Jak dobrać wysokość biurka do pracy?

Jak dobrać wysokość biurka do pracy?

Jak dobrać wysokość biurka do pracy?

Odpowiednio dobrana wysokość biurka pozwoli uniknąć konsekwencji przyjmowania nieodpowiedniej postawy w pracy. Jest także w stanie wpłynąć na koncentrację i efektywność podczas wykonywania obowiązków. Jeżeli chcesz zadbać zarówno o swoje zdrowie, jak i wydajność, dobierz odpowiednią wysokość biurka. Jak to zrobić? Sprawdź!

Wysokość biurka - jaka jest standardowa?

Przeciętne biurka mają 75-80 cm wysokości. Są zaprojektowane tak, by mogły przy nich pracować osoby o różnym wzroście, jednak w praktyce są wygodne tylko dla wąskiej grupy ludzi. Dla osoby wyższej niż przeciętna, taki blat będzie zbyt nisko. Spowoduje to, że będzie się ona garbić, narażając się na bóle kręgosłupa. Może także nie mieć wystarczająco dużo miejsca na nogi pod blatem, a ich podkurczanie utrudnia przepływ krwi. W konsekwencji może dochodzić do drętwienia i bolesnych obrzęków. 

Standardowa wysokość biurka do pracy nie jest również odpowiednie dla niskiej osoby. Zbyt wysoki blat wymusza wyciąganie rąk w górę. Sprawia to, że szybciej się męczą i zaczynają boleć. Długotrwała praca bez odpowiedniego podparcia może w konsekwencji doprowadzić do zwyrodnień, np. zespołu cieśni nadgarstka. 

Optymalna wysokość biurka - jak ją ustalić?

Jeżeli w pracy spędzasz minimum 8 godzin w pozycji siedzącej, wysokość biurka jest bardzo ważna. Odpowiednio dobrana pomoże Ci nie tylko uniknąć bólu kręgosłupa, drętwienia nóg i rąk, ale również lepiej się skupić na pracy. Ból pleców może skutecznie rozpraszać, a ponadto nieodpowiednie ułożenie kręgosłupa może nawet wpływać na ilość krwi dostarczanej do mózgu. Wymiary biurka do pracy mają znaczenie ze względu na wygodę i efektywność.

eleganckie biurko do pracy

Optymalną wysokość biurka do pracy należy dobrać przede wszystkim w oparciu o wzrost, ale nie tylko. Istnieje również zasada kątów rozwartych, mówiąca o tym, jak ma wyglądać zdrowa postawa przy biurku. Sylwetka człowieka podczas siedzenia powinna przypominać cyfrę 4. Kręgosłup musi być maksymalnie wyprostowany, a ramiona ułożone równolegle do niego. Ręce zgięte w łokciach mają swobodnie opierać się na blacie tak, by przedramiona tworzyły z tułowiem kąt prosty lub lekko rozwarty. Również kolana powinny być zgięte pod kątem 90 stopni, a stopy oparte o podłogę. Zaleca się dobranie odpowiedniej wysokości krzesła i dopiero w drugiej kolejności dopasowanego do niego blatu. 

Wysokość biurka do pracy a wzrost

Ważne jest, by podczas siedzenia przy biurku możliwe było wyprostowanie i oparcie pleców. Blat powinien znajdować się na tej samej wysokości co podłokietniki, by można było wygodnie oprzeć ręce i swobodnie pisać na klawiaturze lub operować myszką. Osoby o wzroście powyżej 180 cm powinny wybrać wyższe niż standardowe biurko o wysokości ponad 75-80 cm. Przy wzroście niższym niż przeciętny wybierz biurko wysokie na ok. 60 cm. 

Możesz także skorzystać z dostępnego w internecie wygodnego kalkulatora ergonomicznego, który pomoże Ci obliczyć optymalną wysokość biurka. Pamiętaj jednak, że wzrost to nie wszystko. Ważne są również proporcje ciała, dlatego szukając biurka, weź pod uwagę zasady prawidłowej postawy lub wybierz mebel z regulowanym blatem.

