Home office - jakie meble do domowego biura?

Home office - jakie meble do domowego biura?

Pracując zdalnie lub hybrydowo, warto zadbać o wygodne meble, które umożliwią komfortową pracę z domu. Jakie meble wybrać do domowego biura? Na co zwrócić uwagę kupując biurko i fotel? Sprawdź!

Wygodne meble do domowego biura – dlaczego warto?

Pracując z domu, nie tylko warto, ale wręcz należy zadbać o odpowiednie meble. Spędzanie co najmniej ośmiu godzin w pozycji siedzącej niekorzystnie wpływa na zdrowie, szczególnie na postawę, kręgosłup, ale także krążenie czy niektóre stawy. Na szczęście negatywne skutki długiego siedzenia przy komputerze można zredukować, wybierając odpowiednie meble, które zapewnią optymalną pozycję do pracy.

Home office – jakie biurko wybrać?

Biurko do domowego gabinetu to podstawowy mebel, bez którego trudno sobie wyobrazić pracę zdalną. Na rynku jest tak duży wybór, że warto dopasować je do charakteru pracy i własnych potrzeb. Ważne są nie tylko wymiary blatu, ale przede wszystkim wysokość, którą należy dobrać do wzrostu. Dzięki temu zapewnimy sobie optymalną pozycję siedzącą i zminimalizujemy ryzyko bólu kręgosłupa, drętwienia nóg czy innych dolegliwości. Ponadto warto wziąć pod uwagę dodatkowe funkcje, takie jak regulacja wysokości czy obecność szafek i szuflad.

Wysokość biurka a wzrost

Dobór biurka do wzrostu jest bardzo ważny. Pracując przy zbyt wysokim, nadmiernie podnosimy ręce, które męczą się i drętwieją. Do zbyt niskiego biurka trudno dobrać krzesło. Ponadto siedząc z przykurczonymi nogami, narażamy się na bóle i mrowienie. Odpowiednia postawa podczas pracy chroni zarówno przed bólami kręgosłupa, jak i wadami postawy czy zwyrodnieniami.

Aby praca na siedząco była komfortowa, należy przede wszystkim dopasować wysokość siedziska, a dopiero wtedy blatu. Ustawiając krzesło, należy wygodnie usiąść i oprzeć całe stopy o podłogę. Nogi w kolanach powinny być zgięte pod kątem 90 stopni. Wtedy należy położyć ręce na blacie. Jeżeli łokcie także tworzą kąt prosty, pozycja jest prawidłowa. Niskie osoby mogą potrzebować podnóżka, natomiast wysokie powinny zdecydować się na wyższe biurko. Standardowe meble mają ok. 70–75 cm, ale istnieją także modele o wysokości 80–85 cm lub z regulowanym blatem.

Biurko z regulowaną wysokością do domowego biura

Biurko z regulowaną wysokością to jedna z lepszych opcji do domowego biura. Przede wszystkim pozwala ono na idealne dopasowanie do wzrostu użytkownika. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób o ponadprzeciętnym wzroście lub bardzo niskich. Ponadto z biurka z regulowaną wysokością mogą korzystać wszyscy domownicy, np. kiedy pracują hybrydowo w różnych dniach. W wielu modelach blat można podnieść nawet do 130 cm, co umożliwia pracę na stojąco. Jest to przyjemna i zdrowa alternatywa dla siedzenia przez osiem godzin dziennie. Koszty modeli z podnoszonym blatem wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Droższe biurka są automatyczne, co umożliwia płynną zmianę wysokości nawet w trakcie pracy.

Home office – czy warto wybrać biurko komputerowe?

Jeżeli pracujesz na komputerze stacjonarnym, zwróć uwagę na biurko komputerowe lub gamingowe. Zwykle modele te mają dużo szerszy blat, na którym spokojnie mieszczą się dwa monitory, a także inne dodatkowe sprzęty. Jest to doskonała opcja dla grafików, projektantów czy programistów. Niektóre biurka mają także dodatkową półkę na drukarkę, wysuwaną deskę na klawiaturę czy wycięty otwór na przewody. Wszystkie te dodatki sprawiają, że praca przy komputerze stacjonarnym jest wygodniejsza. A dla nastolatków mamy specjalną ofertę biurek młodzieżowych.

Biurko z szafką i szufladami do domowego gabinetu

Nawet jeżeli nie pracujesz na komputerze stacjonarnym, szeroki blat biurka jest przydatny. Zmieszczą się na nim wszelkie sprzęty, narzędzia i dokumenty. Jeżeli korzystasz w pracy z wielu przedmiotów, dobrym rozwiązaniem jest także model z szafkami lub szufladami. Dzięki nim wszelkie dokumenty, a także narzędzia używane w pracy są zabezpieczone przed zniszczeniem czy zgubieniem. Ponadto domowy gabinet wygląda estetycznie, gdy nic nie leży na blacie.

Krzesło do domowego gabinetu – jakie wybrać?

Krzesło do biurka to kolejny mebel niezbędny w domowym biurze. Odpowiednio dobrane zapewnia komfort podczas długich godzin w pozycji siedzącej. Fotel do pracy zdalnej powinien mieć regulowaną wysokość, dzięki której osiągniesz ergonomiczną pozycję. Przy pracy w pełnym wymiarze godzin równie ważne jest profilowane oparcie odciążające kręgosłup. Dzięki niemu ciało nie męczy się w pozycji siedzącej nawet po kilku godzinach. Warto również zwrócić uwagę na miękkość siedziska. Tapicerowane krzesło zapewnia większą wygodę, ale również lepiej się prezentuje. Dodatkowym atutem będą podłokietniki, które umożliwią wygodne oparcie rąk podczas pracy na komputerze.

Regały, witryny  czy meblościanka do domowego gabinetu?

Domowe biuro może wyglądać różnie. Czasami jest to wydzielony kącik w salonie bądź sypialni, a niekiedy osobne pomieszczenie. W drugim przypadku warto zadbać o to, by wyglądało ono przytulniej np. poprzez umieszczenie regałów lub witryn na książki. Jeżeli w pracy używasz dokumentów i potrzebujesz na nie miejsca, doskonale sprawdzi się także nowoczesna meblościanka z pojemnymi szafkami i półkami.

Regał może także pełnić funkcję ścianki działowej, jeżeli kącik biurowy znajduje się w salonie. Taki sposób na odgrodzenie przestrzeni nie przytłacza, a nawet nie rzuca się w oczy. Można pozbyć się plecków mebla i w ten sposób stworzyć półki, do których dostęp mamy z obu stron. Witryny nie tylko ocieplą wizerunek domowego biura, ale także dodadzą mu elegancji.

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu AMDK powiązane ze biurem:

Biuro w kawalerce

Jak stworzyć przytulną przestrzeń do pracy w domu?

Jak wybrać biurko do pracy lub nauki?


Komentarze