Wybieramy meble do kuchni - o czym warto pamiętać?

Wybieramy meble do kuchni - o czym warto pamiętać?

Mówi się, że kuchnia jest sercem każdego domu. Spędzamy w niej wiele czasu na przygotowywaniu posiłków, wspólnych obiadach i rozmowach z rodziną lub przyjaciółmi. Coraz więcej osób gotuje lub piecze ciasta także dla przyjemności lub z pasji. Ponieważ wokół kuchni koncentruje się nasza codzienność, warto zadbać, aby była funkcjonalna i estetyczna - po to, żeby przebywanie w niej było komfortowe i przyjemne.

Praktyczne spojrzenie na wystrój kuchni

Zanim zaczniemy podejmować decyzje o zakupie konkretnych mebli, należy przemyśleć potrzeby i ograniczenia konkretnego wnętrza. Weźmy pod uwagę rozplanowanie wentylacji, elektryki i kanalizacji w pomieszczeniu, w którym będziemy stawiać kuchnię. Często możliwość manipulacji tymi elementami jest niewielka bądź nastręcza trudności. Jednak z odpowiednim planowaniem łatwo przystosować się do ograniczeń tego typu.

Zaplanujmy także wysokość szafek i blatów - będzie się ona różnić u osób wysokich i niskich. Obecnie standardowa wysokość blatów to 85-90 cm (dolna granica przeznaczona dla niskich osób, do 165 cm wzrostu). Wyższe osoby decydują się na montaż blatu na większej wysokości, aby zachować wygodną pozycję ciała podczas pracy. Jeśli wysokość pomieszczenia to umożliwia, także górne szafki są montowane na większej wysokości. Ciekawym rozwiązaniem są blaty na różnych poziomach, stosowane w kuchniach użytkowanych przez osoby o dużej różnicy wzrostu.

Kuchnia Latte

Kuchnia Latte

Podczas wyboru mebli należy zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały wykonane. Zazwyczaj fronty szafek są produkowane z lepszego jakościowo tworzywa niż ich korpusy. Uważajmy na pozorne oszczędności: zakup tańszych, ale gorszych jakościowo mebli może okazać się tylko krótkotrwałą inwestycją. Ważny jest też sposób wykonania zawiasów (czy są trwałe? W jaki sposób otwierają się górne szafki?) oraz zagospodarowanie wnętrza szafek. Coraz popularniejsze ergonomiczne rozwiązania (np. tzw. kosze cargo) pozwalają na łatwe wyjęcie potrzebnego przedmiotu bez opróżniania połowy szafki.

Estetyka jest równie ważna

Podczas wyboru mebli do kuchni zwróćmy uwagę także na to, czy ich styl oraz kolorystyka nam odpowiadają oraz czy pasują do projektu wnętrza. To ważne - w kuchni spędzamy sporo czasu każdego dnia, więc powinna podobać się nam wizualnie i wyróżnić się estetyką. Dzięki temu znacznie przyjemniej będzie nam w niej przebywać. Popularne są szafki w kolorze drewna, takie jak w przypadku kolekcji kuchnia eko - hiteak, ale nowoczesne aranżacje coraz częściej stawiają na odważną, kontrastową kolorystykę (jak np. w przypadku mebli kuchnia rose). Intensywne kolory to ciekawy wybór zwłaszcza do kuchni otwartych na salon, bo pozwalają na wizualne oddzielenie obu pomieszczeń.

Kuchnia Rose

mebli kuchnia rose

Zadbajmy, aby stół i krzesła były w podobnym stylu co reszta kuchni (warto przejrzeć projekty dostępne w internecie). Wówczas stworzą spójną całość i nawet bez wielkich nakładów finansowych osiągniemy wygląd wnętrza jak z katalogu - wystarczy zadbać o spójny styl i kolorystykę (np. wybrać maksymalnie dwa-trzy kolory). Jeśli nie jesteśmy pewni, czy uda nam się dobrze zaplanować urządzenie kuchni, warto rozważyć zwrócenie się do projektanta wnętrz. Pamiętajmy, że remont kuchni to inwestycja na wiele lat. Od decyzji podjętych podczas remontu zależy nasz komfort podczas codziennego użytkowania tego pomieszczenia w przyszłości.