Ergonomiczne wymiary biurka - jak dobrać biurko do pracy?

Biurko do pracy musi być bardzo dobrze przystosowane do indywidualnych cech. Spędza się przy nim codziennie długie godziny, co może mieć zły wpływ na postawę i zdrowe. Odpowiednie biurko musi być nie tylko przystosowane do wzrostu, ale też proporcji ciała. Ważną zasadą jest także odległość od ekranu. Górna krawędź monitora powinna znajdować się na wysokości wzroku w odległości ok. 50 cm od oczu. 

Idealne biurko do pracy

Wybierając wymiary biurka do pracy, weź również pod uwagę własne preferencje i potrzeby. Jeżeli korzystasz z laptopa, wystarczy Ci mebel z mniejszym blatem. Do komputera stacjonarnego warto zakupić model z podwyższeniem na monitor oraz wysuwaną szufladą na klawiaturę. Jeżeli natomiast przy biurku nie tylko korzystasz z komputera, ale również przeglądasz dokumenty, odbierasz telefony, używasz drukarki, blat musi być wystarczająco duży. Najkorzystniej wybrać duże biurko narożne, by zmieścić na nim wszystkie przybory i urządzenia. 

Wysokość biurka do pracy na stojąco

Długie siedzenie ma negatywny wpływ nie tylko na kręgosłup. Pogorszeniu może ulec cała postawa ciała, ponieważ skracają się przyczepy mięśniowe. Jedną z oznak tego zjawiska jest przodopochylenie miednicy. Przykurcze mogą być również bolesne. Coraz więcej osób decyduje się na biurka z regulowaną wysokością, które pozwalają nie tylko dostosować wysokość blatu do proporcji ciała korzystających z nich osób, ale umożliwiają również pracę na stojąco.

Podobnie jak w przypadku biurek do siedzenia, blat powinien znajdować się na takiej wysokości, by pisanie na klawiaturze było wygodne. Ręce zgięte w łokciach pod kątem 90 stopni muszą swobodnie opierać się o blat, a górna krawędź ekranu znajdować się na wysokości oczu. Dla osoby o wzroście około 160-165, biurko do pracy stojącej nie powinno mieć więcej niż 100 cm. Dla przeciętnego wzrostu będzie to ok. 110 cm, a dla każdej osoby powyżej 180 proporcjonalnie więcej. 

Jaka wysokość biurka dla dziecka?

Ważne jest wybranie odpowiedniej wysokości biurka dla dziecka. Jest ono bardziej podatne na wystąpienie wad postawy spowodowanych nieprawidłową pozycją podczas siedzenia. Odpowiednia wysokość biurka i krzesła dla dziecka pomoże mu nabrać zdrowych nawyków w kwestii siedzenia, a ponadto zapewni mu komfort podczas odrabiania lekcji. Pozwoli to na lepsze skupienie się na nauce. Biurka przeznaczone dla dzieci są niższe niż te dla dorosłych. Warto mieć na uwadze także to, że dziecko rośnie, więc może być konieczna zmiana biurka lub zakup modelu z regulowaną wysokością blatu. W sklepie AMDK meble znajdziesz szeroki wybór produktów. Znajdź odpowiednie biurko do pracy dla siebie lub dziecka w atrakcyjnej cenie!

Biurko dla dziecka

Sprawdź najpopularniejsze wpisy na blogu AMDK dotyczące biurek:


Biurko dla nastolatka - na co zwrócić uwagę?

Jak wybrać wygodne biurko do pracy przed komputerem?

Biurko dla gracza - Jak powinno wyglądać?

Biurko dla dziecka – czyli jak połączyć naukę i zabawę?

Biuro w kawalerce, czyli jak zorganizować przestrzeń do pracy w domu


Komentarze