każda inna. Urządzając ją, kieruj się zasadą trójkąta roboczego, ustawiając najbardziej strategiczne elementy takie jak zlew, płytę indukcyjną i lodówkę w punktach stanowiących wierzchołki trójkąta. Jeżeli kuchnia jest tak wąska, że szafki mogą znaleźć się tylko wzdłuż jednej ściany, układ mebli powinien umożliwiać wygodne przygotowywanie posiłków. Na jednym końcu umieść lodówkę. Po wyjęciu z niej produktów potrzebny jest fragment blatu roboczego. Dalej powinien znaleźć się zlew, w którym umyjesz produkty potrzebne do przyrządzenia potraw czy nalejesz wody do garnka. Na końcu jest miejsce na płytę indukcyjną lub kuchenkę, która także powinna być oddzielona od zlewu blatem o szerokości co najmniej 50–60 cm.

Dobrym pomysłem w wąskiej kuchni jest także rezygnacja z górnych szafek. Jeżeli taka zabudowa byłaby przytłaczająca, zamiast niej lepiej sprawdzą się otwarte półki. Należy jednak pamiętać o funkcjonalności. Szafki wiszące stanowią często ważne miejsce do przechowywania. Jeżeli masz możliwość podstaw na takie z przeszklonym frontem.

Jakie meble do wąskiego przedpokoju?

Przedpokój to wizytówka mieszkania, jednak powinien być również maksymalnie funkcjonalny. Nie może zabraknąć w nim miejsca do przechowywania okryć wierzchnich, butów, a także dodatkowych elementów odzieży, takich jak czapki czy rękawiczki. W wąskim przedpokoju warto postawić na niewielkie, ale jak najbardziej funkcjonalne meble. Jednym z nich może być szafa na kurtki i płaszcze. Jeżeli wybierzesz taką z lustrem na froncie, dodatkowo rozjaśni przedpokój. Meble powinny także mieć jasne odcienie. Jeżeli w wąskim korytarzu nie mieści się szafa, zastąp ją funkcjonalnym wieszakiem na kurtki połączonym z szafką na buty. Model z siedziskiem pozwoli je wygodnie założyć.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu AMDK powiązane ze innymi poradami dotyczącymi pokoi:

Jak urządzić mały pokój?

Pokój dla brata i siostry

Jak urządzić pokój nastolatka?

Jak zaaranżować pokój na poddaszu


Komentarze